حتی فکر کردن به پول «می‌تواند به فساد منجر شود»

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که صرف فکر کردن به پول می‌تواند موجب شود که افراد شروع کنند به دروغ گفتن، دزدی و تصمیم‌ها و اقدامات نادرست دیگری از همین قبیل.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از نتایج پژوهشی که اخیرا توسط دانشگاه‌های هاروارد و یوتا در آمریکا انجام شده می‌نویسد افرادی که تصویر پول یا صحبت در مورد پول در ذهن آنها بسیار تازه است احتمال بیشتری دارد که مرتکب اعمالی شبیه به دزدی شوند.

برای مثال، احتمال دزدیدن نوشت‌افزار از محیط کار در مورد این افراد بیشتر است. یا استخدام کسانی که حاضرند اطلاعات داخلی محل کار سابق خود را برملا کنند توسط این افراد بیشتر است. و بالاخره برای درآمد و کسب پول بیشتر حاضرند دروغ بگویند.

در این تحقیق حدود ۳۲۰ داوطلب شرکت کردند. پژوهشگران آنها را به گروه‌های مختلف تقسیم کرده و به روش‌های مختلف از آنها خواستند که به پول فکر کنند و بعد هم تصاویر مختلفی از پول را به آنها نشان دادند. پس از این مقدمات از داوطلبان خواسته شد که عبارت و کلماتی را که با پول ارتباط دارند معنی کنند.

یکی از مسئولان این تحقیق در دانشگاه یوتا می‌گوید: «در تمام موارد از تحقیقات ما مشخص شد داوطلبانی که تصویر و مفهوم پول در ذهن آنها بسیار تازه و زنده بود به نسبت گروه دیگری که کمتر در معرض این اطلاعات قرار گرفته بودند برای اتخاذ تصمیم‌های غیراخلاقی و نادرست آمادگی و اشتیاق بیشتری داشتند.»

به گفته این پژوهشگر، سرو کار داشتن روزمره با پول ذهن این افراد را همیشه نسبت به پول حساس نگاه می‌دارد و بنابراین مهم‌ترین انگیزه آنها برای هر تصمیم‌گیری فقط پول و سود است و نه مسائل اخلاقی و انسانی.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» می‌افزاید که در عالم واقعیت و زندگی روزمره نیز نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که نزدیکی به پول و تاثیر گرفتن از آن بیشتر از آن چه ما فکر می‌کردیم روی تصمیم‌گیری‌های افراد تاثیر می‌گذارد.

در بخشی از نتایج این پژوهش گفته می‌شود که مطالعات اخیر نشان می‌دهد که پول به نسبت آن چه تاکنون تصور می‌شد عامل بسیار مهم‌تری در تشویق فساد است چون صرف قرار گرفتن در جوار پول و فکر کردن به آن می‌تواند به تشویق فساد در افراد منجر شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *