حساسیت به شیر: همه چیز درباره این آلرژی شایع

شیر

شیر

حساسیت به شیر: علائم، تشخیص و درمان

حساسیت به شیر، یک واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن به پروتئین‌های موجود در شیر گاو است.

 

حساسیت به شیر چیست؟

آلرژی به شیر یکی از رایج ترین انواع آلرژی غذایی است. سیستم ایمنی بدن شما به یک یا چند پروتئین موجود در شیری که نوشیده اید واکنش بیش از حد نشان می دهد. شیر گاو شایع ترین علت حساسیت به شیر است. با این حال، انواع دیگر شیر حیوانات، از جمله شیر بز و شیر گوسفند، ممکن است باعث واکنش سیستم ایمنی بدن شما شود.

 

ممکن است در نتیجه واکنش سیستم ایمنی بدن، حساسیت واقعی به شیر داشته باشید. همچنین واکنش های دیگری به غذاها نیز وجود دارد، از جمله:

 

• عدم تحمل پروتئین شیر در نوزادان

 

• عدم تحمل لاکتوز در کودکان بزرگتر و بزرگسالان.

 

آلرژی به شیر می تواند کشنده باشد. اگر علائم واکنش آلرژیک شدید، مانند مشکل تنفسی دارید، با اورژانس تماس بگیرید یا بلافاصله به نزدیکترین بیمارستان یا درمانگاه بروید.

 

آلرژی به شیر چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

حساسیت به شیر یک بیماری شایع است که می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در کودکان زیر ۱۶ سال بیشتر دیده می شود. خوشبختانه، بسیاری از کودکان مبتلا به حساسیت به شیر در نهایت از آن رهایی می یابند. نوزادان مبتلا به عدم تحمل پروتئین شیر نیز معمولاً با افزایش سن علائم خود را از دست می دهند. آلرژی به شیر می تواند در نوزادانی که با شیر خشک و شیر مادر تغذیه می شوند ایجاد شود.

 

آلرژی به شیر چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

آلرژی به شیر باعث واکنش آلرژیک در بدن شما می شود. واکنش آلرژیک پاسخ بدن شما به یک آلرژن است. اگر به شیر حساسیت دارید، بدن شما با ایجاد ایمونوگلوبولین (IgE) پس از اولین مواجهه با شیر پاسخ می دهد. IgE آنتی بادی هایی هستند که سیستم ایمنی بدن شما می سازد. بدن شما انواع مختلفی از IgE می سازد که انواع خاصی از آلرژن ها را هدف قرار می دهند. آنتی بادی های IgE به سلول های آلرژیک در پوست، مجاری تنفسی (راه های هوایی) و سیستم قلبی عروقی متصل می شوند. هنگامی که آنها با پروتئین های شیر روبرو می شوند، هیستامین آزاد می کنند. هیستامین چیزی است که باعث علائم آلرژی شما می شود.

 

 

واکنش های IgE به سرعت پس از مصرف شیر رخ می دهد. واکنش ها ممکن است شامل آنافیلاکسی باشد که یک واکنش آلرژیک شدید است که ممکن است باعث مرگ شود.

 

سایر واکنش ها به شیر نتیجه آنتی بادی آلرژی نیست. واکنش شما به شیر کندتر از واکنش IgE است. ممکن است تا ۴۸ ساعت طول بکشد تا توسعه یابد.

 

 

شیر یکی از رایج ترین محرک های واکنش غیر IgE در نوزادان است. اکثر آلرژی های غذایی بدون IgE، از جمله شیر، تهدید کننده زندگی نیستند. واکنش ها ممکن است شامل عدم تحمل پروتئین شیر باشد.

 

 

نشانه های حساسیت به شیر

واکنش آلرژیک به شیر معمولاً در عرض چند دقیقه پس از مصرف شروع می شود.

 

شدت علائم می تواند بین افراد متفاوت باشد. علائم خفیف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

• کهیر

 

• حالت تهوع یا استفراغ

 

• درد شکم

 

• اسهال

 

• خارش

 

• سوزن سوزن شدن یا تورم لب ها، زبان یا گلو

 

 

علائم شدید ممکن است شامل آنافیلاکسی باشد. بدون درمان فوری، آنافیلاکسی ممکن است منجر به مرگ شود. سایر علائم شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

• تنگی قفسه سینه.

 

• تنگی نفس

 

• دشواری در تنفس.

 

• مشکل در بلع (دیسفاژی)

 

• راش (درماتیت تماسی)

 

• خس خس سینه

 

• سرگیجه

 

• افت فشار خون (هیپوتانسیون)

 

• از دست دادن هوشیاری (سنکوپ)

 

 

چه چیزی باعث حساسیت به شیر می شود؟

اگر به شیر حساسیت دارید، پروتئین های موجود در شیر باعث می شود سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد واکنش نشان دهد. دو نوع اصلی پروتئین در شیر وجود دارد:

 

 

• کازئین: کازئین یک پروتئین شیر است که حدود ۸۰ درصد از پروتئین شیر را تشکیل می دهد. این پروتئین در اثر فاسد شدن شیر یا حرارت دادن آن به صورت جامد در می آید. کازئین همچنین در پنیر و ماست یافت می شود.

 

• کشک: کشک یک محصول لبنی است که از دلمه شدن شیر تهیه می شود. این محصول حاوی حدود ۲۰ درصد از پروتئین شیر است.

 

ممکن است به یک یا هر دو پروتئین حساسیت داشته باشید.

 

 

چگونه متوجه می شوید که به شیر حساسیت دارید؟

اگر علائم حساسیت به شیر را دارید با یک پزشک صحبت کنید. آنها ممکن است شما را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهند. متخصص آلرژی یک پزشک است که در زمینه آلرژی تخصص دارد. آنها می توانند به شما در تشخیص حساسیت به شیر از طریق آزمایش کمک کنند.

 

متخصص آلرژی ممکن است از تست‌های مختلف آلرژی برای کمک به تشخیص آلرژی به شیر براساس علائم شما استفاده کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 

آزمایش خون

در طول آزمایش خون، متخصص آلرژی شما از یک سوزن نازک استفاده می کند تا مقدار کمی خون را از ورید بازوی شما خارج کند. نمونه خون به آزمایشگاه می رود. آزمایشگاه پروتئین های شیر را به نمونه خون شما اضافه می کند و سطح آنتی بادی های IgE را در آن اندازه گیری می کند. ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا نتایج آزمایش خون به دست آید.

 

 

تست خراش پوست

این آزمایش بدن شما را در معرض مقادیر کمی پروتئین شیر قرار می دهد.

 

متخصص آلرژی ابتدا ناحیه مورد آزمایش پوست شما را با الکل تمیز می کند. ناحیه آزمایش معمولاً روی ساعد یا قسمت بالایی پشت شما قرار دارد. متخصص آلرژی شما از یک سوزن نازک (لانست) برای سوراخ کردن پوست شما با مقدار کمی مایع حاوی پروتئین شیر استفاده می کند. لانست به عمق پوست شما نفوذ نمی کند. فقط یک نیشگون گرفتن کوچک احساس خواهید کرد و خونریزی نخواهید داشت.

 

 

برخی از متخصصان آلرژی ممکن است از روش متفاوتی برای آزمایش پوست استفاده کنند. آنها قطره ای از پروتئین های مایع شیر را روی پوست شما قرار می دهند. سپس از لانست استفاده می کنند تا پوست شما را به آرامی خراش دهند. قطرات از طریق خراش وارد پوست شما می شوند. شما فقط ناراحتی جزئی را احساس خواهید کرد و خونریزی نخواهید داشت.

 

علاوه بر آلرژن های شیر، متخصص آلرژی یک کنترل مثبت و منفی نیز روی پوست شما قرار می دهد. کنترل مثبت به متخصص آلرژی کمک می کند تا مطمئن شود که واکنش شما به آلرژن واقعی است. کنترل مثبت معمولاً حاوی هیستامین است که یک ماده شیمیایی طبیعی است که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک می شود. اگر به هیستامین حساس باشید، در عرض چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض آن، یک پاسخ خارش دار و برجسته روی پوست خود خواهید داشت.

 

 

کنترل منفی به متخصص آلرژی کمک می کند تا مطمئن شود که واکنش شما به آلرژن شیر نیست، بلکه به چیزی دیگر در محیط شما است. کنترل منفی معمولاً حاوی نمک است که یک ماده بی ضرر است. اگر به نمک حساس نباشید، پس از قرار گرفتن در معرض آن، هیچ واکنشی روی پوست خود نخواهید داشت.

 

 

پس از انجام تست پوستی، ۱۵ دقیقه صبر خواهید کرد تا ببینید آیا واکنشی ایجاد می شود یا خیر. سپس، متخصص آلرژی با استفاده از خط کش، اندازه هر نقطه تغییر رنگی روی پوست شما را اندازه گیری می کند. این اندازه گیری به متخصص آلرژی کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا شما به شیر آلرژی دارید یا خیر.

 

آزمایش پوستی کمتر از یک ساعت طول می کشد.

 

 

آزمایش غذایی (GRADED ORAL CHALLENGE)

برای تشخیص قطعی آلرژی به شیر، متخصص آلرژی شما ممکن است یک چالش خوراکی درجه بندی شده (چالش غذایی) را توصیه کند. اگر سابقه آلرژی غذایی و آزمایش شما مطابقت نداشته باشد، این کار ممکن است لازم باشد.

 

 

در طول یک چالش غذایی، مقدار کمی شیر مصرف خواهید کرد. سپس متخصص آلرژی شما را بررسی می کند تا ببیند آیا واکنشی ایجاد می شود یا خیر. ممکن است به تدریج شیر بیشتری بخورید تا ببینید بدنتان چگونه واکنش نشان می دهد. این آزمایش ممکن است تا چهار ساعت طول بکشد.

 

آلرژی به شیر چگونه درمان می شود؟

اگر به شیر حساسیت دارید، باید از شیر و محصولات لبنی دوری کنید. همچنین، توجه داشته باشید که برخی از محصولاتی که به نظر می رسد حاوی شیر نیستند، ممکن است در همان کارخانه ای که محصولات لبنی تولید می شوند، فرآوری شوند. بنابراین، به دنبال برچسب هایی باشید که تأیید می کنند محصول مورد نظر حاوی شیر نیست.

 

 

بسیاری از کودکان حساسیت به شیر خود را با گذشت زمان از دست می دهند. بنابراین، درمان این آلرژی غذایی اغلب لازم نیست. با این حال، اگر فرزند شما به نظر می رسد که حساسیت خود را از دست نمی دهد، با یک متخصص آلرژی در مورد درمان های حساسیت زدایی غذایی مانند ایمونوتراپی خوراکی (OIT) صحبت کنید.

 

 

در صورت داشتن حساسیت به شیر از چه غذاها و نوشیدنی هایی اجتناب کنم؟

اگر به شیر حساسیت دارید، باید از موارد زیر اجتناب کنید:

 

• شیر در همه اشکال از جمله تغلیظ شده، خشک، تبخیر شده و شیرخشک.

 

• شیر سایر پستانداران از جمله بز و گوسفند

 

• کره، از جمله چربی کره، روغن کره و کره مصنوعی

 

• دوغ

 

• پنیر

 

• پنیر دلمه و کشک

 

• کاسترد، پودینگ و ماست

 

• روغن حیوانی

 

• خامه ترش

 

• بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی به شیر می توانند محصولات پخته شده حاوی شیر مانند کلوچه و کیک را تحمل کنند. قبل از امتحان کردن هر نوع کالای پخته ای که شیر دارد، با یک پزشک صحبت کنید.

 

• در موارد نادر، افراد مبتلا به آلرژی به شیر ممکن است پس از خوردن گوشت گاو واکنش آلرژیک داشته باشند.

 

 

اگر شیر ننوشم چگونه می توانم ویتامین ها و مواد مغذی دریافت کنم؟

برای بسیاری از افراد، شیر و فرآورده های آن منابع مهم ویتامین ها و مواد مغذی مانند ویتامین D و کلسیم هستند. اگر به شیر حساسیت دارید، مهم است که غذاهای دیگری مانند اسفناج و کلم بروکلی که سرشار از این ویتامین ها و مواد مغذی هستند، بخورید.

 

با یک متخصص تغذیه ثبت شده صحبت کنید. آنها به شما کمک می کنند تا یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.

 

برای درمان حساسیت به شیر از چه داروهایی استفاده می شود؟

اگر به شیر حساسیت دارید، یک پزشک باید برای شما یک تزریق خودکار اپی نفرین (EpiPen®) تجویز کند. اپی نفرین به سرعت علائم آنافیلاکسی را معکوس می کند. پزشک زمان و نحوه استفاده از این دستگاه را توضیح خواهد داد. شما باید انژکتور اپی نفرین خود را همیشه همراه خود داشته باشید.

 

افراد مبتلا به عدم تحمل شیر یا حساسیت به شیر بدون واسطه IgE نیازی به نسخه برای اپی نفرین ندارند.

 

عوارض جانبی تزریق اپی نفرین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

• اضطراب

 

• سرگیجه

 

• خشکی دهان

 

• سردرد

 

• افزایش تعریق

 

• تهوع و استفراغ

 

• خستگی (ضعف یا خستگی)

 

این علائم معمولاً خفیف هستند و به سرعت از بین می روند. تزریق اپی نفرین بلافاصله پس از تزریق به خودتان شروع به کار می کند.

 

چگونه می توانم از حساسیت به شیر جلوگیری کنم؟

بهترین راه برای جلوگیری از واکنش آلرژیک به شیر این است که به شدت از شیر در غذاها و نوشیدنی ها خودداری کنید. برچسب مواد تشکیل دهنده روی تمام غذاهای بسته بندی شده را بررسی کنید. اگر مطمئن نیستید که محصولی حاوی شیر است، از مصرف آن اجتناب کنید.

 

 

مصرف زودهنگام آلرژی زاهای غذایی رایج به کودک ممکن است از برخی آلرژی های غذایی جلوگیری کند. با پزشک اطفال کودک خود در مورد زمان معرفی محصولات حاوی شیر گاو صحبت کنید. شما نمی توانید از ابتلا به عدم تحمل شیر یا حساسیت به شیر بدون واسطه IgE جلوگیری کنید.

 

 

اگر به شیر حساسیت دارم چگونه از خودم مراقبت کنم؟

در صورت داشتن حساسیت به شیر، نکات زیر می تواند به شما در مراقبت از خود کمک کند:

 

• همیشه از آنچه می خورید و می نوشید آگاه باشید.

 

• قبل از خوردن یک محصول، برچسب های تغذیه ای را بررسی کنید، حتی اگر آن غذا در آخرین باری که آن را خورده اید واکنشی ایجاد نکرده باشد. تولیدکنندگان ممکن است دستور العمل ها را تغییر دهند و شیر اضافه کنند.

 

• اگر کودک شما به شیر حساسیت دارد، به او بیاموزید که از دوستان یا همکلاسی های خود غذا نپذیرد.

 

• هنگام صرف غذا، به آشپز خود اطلاع دهید که به شیر حساسیت دارید و سؤالات مفصلی در مورد مواد تشکیل دهنده و تهیه غذا بپرسید.

 

• یک دستبند هشدار پزشکی حاوی اطلاعاتی در مورد حساسیت به شیر خود بپوشید یا یک کارت هشدار پزشکی همراه داشته باشید.

 

• حساسیت غذایی خود را به تنظیمات یا برنامه اورژانس پزشکی تلفن همراه خود اضافه کنید.

 

سوالات متداول درباره حساسیت به شیر

۱٫ آیا حساسیت به شیر همان عدم تحمل لاکتوز است؟

 

نه، حساسیت به شیر مانند عدم تحمل لاکتوز نیست. عدم تحمل لاکتوز (عدم تحمل لبنیات) ناتوانی در هضم لاکتوز است. لاکتوز قندی است که در بسیاری از محصولات لبنی وجود دارد. عدم تحمل لاکتوز باعث نفخ، گرفتگی عضلات و اسهال بعد از خوردن یا نوشیدن محصولات حاوی لاکتوز می شود. آلرژی به شیر زمانی است که سیستم ایمنی بدن شما نسبت به یک یا چند پروتئین موجود در شیر بیش از حد واکنش نشان می دهد. معمولاً علائم جدی تری نسبت به عدم تحمل لاکتوز دارد.

 

 

 

۲٫ چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کنم؟

 

اگر به طور منظم علائم آلرژی به شیر دارید یا اگر متوجه شدید که علائم شما پس از مصرف شیر ایجاد می شود، به یک پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

۳٫ تست عدم تحمل لبنیات را چگونه انجام می دهید؟

 

رایج ترین تست عدم تحمل لبنیات تست تنفس هیدروژن است . تست تنفس هیدروژن سطح گاز هیدروژن را هنگام بازدم (بازدم) اندازه گیری می کند. عدم تحمل لاکتوز باعث ایجاد سطوح غیر طبیعی هیدروژن در روده شما می شود که آزمایش آن را اندازه گیری می کند.

 

 

 

۴٫ چرا ناگهان به شیر حساسیت پیدا کردم؟

 

پزشکان و محققان پزشکی دقیقاً مطمئن نیستند که چرا افراد به طور ناگهانی به شیر حساسیت پیدا می کنند.

 

 

 

۵٫ آیا حساسیت به شیر مسری است؟

 

نه، حساسیت به شیر مسری نیست. شما نمی توانید آلرژی به شیر را به فرد دیگری منتقل کنید.

 

 

 

۶٫ چه عواملی می تواند باعث حساسیت به شیر شود؟

 

علت دقیق حساسیت به شیر مشخص نیست، اما عوامل ژنتیکی و محیطی ممکن است نقش داشته باشند. حساسیت به شیر در کودکان شایع تر است و معمولاً تا سن ۳ سالگی از بین می رود.

 

 

 

سخن پایانی درباره حساسیت به شیر

آلرژی به شیر نوعی حساسیت غذایی است که زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه واکنش دفاعی به پروتئین های موجود در شیر ایجاد کند. این پاسخ یا واکنش آلرژیک می تواند علائم مختلفی از جمله کهیر، خارش، تهوع، استفراغ، اسهال و در موارد شدید، آنافیلاکسی ایجاد کند.

 

 

 

ندانستن علت علائم شما می تواند ناامید کننده باشد، اما یک پزشک متخصص می تواند کمک کند. آنها می توانند آزمایشاتی را برای تأیید حساسیت به شیر و تجویز دارو انجام دهند. آنها همچنین می توانند شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کنند که می تواند به شما کمک کند تا بدانید چه چیزی برای خوردن و نوشیدن بهتر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *