پ پ

حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر ویوو ایکس ۲۰ پلاس UD چگونه کار می‌کند

 

چندی پیش ویوو اولین گوشی با حسگر اثر انگشت یکپارچه را معرفی کرد. در این مقاله به‌طور مختصر با حسگر اثر انگشت ویوو ایکس ۲۰ پلاس UD آشنا می‌شویم.

پس از مدت‌ها، اواخر سال گذشته‌ی میلادی سینپتیکس از حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر پرده‌برداری کرد. شرکت چینی ویوو که می‌خواست از دیگران متفاوت باشد، فرصت را غنیمت شمرد و در گوشی‌ ویوو ایکس ۲۰ پلاس UD از این حسگر استفاده کرد تا این ویژگی را برای اولین بار ارائه کند.

زک نلسون، ویدئوبلاگر معروف که بیشتر با نام JerryRigEverything شناخته می‌شود و در زمینه‌ی ارزیابی مقاومت فیزیکی و تعمیر دستگاه‌های همراه تخصص دارد، پیش از این ویوو ایکس ۲۰ پلاس UD را مورد بررسی قرار داده بود که نشان می‌داد که وجود خط و خش روی نمایشگر گوشی موجب از کار افتادن حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر گوشی نخواهد شد؛ اما شکستن صفحه نمایش موجب از کار افتادن حسگر اثر انگشت خواهد شد. در ویدئوی جدیدتری نلسون به بررسی اجزای درونی گوشی پرداخته است تا از رمز و راز چگونگی کارکرد حسگر اثر انگشت این گوشی پرده بردارد.

اول از همه باید خاطرنشان کنیم که این گوشی از آزمون ارزیابی مقاومت زک نلسون سربلند خارج شد؛‌ ویدئوی مربوطه را می‌توانید در کانال وی تماشا کنید. آن‌گونه که از ویدئوی منتشرشده در کانال یوتیوب زک نلسون مشخص است، او مثل همیشه در باز کردن گوشی وسواس به خرج می‌دهد تا بتواند بعدا گوشی را تعمیر کند. باز کردن گوشی بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد، به‌ همین دلیل احتمالا می‌تواند از نظر تعمیرپذیری رتبه‌ی خوبی از iFixit کسب کند.

با این وجود، نمایشگر به‌طور محکم به قاب جلوی گوشی چسبانده شده است و تلاش برای جدا کردن حسگر اثر انگشت از نمایشگر گوشی با ریسک بالایی همراه خواهد بود. خوشبختانه نمونه‌ای که توسط نلسون مورد بررسی قرار می‌گرفت، پیش‌ از این شکسته بود و وی با استفاده از حرارت بالا موفق شد حسگر اثر انگشت را از نمایشگر گوشی جدا کند.

حسگر اثرانگشت ویوو اکس ۲۰ / Vivo X20 Fingerprint Sensor

حسگر اثر انگشت این گوشی به‌صورت اریب زیر نمایشگر اولد گوشی قرار گرفته و از نوع تصویری است. این بدین معنی است که این حسگر همانند دوربین از شیارهای روی انگشت کاربر، تصویری تهیه می‌کند و آن را با نمونه‌ی ذخیره‌شده در گوشی تطبیق می‌دهد تا هویت کاربر را شناسایی کند. اما نکته‌ی جالب این است که نمایشگر اولد گوشی جدید ویوو نیمه‌شفاف است و همین نیمه‌شفاف بودن به حسگر اثر انگشت اجازه می‌دهد از پشت نمایشگر انگشت کاربر را مشاهده کند. نور ساطع‌شده از نمایشگر که باعث روشن شدن انگشت می‌شود، یکی دیگر از عواملی است که به دیدن انگشت کاربر و تصویربرداری از اثر انگشت وی کمک می‌کند.

جالب‌تر اینکه اگر نمایشگر گوشی خاموش باشد، با کمی دقت می‌توان حسگر اثر انگشت را مشاهده کرد. با توجه به نیمه‌شفاف بودن تمامی سطح نمایشگر، باقی قسمت‌های پشت نمایشگر با پوششی به رنگ مشکی پوشانده شده‌اند تا اجزای داخلی گوشی از پشت نمایشگر دیده نشوند.

همان‌گونه که در ابتدای مطلب گفته شد، وجود خط و خش روی نمایشگر تأثیر چندانی بر کارکرد این حسگر ندارد. اما با توجه به اینکه حسگر اثر انگشت مستقیما به نمایشگر متصل شده است، شکستن نمایشگر به معنی پایان کار گوشی خواهد بود؛ پس دارندگان گوشی باید مراقب این مسئله باشند. در انتها شما را به تماشای ویدئوی مربوطه دعوت می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید