حقایق شگفت انگیز مغز انسان که جایی نخوانده اید

ذهن

مغز

مغز یکی از عجیب ترین و پیچیده ترین اعضای بدن است که رازها و حقایق بسیار جالبی در آن نهفته است که شاید تا به حال نمی دانستید.

حقایق و چیزهای جالبی که در مورد مغز انسان نمی دانید

مغز یکی از مهم ترین بخش های بدن انسان است که بیشترین اسرار بیولوژیکی بدن انسان را در خود نهفته است به همین دلیل شناخت پیچیدگی های خاص آن همواره برای انسان جالب بوده است.

اسرار آمیز بودن این بخش از بدن باعث شده که بسیاری از انسان ها وقت زیادی را برای مطالعه و پی بردن به اسرار این ارگان شگفت انگیز و توانایی های آن اختصاص دهند که به لطف این تلاش ها امروزه به حقایق جالبی در مورد ویژگی های اعجاب انگیز مغز دست یافته ایم.

 

حقایق جالب و جذاب درباه مغز انسان

۱٫مغز تقریبا از ۲۰ وات انرژی استفاده می کند. یعنی همان مقدار نیرویی که برای روشن کردن یک لامپ لازم است. یعنی توانایی و انرژی مغز انسان نسبت به عوامل دیگر برای روشن کردن یک لامپ کاملا به یک اندازه است و گاهی اوقات شاید بیشتر هم باشد.

۲٫ مغز انسان از ۷۵ درصد آب تشکیل شده است.

۳٫ سیگنال ها در طول مغز می توانند تا بیش از ۲۶۸ مایل در ساعت حرکت کنند. تقریباً به اندازه باد های شدید یک طوفان.

۴٫ سیگنال های مغز مانند قطار از زنجیره هایی عبور می کنند. نورون ها اطلاعات را از شاخه های کوتاهی به نام دندریت دریافت می کنند. این سیگنال ها از آکسون های بلند و شبیه به نخ استفاده می کنند که بعضی از آن ها چند سانتیمتر طول دارند.

۵٫ مغز حدود ۱۳۰۰ گرم وزن دارد. این مقدار زیاد است اما فضای زیادی را اشغال نمی کند. مغز یک فیل تا بیش از ۴ و نیم کیلوگرم هم می رسد. بزرگ ترین مغز نیز متعلق به نهنگ است که حدود ۸ کیلوگرم وزن دارد.

۶٫ مغز انسان تقریباً ۲ درصد از وزن بدن او را تشکیل می دهد. در حالی که مغز نهنگ و فیل تقریباً ۰٫۲ درصد بدن آن ها را تشکیل می دهد.

۷٫ مثلاً مقیاس وزن مغز موش نسبت به بدنش ۲ درصد است که شبیه به انسان می باشد. بعضی از پرندگان مقیاس ۸ درصد را دارند . مورچه ها نیز ۱۵ درصد وزن بدن شان را مغزشان تشکیل داده است.

۸٫ به جای این که فقط مغز را با بدن مقایسه کنیم، دانشمندان همچنین ای کیو را هم در نظر گرفتند و توده مغزی حیوانات را با توده مغزی انسان مورد بررسی قرار دارند . EQ انسان برابر با ۶٫۵۶ می باشد که این عدد برای دلفین ها ۵٫۵۵ است.

۹٫ البته مغز انسان با وجود این که دو درصد از وزن کل بدن را تشکیل می دهد اما به این راحتی ها راضی نمی شود، زیرا به ۲۰ درصد کل اکسیژن جریان خون نیاز دارد.

۱۰٫ در مغز یک انسان جوان در هر دقیقه بیش از یک لیتر خون جریان دارد.

 

۱۱٫ این خونی که وارد مغز می شود، مانند خون سایر اندام های بدن نیست. بلکه وظیفه این خون این است که مغز را در برابر سموم و نوسانات مواد شیمیایی موجود در جریان خون حفظ کند.

۱۲٫ البته جریان خون موجود در مغز نمی تواند همه مواد از جمله اتانول را از مغز دور نگه دارد.

۱۳٫ مغز انسان ۸۶ میلیارد نورون دارد. در کهکشان راه شیری بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ستاره وجود دارد. یعنی برای هر سه ستاره در کهکشان ها یک عدد نورون داخل مغز ما قرار داده شده است.

۱۴٫ مغز انسان به مرور زمان در حال کوچک شدن و فرو خوردگی است. در ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار سال گذشته حجم میانگین مغز انسان از ۱۵۰۰ به ۱۳۵۰ cc رسیده است و نزدیک به اندازه یک توپ تنیس شده است زیرا بدن انسان نیز در طول زمان کم کم کوچک تر شده و مغز هم تغییراتی را در سایز خود داشته است؛ اما احتمالاً مغز های کوچک تر بتوانند در انجام کار های مختلف عملکرد بهتری داشته باشند.

۱۵٫ غشای سطح همه نورون ها در مغز تقریبا ۲۱ هزار و ۵۰۰ متر مربع است. یعنی می تواند حجمی معادل ۳ برابر زمین فوتبال را پوشش دهد.

 

۱۶٫ مغز انسان به ماهیچه نیاز دارد تا فعالیت فیزیکی انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و دوپامین را تعدیل کند. به همین دلیل است که ورزش عامل شادی می شود همچنین می تواند سطوح پروتئینِ افزایش رشد نورون ها را بالا ببرد و با بیماری هایی مثل آلزایمر و پارکینسون مبارزه کند. انجام حرکات ایروبیک به طور منظم می توانند ناحیه ای از مغز را که درگیر احساسات، عواطف، یادگیری و حافظه است را بزرگتر کنند.

۱۷٫ افرادی که موسیقی می سازند، معمولاً بین نیمکره چپ و راست مغز خود ارتباط بهتری برقرار می کنند، فرآیند گفتاری قوی تری دارند و مهارت های حرکتی بهتری دارند و حافظه کلامی آن ها نسبت به دیگران بیشتر است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد افراد بین سنین ۶ تا ۱۸ سال که یک ساز موسیقی را می نوازند، قشر مغزی ضخیم تری در نواحی تنظیم احساسات، اضطراب و ظرفیت توجه دارند.

افراد بین ۶۰ تا ۸۳ سال که حداقل ۱۰ سال است موسیقی مطالعه می کنند، معمولاً اطلاعات را نسبت به افرادی که کمتر از آن ها موسیقی خوانده اند، بهتر به ذهن می سپارند اما هر دو گروه نسبت به افراد غیر موزیسین بهتر عمل می کنند.

۱۸٫ جالب است بدانید که طناب نخاعی فقط دارای ۳۵ گرم وزن و تقریباً دارای یک میلیارد نورون است.

 

۱۹٫ مغز دوم هم وجود دارد و یک سیستم عصبی محسوب می شود که تعدادی از نورون ها را درون خودش نگه می دارد که ممکن است تعداد آن ها به بیش از ۶۰۰ میلیون برسد.

۲۰٫ احساس گرسنگی، تشنگی و شادی در هیپوتالاموس اتفاق می افتد که ناحیه ای کوچک در مغز است که نیازهای مختلف را با استفاده از هورمون ها شناسایی می کند و تقریباً اندازه یک عدد بادام است.

۲۱٫ ما انسان ها در یک سوم از زندگی خود خواب هستیم اما مغز خواب ندارد. شاید به نظر زیاد باشد اما انسان ها در مقایسه با حیوانات و بعضی از پستانداران زیاد نمی خوابند. ما به ۸ ساعت خواب شبانه نیاز داریم اما بعضی از حیوانات به ۲۰ ساعت، ۱۸ ساعت یا ۱۵ ساعت خواب نیاز دارند.

۲۲٫ اکثر افراد بالای ۱۰ سال، حداقل ۴ الی ۶ ساعت هنگام خواب در حالت REM هستند. یعنی تقریباً یازده هفته در طول سال رویا می بینند.

 

۲۳٫ تحقیقات نشان می دهد که ما ۹۵ تا ۹۹ درصد از خواب های خود را فراموش می کنیم اما بعضی از افراد بیش از این را به یاد می سپارند.

۲۴٫ مغز چربی دار ترین ارگان بدن است. بیش از ۶۰ درصد از مغز از چربی تشکیل شده است.

۲۵٫ رژیم های غذایی سخت سبب خودخوری مغز می شود. دانشمندان ثابت کرده اند که رژیم های غذایی سخت و غیر علمی باعث می شود که مغز خودخوری کند.

۲۶٫ عرق ریختن سبب کوچک شدن مغز می شود.۹۰ دقیقه عرق ریختن در روز می تواند مغز شما را به اندازه ی یک سال گذر عمر کوچک تر کند.

۲۷٫ انجام دادن چند کار به طور همزمان باعث رشد و فعال شدن بیشتر مغز نمی شود. انجام دادن چند کار به طور همزمان در کمال تعجب نتیجه عکس دارد.

 

۲۸٫ جراحی های مغز را می توان در حالی که شخص بیدار و هوشیار است، انجام داد. اگر چه مکانیزم درد در مغز پردازش می شود اما در مغز هیچ گیرنده ی دردی وجود ندارد و مغز در واقع درد را احساس نمی کند بنابراین جراحی های مغز را در حالی که شخص بیدار و هوشیار است انجام داد.

۲۹٫ آسیب مغزی دایمی نیست. همه ما شنیده ایم که آسیب مغزی دایمی است، اما نکتهٔ جالب این است که مغز در شرایط خاصی می تواند پس از صدمه دیدن خودش را ترمیم کند اما این ترمیم بستگی به محل آسیب و شدت آن دارد. آسیب مغزی کارکرد های مغز را موقتا مختل می کند، اما اگر آسیب های مغزی بعدی به وجود نیاید، مغز می تواند خود را احیا کند.

۳۰٫ خمیازه کشیدن برای مغز سودمند است. برخی دانشمندان بر این باورند که خمیازه کشیدن سبب می شود به مغز اکسیژن بیشتری برسد تا آن را بیدار نگه دارد.

 

۳۱٫ آیا تا به حال برایتان پیش آمده که وارد یک اتاق شوید و به سرعت فراموش کنید که چه کار داشتید؟ مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می دهد که مغز تلاش می کند که حافظه خود را با محلی که در آن قرار گرفته مرتبط کند. وارد شدن به یک اتاق باعث جداسازی قسمت هایی از فعالیت مغز می شود. یادآوری یک تصمیم یا انجام فعالیت های خاص در اتاق های مختلف برای مغز کار سختی است.

۳۲٫ مغز نورون های خاص را به عنوان سلول های مکانی ثبت می کند که به مکان های واقعی مرتبط هستند. این سلول ها هنگام فکر کردن یا خوابیدن در آن مکان خاص دوباره فعال می شوند و با یکدیگر کار می کنند تا یک نقشه ذهنی را از محیط ما ایجاد کنند.

۳۳٫ آمیگدالا یک ساختار کوچک مغزی مرتبط به ترس می باشد. اطلاعات محیط خارجی به این قسمت، از طریق دو روش می رسد:یک روش سریع و مستقیم و یک روش طولانی تر. روش کوتاه کورتکس را نادیده می گیرد و باعث می شود که خطر پنهانی را بشناسیم و خودمان را برای آن آماده کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *