حیات هوشمند فرازمینی چه‌زمانی کشف خواهد شد؟

 موسسه‌ی جستجوی هوش فرازمینی یا همان «SETI» چندین دهه به دنبال کشف اسرار و اغلب پدیده‌های غیرقابل توضیح در جهان‌مان بوده است. امید می‌رود این جستجو تأیید کند حیات فرازمینی وجود دارد. «سِس شوستاک»، ستاره‌شناس ارشد موسسه‌ی SETI در مصاحبه‌ای گفت: «در حال حاضر به دنبال حیات هوشمند فرازمینی هستیم.» او تأکید کرد که شرط می‌بندد هرکس حیات هوشمندی را ظرف ۲۰ سال پیدا کند، یک فنجان قهوه با او می‌نوشد.»
وقتی از شوستاک پرسیده شد که علم در حال حاضر باید چه چیزی درباره‌ی وجود بیگانگان بگوید، وی گفت: «چیزهای خیلی کمی؛ زیرا هنوز هیچ چیزی پیدا نکردیم. درحالیکه هنوز هیچ شواهدی مبنی بر حیات فرازمینی یافت نکرده‌ایم، کشفیات ما از جهان ظرف ۲۰ سال گذشته ناچیز نبوده است. در واقع، این یافته‌ها  برای تحقیقات‌مان ارزشمند هستند. چیزی که اکنون می‌دانیم، اما چند دهه قبل نمی‌دانستیم این است که مکان‌های محتمل کیهانیِ بررسی نشده‌ی زیادی در فضا وجود دارد.»
شوستاک در مورد احتمال و ماهیت کشف حیات بیگانه در بخش‌های ناشناس جهان گفت: «ممکن است حیات میکروبی را کشف کنیم، چیزی که در گوشه و کنار وان حمام‌تان پیدا می‌کنید. ممکن است زودتر به این مسئله پی ببریم، اما به‌نظرم در طول زندگی شما این کشف اتفاق خواهد افتاد.»
درحالی‌که شوستاک از این امر اطمینان دارد که به‌زودی این امر محقق خواهد شد و وجود حیات هوشمند فرازمینی کشف خواهد شد، شاید برقراری تماسی هوشمندانه بر اساس تصورات‌مان اتفاق نیافتد، چیزی که فیلم‌های علمی-تخیلی نشان می‌دهند. شوستاک گفت: «من چیزی در مورد تماس نمی‌دانم. منظورم این است که اگر ۵۰۰ سال نوری با ما فاصله داشته باشد، سیگنالی به گوش ما خواهد رسید که ۵۰۰ سال قدمت دارد و اگر جوابش را با «سلام، ما اینجا روی زمین هستیم، چه خبر؟» بدهید، ۱۰۰۰ سال طول می‌کشد تا جواب آن‌ها را دریافت کنید. البته اگر آن‌ها جواب بدهند. بنابراین، این دقیقأ تماس نیست، بلکه حداقل می‌دانید که آن‌ها آن‌جا هستند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *