خنک کردن آب اکواریوم در روزهای گرم تابستان

 

اکثر علاقه مندان به اکواریوم و ماهیان زینتی از بخاری مخصوص ضد آب برای گرم کردم اب اکواریوم و رساندن دما به اندازه مطلوب استفاده میکنند و کاملا با بخاری و گرم کننده های اکواریوم اشنایی کامل دارند. اما در روزهای گرم سال و افزایش دمای آب اکواریوم چه باید کرد؟ اگر با مشکل افزایش دمای اب مواجه هستید با ما در ادامه مطلب همراه باشید

کمتر با مشکل گرم شدن اب اکواریوم مواجه هستیم و اکثر مشکلات دمای اب مربوط به افت دما خواهد بود که به سادگی با یک بخاری اتومات قابل پیشگیری است. بخاری ها قیمت زیادی ندارند و به راحتی در همه فروشگاه های اکواریومی یافت شده و همراه با تجهیزات اکواریوم به شما فروخته می شوند یا می‌توانید بخاری را از فروشندگان اکواریومی به صورت مجزا درخواست نمایید. اما در برخی از استان های کشور در فصول گرم سال دما بقدری افزایش می یابد که نگهدارنده اکواریوم ارزو میکند بجای بخاری اکواریوم یک کولر اتومات مخصوص اکواریوم داشته باشد. خوشبختانه سازندگان تجهیزات اکواریومی برای کاهش دمای اب نیز محصولات متنوعی را عرضه کرده اند که در ادامه در مورد آنها بحث خواهیم کرد. اما ابتدا بد نیست ایده هایی در مورد خنک کردن اب اکواریوم که به ذهن هر یک از ما خطور کرده است یا حتی از طرف دوستانمان به ما پیشنهاد شده است را مورد برسی قرار دهیم

بجای خنک کردن آب اکواریوم،  محیط اطراف آکواریوم را خنک کنید!

شاید ساده ترین راه خنک کردن اب اکواریوم رساندن دمای اطراف اکواریوم به دمای مورد نظر است. وسایل سرمایشی در روزهای گرم سال در هر منزلی یافت میشوند و برای خنک کردن محیط منزل از انها استفاده خواهد شد. اساسا اکواریوم هایی که در چنین محیطی قرار گیرند دچار افزایش دمای بیش از حد نخواهند شد و حتی گاها افت دمای ایجاد شده توسط وسایل سرمایشی باعث روشن شدن بخاری اکواریوم نیز خواهد شد.

استفاده از وسایل سرمایشی برای خنک کردن محیط اطراف اکواریوم خالی از مشکل نیست. شاید یکی از مشکلاتی که در مورد این ایده مطرح می باشد”خاموش شدن این وسایل هنگام ترک طولانی مدت منزل است”

ایده قدیمی و منسوخ شده استفاده از یخ های شناور در اب اکواریوم

ایده قدیمی و منسوخ شده ای برای خنک کردن اب اکواریوم وجود دارد که همچنان برخی از نگهدارنده ها و حتی فروشندگان آکواریومی آن را پیشنهاد می دهند. به شما میگویند در روزهای گرم کافیست چند قالب یخ را در اب اکواریوم بیندازید تا کم کم دمای اب را کاهش دهد! بدون اینکه خودشان یکبار از این ایده استفاده کرده باشند و مشکلات آن را تجربه کرده باشند!

استفاده از تکه های یخ شناور در اب اکواریوم به دلایل مختلفی عملی نیست. یخ ها زود به زود تمام میشوند و نگهدارنده مجبور است هر روز مقدار زیادی یخ را به اکواریوم خود منتقل نماید. همچنین ممکن است با افزودن یخ به اب اکواریوم افت دمای شدیدی ایجاد شده و جان ابزیان داخل مخزن را به  خطر بیندازد.

استفاده از تجهیزات مخصوص اکواریوم برای خنک کردن اب

خوشبختانه شرکت های سازنده تجهیزات اکواریومی قبل از اینکه ما با این مشکلات روبرو شویم و با آنها دست و پنجه نرم کنیم وسایل سرمایشی مخصوص اکواریوم را تولید نموده اند. فن های کوچک خنک کننده یا محصول حرفه ای تر مانند چیلر اکواریوم برای کاهش دمای اب توسط برندهای معتبر و شناخته شده اکواریومی تولید شده اند و می توانید نسبت به نوع آکواریوم و دمای محیط و اهمیت کاهش دمای اب اکواریوم نسبت به خرید یکی از این محصولات خنک کننده اقدام نمایید.

شاید تنها مشکلی که این وسایل دارند قیمت بالای انها نسبت به سایر تجهیزات اکواریومی باشد.

چیلر آکواریوم

در اصل بهترین خنک کننده اب اکواریوم چیلر می باشد که میتواند دما را به شکل باور نکردنی کاهش داده و دمای اب را به دمای مورد نظر شما برساند. چیلرها اساسا با قیمتی بسیار بالا به فروش می رسند و کاربرد آنها بیشتر در اکواریوم های ریف شور است. چیلر ها اب پمپ شده از اکواریوم را داخل خود رد میکنند و با استفاده از سیستم گاز یا تکنولوژی های خاص خود گرمای اب را گرفته و به اکواریوم باز میگردانند. خوشبختانه مانند بخاری اتومات عمل میکنند و قابلیت تنظیم دقیق دما را دارند. اگر با معذل شدید گرمای اب روبرو هستید و محل قرارگیری اکواریوم تهویه مناسبی ندارد و نیاز به کاهش دمای زیاد اب دارید بهترین گزینه استفاده از چیلرهای مخصوص اکواریوم است که توسط برندهای معتبر آکواریومی تولید می شوند.

تنها مشکی که دارند قیمت بالای انها نسبت به سایر تجهیزات اکواریومی است

فن خنک کننده آکواریوم

فن های خنک کننده از محصولات پرکاربرد و نسبتا ارزان قیمت برای خنک کردن اب اکواریوم هستند. این فن ها برخلاف چیلرها قابلیت کاهش دمای دقیق و زیاد اب را ندارند و به نوعی یک تهویه و خنک کننده معمولی به شمار می روند. ساختار پیچیده و عجیبی ندارند و با وزش باد سعی در خنک کردن اب اکواریوم دارند. تعداد و سایز فن ها رابطه مستقیمی با سایز و حجم اکواریوم دارد و هر چقدر تعداد فن ها بیشتر و سایز انها بزرگتر باشد میتواند دمای بیشتری را کاهش دهد. البته نباید از انها انتظار معجزه داشت و نهایتا میتوانند تا ۴ الی ۵ درجه سانتیگراد دمای اب را کاهش دهند.

خالی از عیب نیستند و عمر زیادی ندارند، همچنین تنظیم دقیق دما میسر نیست

استفاده از خلاقیت و ساخت فن خنک کننده آکواریوم

شاید ساخت چیلر در منزل کمی پیچیده و تخصصی به نظر برسد ولی ساخت فن های خنک کننده بسیار ساده و کم هزینه است. کافیست به یکی از فروشندگان تجهیزات الکترونیک مراجعه کنید و درخواست فن های کوچک کامپیوتری را بدهید. این فن ها داخل کیس های کامپیوتر به وفور استفاده میشوند و قیمت بالایی ندارند. اکثر این فن ها ولتاژ کاری ۱۲ ولت دارند که برای راه اندازی انها نیاز است آداپور ان را نیز از همان فروشندگان تجهیزات الکترونیکی درخواست نمایید. بعد از خرید این وسایل لازم است درپوش شیشه ای اکواریوم را نیز به نزدیک ترین شیشه فروشی محلتان ببرید و درخواست کنید روی شیشه سوراخ(های) بزرگی نسبت به اندازه فن(ها) ایجاد کند. تقریبا کار تمام شده و کافیست به منزل برگردید و فن ها را با استفاده از چسب اکواریوم روی درپوش و سوراخ(ها) مجکم کنید. سیم مثبت فن را به سیم مثبت اداپتور و سیم منفی فن را به سیم منفی آداپتور اتصال داده و با چسب محکم کنید. درپوش را روی اکواریوم بگذارید و داپتور را به برق بزنید. سیستم خنک کننده شما بخوبی کار میکند و میتواند تا چند درجه دمای اب را کاهش دهد. بهتر است محل قرارگیری فن جایی باشد که اب تلاطم زیادی نداشته باشد تا رطوبت و بخار اب ایجاد شده به فن ها اسیب نرساند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *