داغ‌ترین سیاره، کدام سیاره است؟

طرحی از سیاره HD 20782

تعریف گرم یا سرد بودن یک سیاره می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد. به‌عنوان مثال، زمین را در نظر بگیرید؛ دمای مناطق گرمسیری زمین از دمای قطب‌های زمین کاملاً متفاوت است و تغییرات دمایی در اتمسفر و روی سطح این سیاره مرسوم است.

اگر میانگین دمایی سیاره در نظر گرفته شود، بدون شک گرم‌ترین سیاره‌ی منظومه شمسی، «ناهید» است. ناهید یا ونوس دومین سیاره‌ی نزدیک به خورشید است که دمای متوسط آن ۴۶۴ درجه‌ی سانتی‌گراد بالای صفر است. این دما آنقدر بالا است که می‌تواند موجب ذوب شدن سرب شود و ماموریت ساویت روسیه که قرار است طی آن یک فضاپیما بر روی سطح ناهید فرود آید، تا مدت زیادی این دما را دوام نخواهد آورد.

چرا دومین سیاره نزدیک به خورشید گرم‌ترین سیاره است؟

دمای میانگین ناهید از عطارد به عنوان نزدیک‌ترین سیاره به خورشید نیز بیشتر است و دلیل این واقعیت در پوشش ابری سیاره‌ها نهفته است. اتمسفر سیاره‌ی ناهید ۱۰۰ برابر اتمسفر زمین ضخامت دارد و از دی‌اکسیدکربن به همراه ابرهایی از اسید سولفوریک ساخته شده است. در زمان‌های گذشته بر روی ناهید یک حالت گلخانه‌ای عجیب ایجاد شده و دما تا جایی بالا رفته که هر فلزی ذوب می‌شده است.

هر چند از نظر دمای متوسط هیچ سیاره‌ای قابل مقایسه با ناهید نیست، ولی اگر نقاط داغ موجود در منظومه‌ی شمسی مد نظر باشد می‌توان گزینه‌های زیادی را معرفی کرد. به‌عنوان مثال، اتمسفر خارجی سیارات شامل زمین در برخی نقاط می‌تواند تا هزاران درجه‌ی سانتی‌گراد داغ شود. این لایه از جو، «ترموسفر» نامیده می‌شود. دلیل گرمای زیاد این لایه از اتمسفر، خورشید است.

تشعشعات خورشید به میزان زیاد به این لایه‌های اتمسفری می‌رسد و به خاطر پایین بودن چگالی، انتقال حرارت موثری نیز رخ نمی‌دهد و به همین دلیل دما بالا می‌رود. البته این پدیده برای ایستگاه فضایی بی‌المللی پدیده خوبی محسوب می‌شود، زیرا این ایستگاه در ترموسفر زمین قرار گرفته است و به این ترتیب می‌تواند سرمای جو را تحمل کند.

داغ‌ترین سیاره‌ای که تا کنون شناخته شده چیست؟

اگر بخواهیم سیارات داغ‌تر از ناهید را پیدا کنیم، باید از منظومه‌ی شمسی خارج شویم. در فاصله‌ی ۶۷۰ سال نوری از زمین، سیاره‌ای به‌نام «KELT-9b» قرار دارد که حول ستاره‌ای در حال دوران است که دو برابر خورشید گرما دارد. دمای متوسط بر روی این سیاره، ۳،۸۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است. این دما می‌تواند تنگستن را نیز ذوب کند. این سیاره با فاصله‌ی نزدیکی کنار ستاره‌ی میزبان خود قرار گرفته و همیشه رو به آن است و می‌توان گفت دمای سیاره و ستاره میزبان نزدیک به یکدیگر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *