دانشمندان با امواج صوت اجسامی را جابه‌جا کردند

تیمی از محققین دانشگاه مینه‌سوتا، توانسته‌اند راهی برای جابه‌جایی اجسام به کمک امواج فراصوتی ابداع کنند. با ابداع این روش می‌توان به جابه‌جایی بدون لمس اجسام در صنایع رباتیک و دیگر کارخانه‌های ساخت قطعات امیدوار بود. نتایج این تحقیقات توسط مجله‌ی Nature Communications تحت بازبینی است.

در گذشته اثبات شده بود که می‌توان با کمک نور و امواج صوتی اجسام را دستکاری کرد، ولی همیشه اجسام تحت دستکاری کوچک‌تر از طول موج صوت و نور بوده‌اند. در واقع اجسام تحت بررسی در مطالعات گذشته در اندازه‌های میلی‌متری و نانومتری برای تحت تاثیر قرار گرفتن توسط صوت و نور بوده‌اند. اکنون محققین دانشگاه مینه‌سوتا با استفاده از قوانین فیزیک فراماده، توانسته‌اند اجسام بزرگ‌تری را به کمک امواج جابه‌جا کنند.

فراماده‌ها موادی هستند که به‌صورت مصنوعی مهندسی شده‌اند تا با امواج نوری و صوتی برهمکنش داشته باشند. اگر بر روی سطح یک جسم معمولی، فراماده قرار داده شود، می‌توان جسم مورد نظر را بدون لمس به هر طرفی حرکت داد.

محققین با این روش نه تنها توانسته‌اند اجسام را به جلو هل دهند، بلکه حتی اجسام را بدون لمس به سمت خود نیز حرکت داده‌اند. در فیلم‌های علمی تخیلی مانند استار ترک، این موضوع نمایش داده شده است و اکنون می‌توان گفت که به حقیقت پیوسته است.

جابه‌جایی بدون لمس اجسام حوزه تحقیقات جدی در اپتیک و الکترومغناطیس است، ولی در این تحقیقات جدید، محققین راهی دیگر برای جابه‌جایی بدون لمس پیشنهاد داده‌اند که مزایای زیادی نیز به همراه دارد. در این تحقیق، محققین کاربردهای محدودی برای روش پیشنهادی خود پیشنهاد داده‌اند؛ ولی این قابلیت وجود دارد که روش پیشنهادی آن‌ها را بسط داد و کاربردهای جدیدی برای آن در نظر گرفت.

در این تحقیقات تنها مفهوم جابه‌جایی بدون لمس با استفاده از امواج صوتی شرح داده شده است و محققین قصد دارند با استفاده از امواج با فرکانس‌های بالاتر در آینده کاربردهای بیشتری از روش خود معرفی کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *