دبیرکل سازمان ملل: تا سال ۲۰۵۰ مقدار زباله در آب‌های جهان از تعداد ماهی‌ها بیشتر می‌شود

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نخستین اجلاس سازمان ملل متحد درباره وضع آب‌های جهان را با یک هشدار افتتاح کرد: دریاها و اقیانوس‌ها هرگز تا این حد در خطر نبوده‌اند. به گفته دبیرکل سازمان ملل چنانچه تدبیری اندیشیده نشود تا سال ۲۰۵۰ تعداد قطعات پلاستیک و زباله در دریاها و اقیانوس‌های جهان از تعداد ماهی‌ها بیشتر می‌شود.

دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه اجلاس اقیانوس‌ها با شرکت ۲۰۰ کشور جهان

دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه اجلاس اقیانوس‌ها با شرکت ۲۰۰ کشور جهان

دبیر کل سازمان ملل در اجلاس سازمان ملل که شامگاه گذشته (به وقت اروپای مرکزی) در نیویورک با حضور نمایندگان ۲۰۰ کشور جهان برگزار شد، آب‌های جهان را به «خون زمین» تشبیه کرد و اعلام کرد که دریاها و اقیانوس‌ها در اثر آلودگی‌های زیست‌محیطی، گرمایش زمین و ماهی‌گیری صنعتی بی‌حد و حصر نه تنها در خطر قرار دارند، بلکه سخت آسیب دیده‌اند.

اجلاس سازمان ملل برای بررسی ابعاد آسیب دریاها و اقیانوس‌های جهان در روز جهانی محیط زیست آغاز شد و در مجموع ۵ روز ادامه دارد. این اجلاس نخستین اجلاس بزرگ سازمان ملل درباره وضع آب‌های جهان است.

آنتونیو گوترش درباره هدف از برگزاری نخستین اجلاس سازمان ملل درباره وضع دریاها و اقیانوس‌ها در جهان گفت:

«هدف این است که موج‌های بلند را به سر جای خودشان برگردانیم و مشکلاتی را که خودمان ایجاد کردیم، برطرف کنیم.»

به گفته دبیرکل سازمان ملل رقابت کشورهای جهان بر سر آب‌های سرزمینی و اقیانوس‌ها و منابعی که در دریاها وجود دارد باعث شده که نه تنها سلامت آب‌های جهان به خطر بیفتد، بلکه ترمیم آسیب‌ها هم به سادگی امکان‌پذیر نباشد:

«ما باید علائق ملی کوتاه‌مدت را فراموش کنیم. فقط در این صورت می‌توانیم از وقوع یک فاجعه جهانی جلوگیری کنیم. حفاظت از اقیانوس‌ها و دریا به معنای حفاظت از زندگی‌ست.»

پیتر تامسون، دیپلمات جمهوری جزایر فیجی در اقیانوس آرام ریاست اجلاس سازمان ملل درباره دریاها و اقیانوس‌های جهان را به عهده داشت. او در سخنانی گفت:

«وقتش رسیده است که راه غلطی را که در پیش گرفته‌ایم اصلاح کنیم. آفتی وجود دارد به نام زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها. اینکه انسان‌ها هر روز انبوهی از زباله‌های پلاستیکی را به دریاها و اقیانوس‌ها می‌ریزند، به راستی رفتاری‌ست غیر مسئولانه.»

تامسون از ماهیگیری صنعتی نیز که با حمایت برخی دولت‌های جهان انجام می‌شود انتقاد کرد. گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین که سطح آب دریاها را افزایش می‌دهد و از اکسیژن مورد نیاز موجودات دریایی می‌کاهد و زندگی آن‌ها را به مخاطره می‌اندازد، از دیگر مشکلاتی بود که رئیس اجلاس سازمان ملل بدان اشاره کرد.

سازمان ملل تصمیم گرفته است تا سال ۲۰۳۰ اقداماتی را برای ترمیم آسیب‌هایی که دریاها و اقیانوس‌ها متحمل شده‌اند به انجام رساند.

این اجلاس از دولت‌ها و نهادهای سازمان ملل می‌خواهد که به طور داوطلبانه در جهت ترمیم آسیب دریاها و اقیانوس‌ها بکوشند. تاکنون ۷۳۰ کشور جهان تعهداتی را پیرامون ایجاد و مدیریت مناطق حفاظتی در دریاها و اقیانوس‌ها پذیرفته‌اند.

جمعه ۹ ژوئن ۲۰۰ کشوری که در اجلاس دریاها و اقیانوس‌های سازمان ملل شرکت دارند بیانیه پایانی اجلاس را منتشر می‌کنند. مهم‌ترین هدف اجلاس کاهش زباله‌های پلاستیکی در آب‌های جهان است.

کشورهایی که توافق اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ را پذیرفته‌اند در اجلاس زیست محیطی سازمان ملل شرکت کرده بودند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *