در مریخ پیدا شد/ نشانه‌هایی از حیات یا وجود آب زیرزمینی؟

دورنمایی خیالی از اقیانوس احتمالی مریخ، در حدود چهار میلیارد سال پیش / طرح از M. Kornmesser

مریخ

پس از اینکه دانشمندان به‌دقت بقایای خشک‌شده یک دریاچه گِلی در مریخ را مورد مطالعه قرار دادند، دریافتند که در گذشته در این قسمت یک انبار دفن شده از آب به سطح زمین سرازیر شده است اما نمی‌دانند که منشأ این آب کجاست؟

به گزارش خبرآنلاین، الکسیس رودریگز؛ دانشمند ارشد مؤسسه علوم سیاره‌ای در آریزونا می‌گوید: پیش از این دریاچه‌های مریخ و آتشفشان‌های گِلی موضوع تعدادی از مطالعات قبلی بوده‌اند اما کار ما نشان‌دهنده اولین تحلیل جامع است که به طور خاص بر روی یک دریاچه گل فرضی متمرکز شده است.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که آب‌های سطحی مریخ بیش از ۳٫۷ میلیارد سال پیش با نازک شدن جو و سرد شدن سطح مریخ، یخ زده است اما آب‌های زیرزمینی ممکن است هنوز در مخازن وسیعی در زیرزمین باقی مانده باشند. علاوه بر آب، اشکال دیگر حیات نیز ممکن است در آن مخازن وجود داشته باشد و آثاری از وجود حیات را به جای گذاشته باشند.

space نوشت، این مطالعه نشان می‌دهد که حدود ۳٫۴ میلیارد سال پیش، بخش عظیمی از سفره‌های زیرزمینی در اثر فرآیندی به نام Hydraotes Chaos به سطح زمین آمده و باعث ایجاد سیل‌هایی با ابعاد بزرگ شد که رسوب کوه‌ها را به سطح زمین ریخت. بر اثر این پدیده مجموعه‌ای از کوه‌های برآمده، دهانه‌های شکسته و دره‌های ناهموار ایجاد شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *