دستگاه سختی‌گیر آب راهی برای حفظ کیفیت آب شما

نوشیدن آب

نوشیدن آب

 

از آب کثیف به آبی پاک؛ با دستگاه‌های سختی‌گیر آب

سختی گیر آب دستگاهی برای حذف مقدار سختی آب است که توسط مواد معدنی مختلف مانند کلسیم، منیزم، آلومینیوم، آهن و منگنز داخل آب ایجاد شده است.

دستگاه سختی گیر آب معمولا از طریق تبادل یون ها با بارهای مخالف به حذف سختی آب می پردازد.

سختی آب چیست؟

وجود بیش از حد برخی از مواد معدنی از جمله کلسیم و منیزم داخل آب باعث می شود که ما یک آب را سخت بدانیم. از آنجایی که آب ها اغلب حد معینی از مواد معدنی را داخل خود دارند و از ابتدا این مواد داخل آب زیادتر از حد مجاز هستند لازم است آب تصفیه و سختی گیری شود. وجود سختی داخل آب بیشتر با ایجاد رسوبات نشان داده می شود.

 

آب رسوب گرفته را همه ما به خوبی می شناسیم. اگر در آب مصرفی شما این رسوبات آب زیاد است و شما داخل لوله ها و تجهیزات شست و شوی خود رسوب می بینید احتمالا شما در حال استفاده از آب سخت هستید.

 

با استفاده از دستگاه های سختی سنج آب می توانید بدانید که آب مصرفی تان در چه مرحله ای است. در حالت کلی اگر دستگاه عددی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ را نمایش داد یعنی آب شما سخت است و اگر بالای ۳۰۰ نشان داد یعنی آب مصرفی شما خیلی سخت است.

 

بدیهی است که کمتر از عدد ۱۵۰ آب مصرفی شما را از لحاظ سختی در مرتبه سالم قرار می دهد. اگرچه مقدار معینی از این مواد معدنی برای سلامت افراد مفید است اما مقدار بیش از حد آن هم می تواند آسیب رسان باشد.

 

اگر بخواهید با چشم سختی آب را تشخیص دهید چندان کار ساده ای نیست. این مواد معدنی آن قدری درشت نیستند که با چشم دیده شوند اما آبی که معمولا کدر است و روی سینک و ظرفشویی و شیر آلات شما رسوبات و لکه های سفید رنگ ایجاد می کند آب سخت است و لازم است برای افزایش بهداشت و بالا بردن طول عمر تجهیزات خود از دستگاه های سختی گیر آب استفاده کنید.

 

 

انواع دستگاه سختی گیر آب

دستگاه های سختی گیر را می توان بر اساس مکانیزم و عملکرد سختی گیری آب به دو نوع تقسیم کرد. در واقع این دو نوع دستگاه خود می توانند انواع مختلفی داشته باشند اما نوع عملکرد هر یک منحصر به فرد است و با دیگری متفاوت است. در ادامه آن ها را بیشتر معرفی می کنیم.

 

دستگاه رزینی

سختی گیر رزینی یکی از پر استفاده ترین دستگاه ها است. ماده ای که در این دستگاه کار سختی گیری را انجام می دهد رزین است. رزین ها از طریق تبادل یونی این کار را انجام می دهند.

 

برای فهم این مطلب خوب است بدانیم که مواد معدنی مانند منیزم و کلسیم داخل آب دارای یون هایی با بار مثبت هستند و رزین های سختی گیر دارای بار منفی. عملکرد دستگاه رزینی هم مانند یک آهنربا است که یون های مثبت و منفی همدیگر را جذب می کنند.

 

حال تصور کنید که آبی که حاوی مواد معدنی است از استوانه ی حاوی رزین با بارهای منفی عبور می کند. در این بین رزین های منفی، کلسیم و منیزم و دیگر مواد معدنی با بار مثبت را مانند یک آهنربا به خود جذب می کنند. وقتی یون ها به هم میچسبند در واقع کلسیم و منیزم داخل مخزن رزین باقی می مانند و آب صاف و تصفیه شده خارج می شود.

 

دستگاه های رزینی به جهت اینکه مقدار زیادی مواد معدنی را جذب می کنند پس از مدتی نیاز به تمیز کردن و پاکسازی پیدا می کنند تا رزین ها تمیز شوند و بتوانند مواد معدنی را به خوبی جذب کنند.

 

عملکرد شست و شو در این دستگاه به شک بک واش یا آب برگشتی است. اگر دستگاه سختی گیر اتومات باشد بک واش به شکل اتوماتیک و بدون دخالت انسان انجام می شود. در دستگاه های دستی یا نیمه اتوماتیک برای شست و شو باید خودتان کمک کنید و کار را انجام دهید.

 

 

دستگاه الکترونیکی

عملکرد این دستگاه با نوع رزینی متفاوت است. در سختی گیر رزینی یون های کلسیم و منیزم به یون های بار منفی رزین میچسبند و به طور کامل از آب جدا می شوند؛ اما در دستگاه های الکترونیکی در واقع این مواد معدنی خارج نمی شوند بلکه شکل آن ها تغییر می کند و خاصیت چسبندگی خود را از دست می دهند؛ به این شکل دیگر به صورت رسوبات باقی نمی مانند.

 

عملکرد این دستگاه به این شکل است که امواج الکترونیکی تولید شده به کمک لوله ها وارد آب سختی می شوند که ما قصد داریم سختی آن را از بین ببریم. وقتی امواج الکترومغناطیسی به یون های داخل آب که عامل ایجاد سختی در آب هستند برخورد می کنند تغییر شکل داده و به ذراتی ریز و معلق داخل آب تبدیل می شوند که خاصیت چسبندگی ندارند.

 

در واقع این دستگاه ها خاصیت حلالیت آب را بالا می برند و رسوبات ریز و معلقی که ایجاد شده اند تشکیل بلور خنثی کربنات کلسیم را می دهند. در ادامه با کمک خاصیت حلالیت آب تمامی رسوبات قبلی ایجاد شده داخل لوله نیز به شکل بلورهای معلق و ریز و غیر چسبان تبدیل می شوند و به این شکل دیگر متوجه رسوب گیری تجهیزات و لوله ها و دستگاه های لباسشویی و ظرفشویی نخواهید بود. اما اگر برای مصرف این آب نیاز دارید که مواد معدنی به شکل کامل حذف شود حتما از دستگاه های رزینی استفاده کنید.

 

 

مزایای استفاده از سختی گیر آب

مصرف آب سالم و به دور از ناخالصی ها و بیماری ها برای همه انسان ها ضروری است. داخل آب ممکن است املاح معدنی مفید و مضر مختلفی باشد. ممکن است ناخالصی ها و حتی موادی باشد که به شدت به سلامت انسان آسیب می رساند. برای اینکه این مواد از آب حذف شود لازم است آب تصفیه شود.

 

عموما آبی که ما در منازل و محیط کار خود استفاده می کنیم آب آشامیدنی تصفیه شده است اما باز هم در بسیاری از مناطق این آب به طور کامل سالم سازی نشده و ممکن است هنوز املاح و مواد مضری داخل آن باقی مانده باشد. برای این منظور انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و دستگاه سختی گیر تولید شده که در این مسیر به شما کمک کند.

 

آب سخت آبی است که حاوی رسوب است و این رسوبات می تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند. از جمله:

• تجمع رسوبات داخل لوله ها می تواند باعث شود که آبی که از لوله خارج می شود کدر و بد طعم بشود.

 

• رسوبات داخل لوله های ماشین لباسشویی و ظرفشویی باعث می شود که لوله ها به مرور مسدود شوند و ورود و خروج آب داخل دستگاه با مشکل مواجه شود.

 

• رسوب مانع از آن می شود که مواد شوینده به خوبی داخل آب حل شوند و همین باعث می شود مصرف مواد شوینده چه برای خودمان چه دستگاه های شست و شو افزایش یابد.

 

• حمام گرفتن با آب سخت باعث می شود که یک لایه چربی مانند بر روی پوست بدن باقی بماند و ضمنا می تواند باعث مشکلات پوست و مو مانند ریزش مو بشود.

 

کلام پایانی

آب سخت به آبی گفته می شود که حاوی مواد معدنی مختلفی مانند کلسیم، منیزم، آهن، کروم و … است. این مواد معدنی اگر بیش از حد مجاز داخل آب باشند می توانند باعث ایجاد سختی آب و ایجاد رسوب داخل آب شوند. سختی آب را می توان با استفاده از دستگاه های سختی گیر آب حذف کرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *