ده حقیقت جالب درباره‌ی دیوار بزرگ چین

 دیوار بزرگ چین به عنوان طولانی‌ترین گورستان جهان شناخته می‌شود. باستان‌شناسان بقایای بیش از یک میلیون‌نفر انسان را در بدنه این دیوار شناسایی کرده‌اند که یا در حین ساخت دیوار مُرده‌اند یا طبق رسم‌هایی پس از تکمیل دیوار در آنجا دفن شده‌اند.
در سلسله‌ی شین مربوط به ۲۲۱ تا ۲۲۷ سال پیش از میلاد مسیح رایج بود که از آرد برنج در ملات بین سنگ‌های دیوار چین استفاده شود.
بخشی از دیوار بزرگ چین در سلسله امپراتوری مینگ ساخته شده است. این آخرین بخش از دیوار است که در آن دوران ساخته شد. در آن زمان از آجر به جای سنگ در ساخت دیوار استفاده می‌شده.
طول دیوار بزرگ چین که طی هزاران سال ساخته شده است، در حدود ۲۱.۱۹۶ کیلومتر برآورد شده است. دور زمین بروی خط استوا ۴۰.۰۷۵ کیلومتر است.
دیوار بزرگ چین با فرسایشی جدی تهدید می‌شود. به عنوان مثال؛ وضعیت بخش شمال‌غربی این دیوار، در استان‌های گانسو و نینگیشا، به سرعت رو به وخامت است. محققان اعتقاد دارند این بخش از دیوار طی ۲۰ سال آینده، بر اثر عوامل طبیعی و انسانی، از بین می‌رود.
به طور متوسط هر ساله بیش از ۱۰ میلیون نفر از دیوار بزرگ چین بازدید می‌کنند. معروف‌ترین بخش این دیوار به نام بَدالینگ، تا کنون توسط بیش از ۳۰۰ نفر از سران دولتی و افراد برجسته جهان مورد بازدید قرار گرفته است، که اولین آنها سران دولتی شوروی سابق بوده‌اند. این بخش که شلوغ‌ترین قسمت دیوار نیز هست، بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. اگر شما نیز تمایل به دیدن این دیوار بزرگ را دارید، تماشای این قسمت از دیوار بزرگ را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
در طول انقلاب فرهنگی، طی سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۶، بسیاری از سنگ‌ها و آجرهای این دیوار برای ساختن خانه‌ها، سدها و مزارع از آن کنده شد؛ که اگر چنین نبود، بسیاری از بخش‌های این دیوار سالم‌تر از آنچه امروز هست، می‌بود.
برخلاف شایعات رایج، دیوار بزرگ چین را از فضا با چشم غیرمسلح نمی‌توان دید. اما با کمک ابزارهایی می‌توان آن را مشاهده کرد.
عرض دیوار بزرگ چین در بعضی از بخش‌ها به اندازه‌ای عریض است، که چندین خودرو همزمان می‌توانند در کنار هم در آن حرکت کنند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. رضا علوی گفت:

    چین خیلی کشور جالبیه خدایی!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *