دو سیاره شبیه به زمین که شاید میزبان موجودات فضایی باشند

 

دو سیاره فراخورشیدی که سال ها قبل شناسایی بودند، بیش از حد تصور شبیه به زمین بوده و ممکن است اشکال متنوعی از حیات داشته باشند. چهار سال قبل که ناسا کپلر ۱۸۶fرا به عنوان نخستین سیاره فراخورشیدی شبیه به زمین معرفی کرد، نگاه بسیاری از اخترشناسان به این سیاره دوخته شد. حالا اما مطالعه جدیدی صورت گرفته که نشان می دهد این سیاره احتمالا مثل زمین دارای آب و هوا و فصول مختلف باشد.بر اساس تجزیه و تحلیل های دانشگاه «فناوری جورجیا» بر خلاف آنچه پیش از این تصور می شد، محور چرخش کپلر ۱۸۶f مثل زمین ثابت بوده و به همین خاطر آب و هوای پایداری دارد.

 

این یافته از آنجایی اهمیت پیدا می کند که عدم ثبات در محور چرخش حیات روی یک سیاره را به سوی نابودی سوق می دهد. برای مثال شیب محوری مریخ دارای ناپایداری ۶۰ درجه ای است و این مسئله باعث نابودی جو، تبخیر آب های سطحی و بیابانی شدن سیاره سرخ شده است. جو کپلر ۱۸۶f نسبت به زمین تیره تر اما خورشید آن بزرگتر است ,این در حالی است که در حالت مقایسه‌ای شیب‌ محوری زمین بین ۲۲.۱ و ۲۴.۵ درجه در نوسان بوده و حدود هر ده هزار سال یک‌ بار چنین حالتی رخ می‌دهد. این ثبات تا حدودی نتیجه وجود ماه و سیاره های دیگر است.

این تیم تحقیقاتی مدعی شده کپلر ۶۲f هم که در فاصله ای دورتر قرار گرفته احتمالا دارای شرایط جوی مشابهی است. اگرچه وجود قمر در اطراف سیاره های کپلر اثبات نشده اما محور چرخش آنها طی ده ها میلیون سال گذشته ثابت مانده است.
وجود حیات در این دو سیاره هنوز مشخص نشده اما به لطف ابزارهای تحقیقاتی پیشرفته تحقیق درباره آنها طی سال های آتی نیز ادامه پیدا خواهد کرد؛ تحقیقاتی که ممکن است روزی به سکونت بشر در کپلر منجر شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *