• در سفر به لاهیجان، از کجا دیدن کنیم؟
  • لاهیجان در یک نگاه
  • دیدنی‌های لاهیجان

شهر چای و ابریشم، با بام سبز زیبا و شیطان‌کوه با وقارش مقصد گردشگری جذابی در شمال کشور به‌شمار می‌رود.

لاهیجان شهری است که از دیربار در تجارت ابریشم نقش داشته است. در سال ۱۳۱۱ نخستین کارخانه‌ی تولید چای در آن برپا شده و بخش زیادی از برنج گیلان و مرکبات جلگه‌ی خزر در آن تولید می‌شود.

اکنون لاهیجان با وجود آبشار، استخر و تله کابینش، تصویر سرسبز و شادابی از خود به نمایش گذاشته است که همواره گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

آب و هوای لاهیجان

لاهیجان

آب و هوای لاهیجان در تابستان‌ها گرم و مرطوب است. زمستان با بادهای شدید و گرم آغاز می‌شود و به بارش برف می‌رسد. میزان رطوبت در این شهر بالا است. به‌طور میانگین رطوبت ۷۶ تا ۷۹ درصد است، اما ممکن است به ۱۰۰ درصد هم برسد.

اطلاعات ضروری لاهیجان

لاهیجان

  • کد لاهیجان: ۰۱۳
  • فاصله از تهران: ۳۴۶ کیلومتر
  • مدت سفر زمینی: حدود ۴ و نیم ساعت
  • مدت سفر هوایی تا رشت: ۴۵ دقیقه

مسیر سفر زمینی از تهران به لاهیجان از اتوبان تهران-کرج آغاز می‌شود. پس از گذشتن از قزوین، منجیل و رودبار به لاهیجان می‌رسید.

اتوبوس‌های لاهیجان از ترمینال غرب یا بیهقی حرکت می‌کنند. از صبح تا آخر شب اتوبوس آماده‌ی حرکت مهیا است. هزینه‌ی خرید بلیت ۱۸، ۲۶ یا ۳۲ هزار تومان است.

اگر بخواهید هوایی سفر کنید، تنها راه سفر از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه سردار جنگل رشت، و سفر زمینی از رشت به لاهیجان است. قیمت بلیت هواپیمای تهران به رشت از حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، بسته به شرکت هواپیمایی و ساعت پرواز تغییر می‌کند.

 هزینه‌های سفر

شیطان کوه

هزینه‌ی سفر به لاهیجان بیشتر از همه به انتخاب هتل و رستوران برمی‌گردد. باتوجه به بودجه‌ای که برای سفر درنظر گرفته‌اید، می‌توانید از میان هتل‌ها، رستوران‌های لوکس، فست‌فودها و کافه‌ها انتخاب کنید.

هتل‌های لوکس

هتل لوکس لاهیجان

هتل ابریشمی لاهیجان ۴ ستاره است و برای هر شب اقامت ۲۱۵ هزار تومان دریافت می‌کند.

هتل‌های میان‌رده

هتل جهانگردی لاهیجان

هتل‌های جهانگردی،‌ فجر آبشار،‌ البرز و هتل آپارتمان تعطیلات از حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر شب اقامت دریافت می‌کنند.

هتل‌های ارزان

هتل آپارتمان آرش برای هر شب اقامت در اتاق ۲ تخته حدود ۱۴۰ هزار تومان دریافت می‌کند.

هزینه خورد و خوراک در لاهیجان

رستوران لاهیجان

برای هر وعده غذا در لاهیجان بسته به رستورانی که انتخاب می‌کنید، حدود ۱۲ تا ۴۰ هزار تومان پرداخت خواهید کرد.

دیدنی‌های لاهیجان

لاهیجان شهر بسیار زیبایی است و دیدنی‌های طبیعی فراوانی دارد. آبشار شیطان کوه، شیطان کوه، بام سبز لاهیجان و استخر لاهیجان بسیار تماشایی هستند. فراموش نکنید تله کابین لاهیجان را سوار شوید و تماشای منظره‌ی دیدنی بالای کوه را تجربه کنید.

حمام گلشن، موزه تاریخ چای، آرامگاه کاشف‌ السلطنه و مسجد اکبریه از جاذبه‌های گردشگری لاهیجان به‌شمار می‌روند.

همچنین تالاب سوستان، پل کیسم، شیخانبر و پل خشتی پاشاکی دیدنی‌های تاریخی و طبیعی دیگر در لاهیجان هستند.

لاهیجان

اگر زمان کافی داشتید به تالاب بین‌المللی امیر کلایه سر بزنید که به شاله کل هم معروف است. این تالاب نزدیک لاهیجان در کنار گذر چمخاله به کیاشهر واقع شده است. بقعه تاریخی شیخ زاهد گیلانی در روستای شیخ انور قرار دارد و بسیار دیدنی است.

بازار و مرکزخریدهای لاهیجان

بازار لاهیجان

بازار سنتی لاهیجان پر از رنگ، بو و مزه است. اما اگر به‌جز ماهی تازه و سبزیجات، خرید دیگری داشتید، به مرکزخریدهای لاهیجان بروید.

از مرکز خرید ولیعصر،‌ مرکزخرید جزیره مجنون، برج نادری و پاساژ شهر سبز می‌شود پوشاک، کیف و کفش و خرده ریز بخرید. همچنین می‌توانید به خیابان شیشه‌گران بروید و از فروشگاه‌های زیادی که در آن وجود دارد، بازدید کنید.

  • غذاهای محلی لاهیجان
  • بام سبز لاهیجان
  • تله کابین لاهیجان

رستوران‌ها و فست‌فودهای لاهیجان

در لاهیجان موضوع بر سر سیر شدن نیست. پیش‌غذا و غذاهای متنوع لاهیجان هیجان‌انگیز، خوشمزه و به‌یاد ماندنی هستند. ماهی تازه و کباب ترش، ماست محلی و سیر ترشی آدم گرسنه را هم به هوس می‌اندازد.

رستوران‌های خوبی در لاهیجان پیدا می‌کنید که این خوشمزه‌ها را باکیفیت سرو می‌کنند. رستوران سنتی مهتاب، رستوران زیبا، رستوران خان سالار،‌ رستوران پهلوان عسگر، سفره خانه شاندیز و رستوران وحید گزینه‌های خوب و معروف لاهیجان به‌شمار می‌روند.

رستوران های لاهیجان

رستوران‌های فریدون و ستاره واقع در جاده کمربندی کیفیت خوبی دارند.

کافه پستو و مجتمع گردشگری روشن بهار صبحانه سرو می‌کنند. آب‌میوه، بستنی و فالوده بلوار پاتوق خوبی است برای عصرانه.

کافه پستو لاهیجان

بعضی‌ها باور دارند فست‌‌فود آفتاب بهترین جایی است که می‌شود پیتزا، برگر و سوخاری‌های خوشمزه خورد. فست فود پدر خوب، فست‌فود فلامینگو و پیتزا ۲۰ تیک را نیز درنظر داشته باشید.

سوغات لاهیجان

کوکی لاهیجان

تصویر لاهیجان با یک فنجان چای داغ و خوش‌عطر گره خورده است. بنابراین، نمی‌شود تا شهر چای رفت و بدون خرید آن بازگشت. پیشنهاد ما سر زدن به فروشگاه چای رفاه لاهیجان در میدان خزر و فروشگاه چای ابریشم در میدان ابریشم است.

چای لاهیجان

کلوچه گزینه‌ی خوشمزه‌ی بعدی است که خرید آن برای خودتان و سوغات از واجبات به‌شمار می‌رود. کوکی ویژه‌ی لاهیجان را می‌توانید از کافه قنادی کوکی تو  بخرید. حوالی استخر لاهیجان هم مرکز فروش کلوچه‌ نوشین را پیدا می‌کنید و هم کلوچه‌ نادری.