تور ونیز رزرو کرده‌اید و قصد سفر به کشور رویایی ایتالیا را دارید؟ راهنمای سفر به ونیز را از دست ندهید. کانال بزرگ ونیز با شاهکارهای معماری که در اطرافش قرار گرفته‌اند، یکی از مهم‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری دنیا است که مشتاقان معماری و فرهنگ و هنر ایتالیایی را از سراسر دنیا به سوی خود می‌کشد. کلیساهای باشکوه، قصرهای بزرگ و دیدنی، خیابان‌های باریک و کانال‌های آب، به زیبایی تمام در کنار هم قرار گرفته‌اند و شهری رویایی و زیبا ساخته‌اند که هر گردشگری را مجذوب زیبایی و شکوه خود می‌کند.

جذابیت‌های ونیز برای گردشگران به معماری بی‌نظیر آن محدود نمی‌شود. بهترین غذاهای دریایی را به سبک آشپزی ونیزی می‌توانید در رستوران‌های بی‌شمار ونیز امتحان کنید. گوندولا سواری در کانال‌ها تجربه‌ای است که هیچ کدام از مسافران ونیز آن را از دست نمی‌دهند. ونیز، یکی از پربازدیدترین و رمانتیک‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا است. تقریبا همه‌ی افراد در سراسر دنیا نام این شهر را در فهرست مقصدهای گردشگری مورد علاقه‌ی خود قرار می‌‌دهند.

ونیز یک مقصد گردشگری نسبتا گران است به خصوص جزیره‌ی اصلی آن. البته روش‌های زیادی برای کاهش هزینه‌های سفر به ونیز وجود دارد که با به کار بستن آنها می‌توانید سفری ارزان‌تر را تجربه کنید. راهنمای سفر به ونیز، اطلاعات لازم برای سفر به این شهر دیدنی را در اختیارتان می‌گذارد. در ادامه با مهم‌ترین جاذبه‌های شهر، بهترین غذاهای ونیزی، هزینه‌های سفر به ونیز و سایر اطلاعات ضروری در مورد این شهر آشنا می‌شوید.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

ونیز در منطقه‌ی زمانی  UTC/GMT +1 قرار دارد و ۲ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

ایتالیایی

واحد پول

یورو

نوع برق شهری

برق شهری در ایتالیا ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع F و L است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید.

برق شهری در ایتالیا

برق شهری در ایتالیا

کد کشور

+۳۹

شماره‌های اضطراری

۱۱۲

جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه ونیز مارکو پولو

وضعیت آب‌ و‌ هوا

ونیز دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است. زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌های گرم دارد که البته با وجود دریای آدریاتیک ملایم و خنک‌تر می‌شود.

فصل زمستان از دسامبر تا فوریه ادامه دارد. هوا سرد و مرطوب و آسمان ابری است. سردترین ماه‌های سال ماه‌های ژانویه و دسامبر است. شب‌های زمستان احتمال یخبندان ملایم وجود دارد. هوای مه آلود به خصوص در ماه مارس، رایج است. در زمان ورود جریان‌های سرد شدید دمای هوا به منفی ۵ درجه نیز می‌رسد. تقریبا هر سال برف می‌بارد. البته میزان بارش برف زیاد نیست.

فصل بهار از مارس تا مه ادامه دارد. آب و هوا در این فصل غیر قابل پیش‌بینی و ناپایدار است و معمولا بارندگی باران زیاد اتفاق می‌افتد. روزهای آفتابی کم نیست ولی بیشتر روزها هوا ابری و مه‌آلود است.

فصل تابستان از ژوئن تا آگوست ادامه دارد و معمولا هوا آفتابی است. دمای هوا بالا است ولی گاهی نسیم‌های دریایی دمای هوا را متعادل‌تر می‌کند. حتی در گرم‌ترین روزهای سال دمای هوا به ندرت به بیشتر از ۳۵ درجه می‌رسد.

فصل پاییز از سپتامبر تا نوامبر است و آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. روزهای آفتابی و ابری زیادی وجود دارد و هوا کم کم سرد می‌شود.

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان برای سفر به ونیز از سپتامبر تا نوامبر است وقتی که گردشگران شهر را ترک می‌کنند. البته در این فصل هوا به اندازه‌ای سرد می‌شود که باید لباس گرم بپوشید ولی کانال‌های خلوت و قیمت پایین هتل‌ها ارزش دارد که در این فصل سفر کنید. فصل بهار مطبوع‌ترین آب و هوا را دارد. فصل تابستان فصل شلوغ گردشگری در ونیز است به این معنا که قیمت هتل‌ها بسیار بالا، هوا گرم و جمعیت گردشگران بسیار زیاد است.

از سپتامبر تا نوامبر

ونیز در فصل پاییز تقریبا خالی از گردشگر می‌شود و مسافران تابستانی، شهر را ترک می‌کنند. در این فصل قیمت هتل‌ها معقول‌تر می‌شود. البته در این فصل مجبورید لباس گرم‌تر بپوشید.

از دسامبر تا فوریه

زمستان ونیز سرد است ولی کارناوال ونیز در فوریه برگزار می‌شود که یکی از بزرگترین رویدادهای ونیز است و منتظر باشید که جمعیت زیادی را با ماسک‌های مشهور ونیزی در زمان برگزاری این رویداد جذاب ببینید.

از مارس تا مه

این فصل یکی از زیباترین فصل‌های سال در ونیز است و دمای هوا کم کم گرم‌تر می‌شود.

از ژوئن تا آگوست

شلوغ‌ترین فصل ونیز است و هر جایی که می‌روید پر از گردشگر است. قیمت هتل‌ها و کرایه‌ی گوندولاها به بیشترین مقدار خود می‌رسد. گرمای هوا و برخی حشرات ممکن است در این فصل آزارتان بدهد.

هزینه‌های سفر

هزینه‌ی اقامت در هاستل

در جزیره‌ی اصلی ونیز می‌‌توان گفت که تقریبا هیچ اقامتگاه ارزانی وجود ندارد ولی در نواحی اطراف شهر اقامتگاه‌ها و هاستل‌های ارزانی پیدا می‌شود. این خوابگاه‌ها شبی ۱۰ تا ۱۵ یورو هزینه دارند. اگر قصد دارید در شهر بمانید بابت اقامت در خوابگاه هاستل‌ها باید شبی ۳۰ تا ۵۰ یورو بپردازید. اتاق‌های اختصاصی برای دو نفر از ۷۰ یورو شروع می‌شوند. این قیمت‌ها معمولا شامل وای‌فای رایگان و ملحفه است.

هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان

هتل‌های ارزان را می‌توانید با شبی ۶۵ یورو پیدا کنید ولی همین هتل‌ها اگر در مناطق مرکزی ونیز باشند قیمت‌شان دوبرابر می‌شود. این هزینه معمولا شامل صبحانه رایگان است. در وب‌سایت Airbnb می‌توانید اتاق‌های اشتراکی را با شبی ۲۰ یورو کرایه کنید و اگر دوست دارید یک خانه‌ی کامل کرایه کنید قیمت آنها از شبی ۴۵ یورو شروع می‌شود.

ماینگین هزینه‌ی غذا

غذا خوردن در ونیز بسیار گران تمام می‌شود. اگر می‌خواهید بیرون غذا بخورید بهتر است این کار را به وعده‌ی ناهار موکول کنید. غذاهای ویژه‌ی منوی ناهار کمتر از ۲۰ یورو قیمت دارند. برای اینکه شام را بیرون بخورید برای هر وعده همراه با نوشیدنی بین ۳۵ تا ۵۵ یورو در نظر بگیرید. در تعداد کمی از غذاخوری‌ها می‌توانید پیتزاها و اسنک‌های ارزان پیدا کنید. در بازارهای محلی مواد غذایی می‌توانید مواد خوراکی مورد نیاز برای یک هفته را با ۶۰ تا ۷۰ یورو بخرید و خودتان آشپزی کنید.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

ونیز یک شهر دوستدار عابر پیاده است و همه جا می‌توانید پیاده بروید یا از تاکسی‌های آبی  استفاده کنید. با کمک پل‌های متعدد می‌توانید از کانال‌ها عبور کنید یا باپرداخت ۲ یورو گوندولا سواری کنید. اگر می‌خواهید مسیرهای دورتری بروید که با پای پیاده ممکن نیست از اتوبوس‌های آبی به اسم واپورتو استفاده کنید که کرایه‌ی آنها ۷/۵ یورو است. بلیط‌های یک روزه ۲۰ یورو و بلیط‌های هفت روزه ۶۰ یورو قیمت دارند.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۴۰ تا ۸۰ یورو

البته این هزینه‌ی میانگین پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید یا غذاهای ارزان را انتخاب کنید، چند وعده را خودتان آشپزی کنید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اگر در اقامتگاه‌های شیک‌تری اقامت کنید و بیشتر وعده‌ها را در رستوران غذا بخورید، هزینه‌ی سفرتان به مراتب بیشتر از این مقدار می‌شود.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

در میدان سن مارکو غذا نخورید

این منطقه بیشترین گردشگر را دارد بنابراین طبیعی است که گران‌ترین منطقه‌ی ونیز باشد. هر چقدر هم که کافه‌ها و رستوران‌های جذاب این منطقه شما را وسوسه کرد، اگر محدودیت مالی دارید، به هیچ عنوان اینجا غذا نخورید.

پیاده‌روی کنید

گشت و گذار در ونیز با پای پیاده، هم رایگان است و هم تجربه‌ای جذاب که از طریق آن می‌توانید به بیشتر مناطق شهر سر بزنید، جاذبه‌های مهم را ببینید و با حال و هوای شهر آشنا شوید.

بلیط‌های چند روزه بگیرید

اگر برای مدت طولانی قرار است در ونیز بمانید، بلیط‌های هفت روزه برای اتوبوس‌های آبی بگیرید. این بلیط‌ها برای زمانی که می‌خواهید زیاد از این وسایل استفاده کنید بسیار مناسب است و حدود ۲۵ درصد در هزینه‌ی رفت و آمد شما صرفه‌جویی می‌شود.

کارت گردشگری ونیز بگیرید

کارت گردشگری ونیز با نام Venezia Unica Pass برای زمانی مناسب است که می‌خواهید بیشتر جاذبه‌های ونیز را ببینید و به اکثر موزه‌ها سر بزنید. با در اختیار داشتن این کارت‌های گردشگری، تخفیف قابل ملاحظه‌ای در ورودی بسیاری از جاذبه‌ها و موزه‌ها و تورها می‌گیرید. قیمت این کارت نسبت به خرید جداگانه‌ی تک تک بلیط‌ها بسیار کمتر است. می‌توانید این کارت را آنلاین خریداری کنید و فهرست جاذبه‌ها و تورهایی که قصد بهره‌مندی از آنها را دارید مشخص کنید. قیمت کارت بسته به جاذبه‌هایی که انتخاب می‌کنید متفاوت است.

آب معدنی نخرید

اگر یک قمقمه یا بطری آب همراه داشته باشید می‌توانید از شیرهای آب آشامیدنی سراسر شهر بطری خود را پر کنید و لازم نیست آب معدنی بخرید.

کوچ سرفینگ را امتحان کنید

اقامتگاه‌ها در ونیز بسیار گران هستند. اگر می‌خواهید به میزان قابل توجهی در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی کنید، در سایت کوچ سرفینگ کسی را پیدا کنید که رایگان در خانه‌ی خود از شما میزبانی کند. به این ترتیب علاوه بر اینکه هزینه‌ای برای محل اقامت نمی‌پردازید، با تعدادی از اهالی شهر دوست می‌شوید و چند راهنمای محلی دارید که شما را برای گشت و گذار در ونیز و لذت بردن از سفرتان، راهنمایی می‌کنند.

در تورهای پیاده‌روی رایگان شرکت کنید

این روش بهترین راه برای گشت و گذار در ونیز و دیدن بیشتر جاذبه‌های گردشگری مهم شهر است. گردشگران زیادی از این تورها استقبال می‌کنند و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای تقریبا همه‌ی جاذبه‌های مهم شهر را می‌بینند. البته این تورها را باید از قبل رزو کنید.

جاذبه‌های گردشگری

ونیز شهری پر از جاذبه‌های گردشگری است و زمانی که به این شهر پا می‌گذارید، برایتان سخت است که تصمیم بگیرید از کجا برای دیدن جاذبه‌ها شروع کنید. به راحتی چندین ساعت را می‌توانید فقط به گشت و گذار در خیابان‌های باریک بگذرانید بدون اینکه متوجه گذر زمان شوید. در هر گوشه و کنار شهر، جاذبه‌ای دیدنی توجهتان را جلب می‌کند. نگران گم شدن نباشید هر جایی که باشید می‌توانید به راحتی راه خود را به سمت میدان اصلی ونیز میدان سن مارکو و کانال بزرگ پیدا کنید. بیشتر جاذبه‌های مهم شهر در اطراف این دو لندمارک ونیز قرار دارند.

ونیز به شش بخش تقسیم شده است که هر کدام حال و هوای خاص و متفاوتی دارد. منطقه‌ی سن مارکو منطقه‌ی مرکزی ونیز است که سه طرف آن با کانال بزرگ احاطه شده است. در اطراف پل ریالتو، منطقه‌ی سن پولو قرار دارد و در کنار کانال بزرگ به سمت جنوب، منطقه‌ی دورسودورو با موزه‌های عالی و میدان‌های پرجنب و جوش واقع شده است. به غیر از مناطق اصلی خود ونیز می‌توانید با اتوبوس‌های آبی به جزایر اطرف سر بزنید که چند مورد از آنها عبارت‌اند از مورانو، بورانو، تورسلو و لیدو.

در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های ونیز آشنا می‌شویم.

کلیسای جامع سنت مارک (St. Mark’s Basilica)

ونیز

کلیسای جامع سنت مارک یا بازیلیکای سن مارکو، یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های ونیز است. این کلیسا با هنر بیزانسی تزیین شده است و موزاییک‌های تزیینی طلایی نمای کلیسا از مهم‌ترین جذابیت‌های آن است. وسعتی برابر با ۲۴۰۰ مترمربع از گنبد و دیوارهای کلیسا با موزاییک‌های طلایی پوشیده شده است. علاوه بر نمای بیرونی بسیار چشمگیر، فضای داخلی این کلیسا هم بسیار دیدنی و خارق‌العاده است. آثار ارزشمندی از دوره‌های مختلف تاریخی از هنرمندان بسیار مشهور در این کلیسا به چشم می‌خورد. بیش از ۲ هزار سنگ قیمتی و جواهر در تزیین فضای داخلی کلیسا به کار رفته است. محراب‌های مزین و گنبد دیدنی کلیسا، شاهکاری در تزیینات بناهای مذهبی است.

میدان سنت مارک

ونیز

معماری بی‌نظیر این میدان بزرگ و جاذبه‌های مهمی که اطراف میدان سنت مارک یا سن مارکو قرار داد، یکی از بهترین نقاط دیدنی دنیا است. این میدان به غیر از معماری فوق‌العاده و زیبایی چشم‌نوازش از آنجایی اهمیت دارد که محلی محبوب برای جمع شدن اهالی شهر، گشت و گذار، خرید، نشستن در کافه‌ها و… است. به همین دلیل است که هم گردشگران و هم اهالی شهر این میدان را دوست دارند و وقت آزاد خود را در کافه‌ها و فروشگاه‌های آن می‌گذرانند. سه طرف میدان را گذرگاه‌های طاق‌دار احاطه کرده است که زیر آنها مغازه‌های شیک و کافه‌های فوق‌العاده قرار دارد. مشرف به میدان، کلیسای زیبای سنت مارک واقع شده که جذابیت دیگری به آن می‌دهد. برای اینکه چشم‌انداز زیبا و کاملی از میدان را نظاره کنید، بهترین جا، بالای برج ساعت کلیسا است.

قصر دوک (Palazzo Ducale) و پل آه

ونیز

گردشگران ونیز در طول سفر خود حتما در کنار نمای فوق‌العاده‌ی قصر دوک عکس می‌گیرند. نمای این بنای باشکوه توجه هر کسی را جلب می‌کند. این بنا علاوه بر وسعت و بزرگی به خاطر معماری فوق‌العاده و تزیینات زیبایی که دارد، همه‌ی گردشگران را شگفت‌زده می‌کند. سبک معماری این کاخ، گوتیک ونیزی است. قصر دوک یکی از نشانه‌های مهم شهری ونیز و شمال ایتالیا محسوب می‌شود. این قصر محل سکونت دوک ونیز، بالاترین مقام جمهوری ونیز بوده است که در سال ۱۹۳۵ میلادی به عنوان موزه بازگشایی شد و امروز یکی از یازده موزه‌ای است که تحت مدیریت بنیاد موزه‌های شهری ونیز قرار دارد. در یکی از مجموعه‌های به نمایش درآمده در موزه که بزرگترین مجموعه‌ی نقاشی رنگ روغن در دنیا است، آثاری از بزرگترین هنرمندان ونیزی دیده می‌شود.

پل آه، پلی سرپوشیده است که قصر دوک را به زندان جدید (Prigioni Nuove) متصل می‌کند. امکان بازدید از این پل در تورهای عمومی وجود ندارد ولی تورهای خصوص شامل بازدید از این پل می‌شود. «پل آه» را نخستین بار لرد بایرون در قرن نوزدهم به این نام (Bridge of Sighs) خواند؛ دلیلش این بود که پنجره‌های پل آخرین روزنه‌هایی بود که زندانی می‌توانست شهر زیبای ونیز را قبل از ورود به سلول ببیند. بعضی از بخش‌های قصر دوک برای بازدید عمومی نیست و فقط با گرفتن بلیط‌های خاص می‌توانید از این قسمت‌ها دیدن کنید.

کانال بزرگ

ونیز

کانال بزرگ ونیز، مهم‌ترین گذرگاه این شهر است که میدان سن مارکو، پل ریالتو و قسمت‌های مختلف ونیز را به هم متصل می‌کند. در طول ۳/۸ کیلومتر این کانال چهار پل وجود دارد. گوندولاها از زیر این پل‌ها می‌گذارند و تعدادی از مهم‌ترین قصرهای شهر روبه کانال قرار دارند. این کاخ‌ها به سبک گوتیک ونیزی و رنسانس ساخته شده‌اند و نمای بی‌نظیر آنها رو به آب قرار گرفته است. یکی از رمانتیک‌ترین و بهترین تجربه‌هایی که در ونیز خواهید داشت، گاندولا سواری در شب‌های ونیز است؛ تجربه‌ای که معمولا گردشگران ونیز آن را از دست نمی‌دهند.

پل ریالتو

ونیز

پل ریالتو زمانی تنها پل روی کانال بزرگ بود و سکونتگاه اولیه‌ی اهالی ونیز را مشخص می‌کرد. این پل در سال ۱۵۸۸ ساخته شد یعنی ۱۵۰ سال بعد از خراب شدن پل قدیمی چوبی که در همین محل قرار داشت. این پل سنگی قوس‌دار دو خیابان بزرگ و شلوغ و تعدادی مغازه‌ را در خود جای داده است. پل ریالتو علاوه بر اینکه یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های شهراست بین گردشگران بسیار محبوب است. گردشگران برای ثبت تصاویر زیبا و برای تماشای قایق‌هایی که از زیر پل می‌گذرند به این پل سر می‌زنند.

کلیسای سن بارتولومئو که در انتهای این پل قرار دارد، در زمان‌های گذشته، کلیسای تاجران آلمانی ساکن این منطقه بوده است. در طرف دیگر پل ریالتو، یک بازار مواد غذایی شلوغ قرار دارد جایی که اهالی ونیز و سرآشپزان، تازه‌ترین و بهترین محصولات و مواد غذایی تازه و غذاهای دریایی را خریداری می‌کنند. در خیابان‌های باریک سن پولو، کمی دورتر از این بازار، فروشگاه‌های سوغات و صنایع دستی وجود دارد و بهترین جا برای خرید در ونیز است. در این منطقه می‌توانید رستوران‌های خلوت‌تری نسبت به میدان سن مارکو برای غذا خوردن پیدا کنید و از خوردن غذاهای ونیزی در محیطی دنج‌تر لذت ببرید.

اسکولا گرانده دی سن روکو (Scuola Grande di San Rocco)

ونیز

اسکولا گرانده دی سن روکو، این بنای باشکوه مرمرین و سفید بین سال‌های ۱۵۱۵ تا ۱۵۶۰ ساخته شده است. بلافاصله بعد از اتمام ساخت این بنا، هنرمند مشهور ونیزی به نام تینتورتو رقابت برای نقاشی پنل مرکزی و سقف تالار اصلی بنا را برنده شد و به کار مشغول شد. سپس دیوارها و سقف سایر قسمت‌های بنا را با مجموعه‌ای از نقاشی‌های مرتبط، به زیبایی آراست که این نقاشی‌ها جزو شاهکارهای این هنرمند است. اولین آثار هنری این بنا مربوط به تالار آلبرژو است که قدمت آنها به سال‌های ۱۵۶۴ تا ۱۵۷۶ برمی‌گردد. نورپردازی بنا زیاد مناسب نیست و خود نقاشی‌ها نیز تیره هستند با این وجود می‌توانید ابتکار و خلاقیت هنرمند در استفاده از رنگ‌ها را ببینید و تحسین کنید. سقف را به راحتی می‌توانید از طریق آینه‌هایی که تعبیه شده تماشا کنید.

کاخ سانتا سوفیا (Ca’ d’Oro)

ونیز

نمای ظاهری کاخ سانتا سوفیا مشهور به کاخ طلایی با وجود حکاکی‌های ظریف و دقیق روی سنگ، یکی از دیدنی‌ترین نماهای ونیز است. این بنا یکی از بهترین نمونه‌های معماری گوتیک ونیزی به شمار می‌‌رود. علاوه بر نمای بیرونی، از فضای داخلی این بنای دیدنی هم می‌توانید لذت ببرید. این بنا که با نام کاخ طلایی شهرت دارد، میزبان یک موزه‌ی هنری است و به نحوی بازسازی شده که هم برای نمایش آثار هنری مناسب باشد و هم سبک زندگی مجلل در قرن پانزدهم و شانزدهم را نشان دهد. آثار مشهوری از نقاشان بزرگی مثل برنینی و ون دایک در این موزه به نمایش درآمده است.

جزایر مورانو و بورانو

ونیز

سفر به ونیز بدون سر زدن به جزایر مورانو و بورانو با اتوبوس‌های آبی کامل نمی‌شود. مورانو، میزبان کارگاه‌های شیشه‌گری سنتی مشهور ونیز است. این کارگاه‌ها در قرن سیزدهم به این جزیره منتقل شدند تا مرکز ونیز را با بناهای فشرده از خطر آتش‌سوزی کوره‌ها در امان نگه دارند. راز و رمز این شیوه از شیشه‌گری در ونیز، جایی بازگو نمی‌شود و نسل به نسل به هنرمندان دیگر منتقل می‌شود. در زمان‌های قدیم هیچ یک از فعالان این عرصه اجازه نداشتند راز و رمز کار خود را به افرادی خارج از جمهوری ونیز منتقل کنند در غیر این صورت زندانی می‌شدند و باید تاوان سنگینی می‌دادند حتی نزدیکان وی او را طرد می‌کردند.

امروزه اطراف کانال‌ها و گذرگاه‌های آبی این جزیره پر از نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های این آثار شیشه‌ای و بلوری مشهور است. یک موزه‌ی شیشه هم در جزیره وجود دارد که در آن می‌توانید بهترین آثار شیشه‌گری ونیزی از دوران رم تا قرن بیستم را تماشا کنید.

البته این جزیره فقط به کارگاه‌ها و فروشگاه‌های بلور و شیشه خلاصه نمی‌شود. کلیسای سانتا ماریا (Santi Maria e Donato) یکی از دیدنی‌های این جزیره است که مراحل مختلف ساخت آن در قرن‌های هفتم تا دوازدهم انجام شده است.

دیگر جزیره‌ای که در سفر به ونیز می‌توانید برای بازدید از آن وقت بگذارید، بورانو نام دارد. بورانو یک دهکده‌ کوچک ماهیگیری با خانه‌های رنگارنگ و نقاشی شده است. این منطقه را به خاطر هنر توربافی‌اش می‌شناسند. یک موزه‌ی کوچک و مدرسه‌ی توربافی در این جزیره شما را با این هنر دیدنی و قدیمی آشنا می‌کند.

موزه‌ی هنر مدرن پگی گوگنهایم (Peggy Guggenheim Collection)

ونیز

مجموعه‌ی هنری شخصی پگی گوگنهایم در خانه‌ی سابق وی در کنار کانال بزرگ قرار دارد. در حالی که بیشتر موزه‌های هنری ایتالیا پر از آثار ارزشمند هنری از رنسانس و قرون وسطا است، این موزه بر آثار هنری اروپایی و آمریکایی قرن بیستم تمرکز دارد. این بنای دیدنی خود به تنهایی یک جاذبه‌ی فوق‌العاده است که از آثار هنری ارزشمندی از مکتب‌های گوناگون هنری مثل سوررئالیسم، آوانگارد، کوبیسم و … میزبانی می‌کند و فقط به نقاشی محدود نمی‌شود. آثاری از مجسمه‌سازی هم در این موزه به نمایش درآمده است. نمایشگاه دائمی موزه شامل آثاری از پیکاسو، دالی، براک، ارنست، مگریت و سایر هنرمندان مشهور اروپایی و آمریکایی است.

کلیسای سانتا ماریا گلوریوسو دی فراری (Santa Maria Gloriosa dei Frari)

ونیز

کلیسای سانتا ماریا گلوریوسو دی فراری یک کلیسای گوتیک است که ساخت آن در سال ۱۳۴۰ آغاز شد و بخش‌های مختلف آن شامل نمای بیرونی، فضای داخلی و دو شاپل در اواسط قرن پانزدهم میلادی به پایان رسید. برج قرن چهاردهمی این کلیسا از نظر ارتفاع دومین برج کلیسای شهر است. فضای داخلی این کلیسا به سبک ساده و خاص معمار، بدون تزیینات خاص حفظ شده است ولی در عین حال دارای گنجینه‌های ارزشمند هنری است. یک تندیس چوبی ارزشمند از سنت جان که در سال ۱۴۵۱ ساخته شده در کلیسا نگهداری می‌شود.

گالری آکادمی (موزه‌ی هنرهای زیبا)

ونیز

موزه‌ی هنرهای زیبا به نام گالری آکادمی که به طور خلاصه آن را آکادمیا می‌نامند یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های هنری قرن پانزدهم تا هجدهم از نقاشان ونیزی را گرد هم آورده است. بسیاری از این آثار از کلیساها و و صومعه‌هایی جمع آوری شده که بسته شده‌اند یا از خانواده‌های اشراف و بازماندگان آنها خریدار شده است. بنای این موزه به تنهایی یک اثر جذاب هنری است. در گالری‌های متعدد آن از جمله گالری اول که آثار نقاشی گوتیک ونیزی نگهداری می‌شود، می‌توانید نمونه‌های تزیینات داخلی بی‌نظیری مثل منبت‌کاری و طلاکاری را ببینید. آثار هنری در این موزه از لحاظ تاریخی دسته بندی شده‌ و به نمایش درآمده‌اند در نتیجه به وضوح می‌توانید سیر تحول نقاشی‌ها و سبک‌ها را ببینید و کار هنرمندان معاصر هم را با هم مقایسه کنید. بسیاری از مشهورترین آثار موزه را نقاشی‌های مذهبی قرن پانزدهم تا شانزدهم تشکیل می‌دهد.

کلیسای سانتا ماریای میراکولی

ونیز

کلیسای سانتا ماریای میراکولی (Santa Maria dei Miracoli) که با نام کلیسای مرمرین هم شناخته می‌شود، یکی دیگر از کلیساهای دیدنی ونیز است که البته به بزرگی دو کلیسای قبلی که معرفی کردیم بزرگ نیست ولی از نظر معماری، نمای بیرونی و فضای داخلی هیچ دست کمی از بزرگترین و دیدنی‌ترین کلیساهای ونیز ندارد. این کلیسای کوچک  شاهکاری در زمینه‌ی معماری اوایل رنسانس است. ساخت آن از سال ۱۴۸۱ تا ۱۴۸۹ طول کشیده است. برخلاف سایر کلیساهای ونیز که با تندیس‌ها و نقش‌برجسته‌ها و المان‌های معماری، نمای بیرونی آنها تزیین شده، این کلیسا را با استفاده از سنگ مرمر با رنگ‌های مختلف برای ایجاد نقش و نگارهای متفاوت، تزیین کرده‌اند. این سبک از تزیین در فضای داخلی کلیسا نیز دیده می‌شود. فضای داخلی این کلیسا یکی از زیباترین‌ها در شهر است و یکی از محبوب‌ترین کلیساها برای برگزاری مراسم عقد.

کاخ رزونیکو

ونیز

کاخ رزونیکو، این خانه‌ی مجلل و باشکوه، مثل قصر طلایی که قبلا معرفی کردیم، بهترین جاذبه‌ی شهر برای دیدن شکوه و زرق و برق زندگی اشراف در اواخر قرون وسطی است. سبک باروک و روکوکو در قرن هجدهم میلادی بر معماری این بنا تاثیرگذار بوده است. یکی از اساتید و معماران برجسته‌ی معماری باروک ساخت این بنا را آغاز کرد ولی ساخت آن صد سال بعد تکمیل شد. فضای داخلی این خانه نیز درست مثل معماری آن بسیار مجلل و باشکوه است و به جزییات در آن توجه شده است. مجموعه‌ی پوشاک و منسوجات نگهداری شده در این کاخ، اهمیت تولید ابریشم در ونیز را در اواخر قرون وسطی و در قرن هجدهم به نمایش می‌گذارد. تولید ابریشم در این منطقه رواج و اهمیت زیادی داشته و با بهترین محصولات ابریشمی سایر نقاط دنیا رقابت می‌کرده است. امروزه این کاخ میزبان یک موزه از آثار به جامانده از آن دوران است. اشیای لوکس، پوشاک فاخر آن زمان و زیورآلات طلا و نقره از مهم‌ترین بخش‌های اشیای به نمایش درآمده در این موزه است.

جزیره‌ی تورسلو

جزیره‌ی تورسلو در قرن هفتم میلادی پایه‌گذاری شده و در قرن دوازهم میلادی به یکی از شهرهای مهم اقتصادی منطقه تبدیل شده است. کلیساها، کاخ‌ها و اسکله‌های این جزیره به همراه خانه‌های قدیمی به‌جامانده همگی نشانی از دوران شکوه این جزیره است. اهمیت این جزیره و این دوره‌ی تاریخی آن را می‌توانید از کلیسای جامع آن درک کنید که یکی از بهترین نمونه‌های معماری بیزانسی ونیزی است. این کلیسا در سال‌های ۸۳۴ و ۱۰۰۸ میلادی بازسازی شده است و بخش‌های مختلفی به آن اضافه شده است. هنر تزیین با موزاییک در فضای داخلی کلیسا بسیار زیبا و دیدنی است.

باریکه‌ی شنی لیدو (Lido)

ونیز

باریکه‌ی شنی لیدو به طول ۱۲ کیلومتر در زمان اوج شکوفاییش یکی از مهم‌ترین مناطق تفریحی اروپا بود. ثروتمندان و سلبریتی‌های زیادی برای تفریح این منطقه را انتخاب می‌کردند. هنوز هم هتل‌های این منطقه میزبان مهمانان و گردشگران زیادی است که برای لذت بردن از سواحل این منطقه به اینجا سفر می‌کنند. سواحل عمومی در انتهای شمالی جزیره میزبان یک کلیسا نیز هست. این جزیره را می‌توانید با پای پیاده یا با دوچرخه بگردید. جزیره پر از ویلاهای هنر نو و هتل‌های جدید و قدیمی است. در ماه‌های آگوست و سپتامبر، لیدو میزبان فستیوال بین‌المللی فیلم است.

موزه‌ی تاریخ دریانوردی

موزه‌ی تاریخ دریانوردی برای نمایش غنیمت‌های جنگی به جامانده از جنگ‌های دریایی جمهوری ونیز پایه‌گذاری شده است. یکی از بخش‌های دیدنی این موزه، نقاشی‌های رسم شده روی پنل‌های چوبی است. این نقاشی‌ها به خاطر نشان‌ دادن جلوه‌ی دیگری از زندگی روی دریا اهمیت دارند و شاید بسیاری از آنها از نظر هنری، دارای اهمیت نباشند. مدل‌ها و صنایع دستی مرتبط با کشتی و دریا و دریانوردی، انواع کشتی‌ها و قایق‌های قدیمی متعلق به زمانی که ونیز یک قدرت قابل توجه در نیروی دریایی بوده در این موزه به نمایش درآمده است.

خانه‌ی اپرای تئاتر لا فنیس (La Fenice)

تئاتر لا فنیس، یکی از مشهورترین خانه‌های اپرا در ایتالیا است. این خانه‌ی اپرا  دو بار بر اثر آتش‌سوزی‌های بزرگ در معرض نابودی کامل قرار گرفته است. نام این خانه‌ی اپرا به معنای تئاتر ققنوس است که شاید با حوادثی که برای این بنا پیش آمده بی‌مناسبت نباشد. این تئاتر بارها مثل ققنوس از دل آتش و خاکستر سربرآورده است. با وجود اینکه بارها بازسازی و مرمت شده هنوز حال و هوای قدیمی خود را دارد. فضای داخلی آن با رنگ طلایی و مخمل قرمز تزیین شده است. در این مجموعه برنامه‌های مختلفی از جمله اپرای کلاسیک ایتالیایی، باله و کنسرت‌های موسیقی برپا می‌شود. تورهای متعددی برای بازدید از این بنا برگزار می‌شود که شامل تورهای همراه با راهنمای صوتی است. اگر نمی‌توانید برای دیدن یکی از اجراهای این تئاتر برنامه‌ریزی کنید، تورهای بازدید از مجموعه را از دست ندهید.

رژیم غذایی

پاستا و پیتزا از آن غذاهای ایتالیایی است که همه جای دنیا مشهور است و البته دو مورد از مهم‌ترین غذاها در رژیم غذایی ایتالیایی است. البته ایتالیا به غیر از پاستا و پیتزا، غذاهای متنوع زیادی دارد که معمولا از چشم گردشگران دور می‌ماند. چون تقریبا همه‌ی گردشگرانی که به ایتالیا و ونیز سفر می‌کنند در مناطق توریستی به گشت و گذار مشغول می‌شوند و یکی از رستوران‌های همین مناطق را برای غذا خوردن انتخاب می‌کنند. این رستوران‌ها معمولا غیر از چند مورد غذای بین‌المللی، غذاهای شناخته شده‌تر ایتالیایی مثل پیتزا و پاستا دارند. در حالی که در رستوران‌های بومی‌تر می‌توانید غذاهای محلی ونیز را امتحان کنید یعنی همان غذاهایی که اهالی شهر می‌خورند و غذاهایی متفاوت از پاستاها و پیتزاهایی که همه‌جا پیدا می‌شود.

رژیم غذایی در ونیز به خاطر شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی، شامل انواع غذاهای تهیه شده از ماهی و سبزیجات است. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین غذاهای ونیزی آشنا می‌شویم که در سفر به این شهر می‌توانید با سر زدن به رستوران‌های محلی، آنها را امتحان کنید و لذت ببرید و غذایی متفاوت از پاستا و پیتزا بخورید.

ساردین ترش و شیرین (Sarde in saor)

این غذا یکی از محبوب‌ترین غذاهای رژیم غذایی ونیزی است. آن را با فیله‌ی ساردین سرخ شده مارینه شده در سرکه، پیاز، دانه‌ی کاج و… تهیه می‌کنند. ماهی را در زمان‌های قدیم به شیوه‌ی سنتی دریانوردان و ماهیگیران ونیزی نگهداری می‌کردند که البته امروزه با وجود یخچال و فریزر دیگر از این روش‌های سنتی استفاده نمی‌شود. البته این شیوه‌ی نگهداری به خاطر طعم ترش و شیرینی که به غذا می‌دهد به عنوان یکی از فرایندهای طعم‌دار کردن غذا هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باکالا مانتکاتو (Baccala mantecato)

این غذا یکی دیگر از غذاهای محبوب ونیزی است که با ماهی تهیه می‌شود. ماهی کاد خشک شده‌ی خامه‌ای ترجمه‌ی نام این غذا است که آن را با مارینه کردن و ترکیب کردن ماهی با سسی طعم‌دار شده با روغن زیتون، نمک و فلفل آماده می‌کنند. برای طعم دادن به این سس طبق ذائقه از سیر یا ریحان هم استفاده می‌کنند. این غذا را معمولا همراه با نان تازه سرو می‌کنند. گاهی به جای نان این غذا را با پولنتا یا سوپ ذرت نیز سرو می‌کنند.

ریزوتو

برنج یکی دیگر از مواد غذایی اصلی است که در آشپزی ونیزی مورد توجه قرار دارد. ریزوتو انواع مختلفی دارد و این نوع ریزوتو با ماهی تهیه می‌شود. ریزوتو یک نوع غذای ایتالیایی پخته شده با برنج و خامه است که در کنار سوپ استفاده می‌شود که ممکن است سوپ گوشت، ماهی یا سوپ سبزیجات باشد. بسیاری از ریزوتوها حاوی پنیر، کره و پیاز است. این یکی از روش‌های پخت برنج در ایتالیا است. این مدل از ریزوتو با ماهی مرکب تهیه می‌شود و رنگی متمایز دارد. چون این ماهی را با کیسه‌ی جوهری که دارد می‌پزند، رنگ برنج را سیاه می‌کند.

سوپ Risi e bisi

یکی دیگر از استارترهای تهیه شده با برنج همین سوپ است که غیر از برنج، نخود نیز دارد. در روز سنت مارک مرسوم بوده که این غذا را برای دوک ونیز تهیه می‌کردند. این غذا را نه می‌توان در دسته‌ی ریزوتو قرار داد و نه در دسته‌ی انواع سوپ. پیاز، کره، بیکن، جعفری از دیگر موادی است که برای تهیه‌ی این غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیگولی در سس سالسا

یکی از غذاهای مشهور ونیزی که در واقع آن را می‌توان پاستای ونیزی نامید، پاستای بیگولی در سس سالسا است. این پاستا با آرد کامل به شکل بلند و ضخیم تهیه می‌شود و شبیه به اسپاگتی است. سس مخصوص این غذا با پیاز، ماهی نمک‌سود شده و سالسا تهیه می‌شود. این غذا را به طور سنتی در روزهای خاص مثلا آغاز سال نو سرو می‌کردند. البته این غذای ساده و لذیذ امروزه در تمام طول سال در رستوران‌های ونیز سرو می‌شود و اهالی ونیز در خانه آن را تهیه می‌کنند.

فگاتو ونیزی، خوراک جگر و پیاز

اگر از علاقه‌مندان به جگر باشید این غذای ونیزی حتما توجهتان را جلبی می‌کند. این خوراک با جگر سیاه و پیاز تهیه می‌شود. این غذا را با پولنتای خامه‌ای سرو می‌کنند. طعم شیرین پیاز کاراملی شده و ترکیب آن با جگر معمولا مورد توجه همه قرار می‌گیرد. حتی کسانی که جگر دوست ندارند معمولا بعد از خوردن این غذا، نظرشان عوض می‌شود.

Mołéche

اگر از علاقه‌مندان به غذاهای دریایی باشید در ونیز از تنوع غذاها لذت می‌برید و عطر و طعم خاص غذاهای دریایی ونیزی، شما را شگفت‌زده می‌کند. تنوع سخت‌پوستان در ونیز بسیار زیاد است. این خوراک فصلی معمولا در بهار آماده می‌شود با نوعی خرچنگ سبز که در این فصل پوست‌اندازی می‌کند.  برای صید این خرچنگ‌ها، سرعت عمل بسیار حائز اهمیت است. چون چند ساعت بعد از اینکه پوسته‌ی قبلی خود را رها کنند، پوسته‌ی جدید بدنشان در تماس با آب، سخت و محکم می‌شود. باید در فاصله‌ی پوست انداختن تا تشکیل پوسته‌ی جدید، صید این خرچنگ‌ها صورت بگیرد.

بایکولی، بیسکوییت ایتالیایی

زمانی که جمهوری ونیز، قدرتی بلامنازع در زمینه‌ی دریانوردی بود، دریانوردان نیاز داشتند تا غذاهایی همراه داشته باشند که مدت زیادی امکان نگه‌داری آنها وجود داشته باشد تا در سفرهای طولانی دریایی، خراب نشوند و قابل استفاده باشند. این بیسکوییت‌ها با ظاهر بیضی‌شکل، ماندگاری زیادی داشتند که برای این منظور مناسب بودند. برخلاف ظاهر بسیار ساده‌ای که دارند، فرایند تهیه‌ کردن آنها بسیار طولانی است. اشراف و نجیب‌زاده‌های ونیزی نیز این بیسکوییت را مصرف می‌کردند البته آن را در مواد و دسرهایی مثل خامه می‌زدند و می‌خوردند. امروزه این بیسکوییت را همراه با قهوه یا زبایونه، نوعی دسر ایتالیایی سرو می‌کنند.

فریتول یا دونات ونیزی

اگر خوش‌شانس باشید و در زمان برگزاری کارناوال ونیز به این شهر سفر کنید، می‌توانید این فریتر شیرین را امتحان کنید که معمولا در جشن‌های قبل از چله‌ی روزه، تهیه و خورده می‌شود. مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی آن عبارت است از آرد، تخم مرغ، کره، شیر، شکر دانه‌ی کاج و کشمش که به شکل توپ درمی‌آیند و در روغن سرخ می‌شوند سپس آن را با پاشیدن شکر تزیین می‌کنند. اگر از علاقه‌مندان به شیرینی‌جات هستید حتما این شیرینی را امتحان کنید.