راه رفتن به سمت عقب چه مزایایی دارد؟

ورزش

– راه رفتن، ورزشی است که نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و همچنین لازم نیست عضو باشگاه خاصی باشید. اکثر ما به‌صورت معمول راه رفتن را در برنامه‌ی روزانه خود داریم. راه رفتن نیاز به تلاش آگاهانه‌ای ندارد و به همین خاطر عموماً مزایای آن کمتر مد نظر افراد جامعه قرار می‌گیرد.

اگر بخواهیم برعکس راه برویم و مغز و بدن خود را با چالش مواجه کنیم، چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ جالب اینجا است که بدانید این کار نه تنها نیاز به توجه بیشتری دارد، بلکه مزایای زیادی نیز به همراه دارد.

فعالیت فیزیکی بدن حتماً لازم نیست پیچیده باشد. اگر فرد فعالی باشید که مثلاً ۱۰ دقیقه در روز راه بروید، سلامتی بهتری نسبت به غیرفعال بودن دارید، ولی اگر بنا به توصیه‌ی سازمان بهداشت جهانی ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت داشته باشید، مزایای سلامتی زیادی برای خود کسب کرده‌اید.

باید بدانید که راه رفتن بیش از چیزی که همه می‌دانند پیچیده است. مستقیم راه رفتن نیازمند هماهنگی بین بینایی، سیستم تشخیص عمیق احساس و احساسات مرتبط با جابه‌جایی شامل خم شدن و سریع راه رفتن است. زمانی که فرد رو به عقب راه می‌رود، مغز زمان بیشتری برای پردازش داده‌ها جهت هماهنگی سیستم‌های درگیر در راه رفتن لازم دارد. چالش ایجاد شده برای بدن در نتیجه‌ی راه رفتن برعکس مزایای زیادی برای سلامتی دارد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های برعکس راه رفتن، بهبود پایداری و تعادل است. برعکس راه رفتن تعادل و توانایی فرد در راه رفتن رو به جلو را افزایش می‌دهد. این کار برای کسانی که آرتروز زانو دارند نیز مزایای زیادی دارد. برعکس راه رفتن باعث می‌شود قدم‌ها کوتاه‌تر شده و فرکانس راه رفتن افزایش پیدا کند؛ به این ترتیب دوام ماهیچه‌ها در قسمت‌های پایینی پا بیشتر می‌شود و فشار روی مفاصل نیز کاهش پیدا می‌کند. «فاشیای کف پا» که یکی از شایع‌ترین عوامل درد پاشنه پا است نیز با برعکس راه رفتن بهبود پیدا می‌کند.

برعکس راه رفتن باعث می‌شود وضعیت قرارگیری بدن نیز حین راه رفتن عوض شود. عوض شدن وضعیت بدن باعث استفاده بیشتر از ماهیچه‌هایی می‌شود که کمتر فعالیت دارند و این وضعیت می‌تواند منجر به بهبود دردهای پایین کمر شود.

مصرف انرژی در برعکس راه رفتن تا ۴۰ درصد بیشتر از راه رفتن رو به جلو است. تحقیقات نشان داده است که برعکس راه رفتن به مدت شش هفته، می‌تواند باعث کاهش چربی بدن در زنان شود.

برعکس راه رفتن باعث می‌شود انرژی مصرفی در حین دویدن رو به جلو کمتر شود. این مزیت برای ورزشکاران حرفه‌ای اهمیت بالایی دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *