رایحه درمانی

بویایی

بویایی

رایحه درمانی

تاریخچه عود، انواع عود وخواص عود :

تارخچه عود «انسان ازمانهای بسیار دور با عود بوده است و کاربرد ان را میداند.سابقه مصرف عود با استفاده از اسناد تاریخی به طب ایووردای هندوستان بر میگردد .

هزاران سال است که عود در سراسر دنیا مصرف میگردد و به نظر میرسد به عنوان نمادی معنوی در فرهنگ های مختلف به شمار میرفته است انواع عود که در شکل های مختلف به شکل مخروطی پودر و به شکل شاخه ای عرصه میگردد .رایج ترین شکل مورد استفاده عود شاخه ای میباشد .شاخه ها پس از تولید به مواد معطر اغسته میشوند و این روش استفاده از رایح بسیار متنوع را امکان میسازد . موارد استفاده این شکل عود بسیار گسترده است .

رایحه درمانی یکی از موراد مصرف ان میباشد.شاخه های ماسالا نوع دیگری از شکل عود شاخه ای می باشد که با قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع به فروش میرسد. در این شکل ماده معطر با خمیر عود و سایر افزودنی ها طبیعی قبل از ساخت هر شاخه مخلوط میشود و عطر استسنایی ان در عودهای معمولی یافت نمی شود.خواص عود :تحقیقات گسترده بر روی عود مورارد زیر را به اثبات رسانده است روایح مطبوع فرد را فعال تر و سر زنده تر ساخته و باعث میشود ارتباط با درون خود میشود.

استنشاق روایح مطبوع باعث ایجاد و ارسال پیام عصبی و دریافت واکنش مثبت میشود .سوزاندن عود خود یکی از اشکال رایحه درمانی میباشد که باعث کاهش استرس و افزایش سلامتی فرد میشود در این قسمت به معرفی پاره ای از عودها و خواص انان می پردازیم:

صندل سفید :

ارمبخش و افزاینده اعتماد به نفس بابونه:ارم مشبخش و ضد اضطراب

وانیل:

مقابله با غم و اندوه/ عودهای انرژی زا:عصاره لیمو ترش افزایش هوشیاری و شجاعت لیمو:اشتها اور و رفع اضطراب

گریپ فروت:

افزایش اعتماد به نفس و رفع خستگی شدید/ عودهای شاداب کننده

نعنا:

اسودگی خاطر و خونسردی و ارمبخش

مریم گلی :

ضددرد درمان هیجانات

میخک :

افزایش تمرکز و خلاقیت ذهنی

عودهای احساس بر انگیز:

تقویت کننده توان جنسی افزایش دهنده ی تمرکز و از بین برنده ی انواع استرس درخت جوز کمک به درمان اعتیاد نعنای هندی تسکین دهنده مقابله کننده با دمدمی مزاج بودن و افزایش جرات

هل :

مانع از دمدمی مزاج بودن و افزایش اعتماد به نفس

چوب سرو:

کاهش اضظراب و مقابله با افسردگی

نعنای هندی :

افزایش شجاعت و ضد درد /درمان استرس

اسطو خودوس:

ضد افسردگی و باز کننده ذهن

شکوفه پرتغال:

درمان استرس و ضد رخوت و سستی ارمبخش

اویشن :

محرک و ضد اضطراب/ماساز با رایحه درمانی:ماساز با اسانسهای ویزه رایحه درمانی به طریق زیر اثر میگذارد

۱- از بین بردن سموم ساخته شده در عضلات و کاهش گرفتگی های مداوم

۲-تحریک مستقیم لنفاوی و کمک به گردش خون و انتقال اکسیزن و نیتروژن به پوست عضلات و اندامهای حیاتی

۳-تحریک و در صورت لزوم تسکین سیستم عصبی مرکزی به منظور بهبود عملکرد دستگاههای بدن و کمک به افزایش حفظ سلامتی

۴-تاثیر بر غدد درون ریز و غدد مخاطی با کمک به ساخته شدن هورمون و حفظ شرایط متعادل بدن

۵-ایجاد سلامتی ذهنی و جسمی کاهش استرس افزایش قدرت دفاعی بدن

رایحه درمانی

اروماتراپی یا رایحه درمانی استفاده از روغنهای بدست امده از گیاهان می باشد.دراین روش به منظور درمان عورارض ناشی از بیماریهای پوستی و عفونتها که به علت نارسایی سیستام ایمنی وا سترس ایجاد میشونداز روغنهای گیاهان میژهای استفاده میگردد .

این روغن های حیاتی به طور گسترده در سراسر اروپا مورد استفاده قرار میگیرند به تازگی شیوهای جدید از رایحه در مانی در فرانسه رواج پیدا کرده است .

اخیرا در کشور امریکا رایحه درمانی جایگاه ویژه ای در بین سایر علوم پیدا کرده است.همچنین موسسه علمی بهداشت در سال ۱۹۹۲ این روش را به عنوان یک روش غیر پزشکی درمانی پذیرفته است.و بدنبال ان مطالعاتی را در جهت مکمل قرار دادن این روش در کنار سایر روشهای درمانی پزشکی اغاز کرده است.رایحه درمانی یکی از شاخهای طب گیاهی می باشد مطابق گفته های مایکل شولز رییس سمینار اروماتراپی در لس انجلس امریکا این علم کاربرد دو گانه ای دارد هر اسانس ی بوی ویژه ای دارد که پس از استنشاق به قسمتی از مغز میرسدکه مسولیت کنترل احسساسات است .

همچنین با نفوذ در پوست و ورود به جریان خون و دستگاه ایمنی بطور فیزیولوژیک موثر واقع میشود.تاریخچه اروما تراپی :رایحه درمانی با قدمتی بیش از ۵ هزار سال در حقیقت یکی از قدیمیترین روشهای درمانی محسوب میشود این روش به دلیل وابسته بودن انسان به دوران باستان و محیط اطرافش برای تغذیه /پوشش و محافظت ایجاد شد.

در ان زمان انسان به دلیل اشتیاق و زیرکی در شناخت محیط اطراف خود و شیوه ی به کار گیری انها برای بقا خودش/به سرعت روشهایی را برای بدست اوردن غذا / درمان خودش از طریق گیاهان و عطرها کشف کرد.

اروما تراپی به روش امروز برای اولین بار توسط مصریان انجام پذیرفت که از دم کردن برای استخراج روغن از گیاهان معطر برای مقاصد پزشکی درمانی -اریشی و مومییای اجساد استفاده میکردند .

به طور هم زمان تمدنهای چین باستان نیز از این علم برای استفادهای مشابه عمل میکردند . چینیها در مراسم مذهبی خود از سوزاندن چوب و بخورهای معطر جهت ادای احترام به خدایان استفاده میکردند و علاوه بر این  اسانسهای معطر به منظور انجام ماساژو فشار درمانی نیز به کار گرفته میشد .

اروماتراپی قرنها در هند کاربرد داشته است . و در طب ایووردا«سیستم طبابت هند»گیاهان خشک و تازه برای ماساژ اروماتیک به عنوان جنبه مهمی از درمان مورد استفاده بود.اعتقاد بر این است که احیای مجدد استفاده از روغنهای معطر وامدار ابوعلی سینا پرشک نامی بوده است .

مطالعات علمی نشان داده است که روغن های ضروری حاوی اجزای شیمیای هستند که اثرات ویژه ای بر ذهن و جسم انسان میگذارند ترکیب شیمیای انها پیچچیده ولی عموما حاوی الکل ها استرها کتون ها الدئیدها و ترپن ها هستند .

این روغن ها حس بویای ما را به شدت تحریک می کنند و ثابت شده بوها اثر مهمی بر احساسات ما دراند. پزشکان در کار با بیماران ی که حس بویای خود را از دست داده اند متوجه شدند که زندگی بدون بو متواند مشکلاتی از جمله افسردگی و اضطراب را ایجاد کند .

ما تو انای تشخیص چند هزار بوی مختلف را داریم.با بوییدن روغنهای معطر گیرندهای بویای در بینی مان تحریک شده و پیام به مراکز حسی در مغزمان <سیستم لیمبک>وارد میشود . این سیستم که با قسمتهای از مغز در ارتباط است که مربوط به حافظه تنفس و غدد درون ریز یعنی غدد ترشح کننده هورمون ها هستند.خواص روغن بوی ان و اثرات تعین کننده چگونگی تحریک این قسمتها هستند.

به علاوه سیستم لیمبک کتنرل کننده خلق و خو احسساسات و یادگیری در مغز است.اروماتراپی بر استرس اضطراب و مشکلات روان تنی دردهای عضلانی و روماتیسم اختلالات گوارشی و مشکلات زنانگی نظیر سندروم قبل از قاعدگی دردهای قاعدگی و افسردگی بعد از زایمان موثر است.همچنین ثابت شده است انتشار اسطو خودو س در محل خواب افراد مسن سبب افزایش ارامش خواب انان میشود و نیز از طریق درمان با شیرین بیان با اسطو خود دوس همراه با کدو تنبل جریان خون اندامهای تولید مثل در مردان بهبود یافته و در ناتوانی جنسی موثر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *