ربات انسان‌نمای جدید ژاپنی پرستار می‌شود

یک انسان (سمت راست) در حال لمس کردن صورت انسان‌نمای «جیمینوئید-اف» (چپ)، که مدل غیر تجاری ربات جدید «اکتروئید-اف» است. اوساکا، ژاپن.
«اَکتروئید-اف» نام ربات جدید انسان‌نمای ژاپنی است که قادر است با دقتی بیش از گذشته برخی از حرکات چهره و بدن انسان را شبیه‌سازی کند. از این ربات قرار است به عنوان «پرستار» در بیمارستان‌ها استفاده شود و به هنگام آزمایش‌های اولیه در کنار تخت بیماران بنشیند.
به گفته مسئولان شرکت «کوکورو»، شرکت سازنده این ربات، حضور اکتروئید با چهره آرام و زیبایش در کنار بیماران «به آنها حس امنیت بیشتری می‌دهد.»

به نوشته خبرنامه شرکت کوکورو، کتاب مرجع «رکوردهای جهانی گینس» که هر سال با اطلاعات جدید تجدید چاپ می‌شود در شماره تازه خود «اَکتروئید-اف» را به عنوان «نخستین ربات انسان‌نمای واقعی» ثبت کرده‌است.

شرکت «کوکورو» که سازنده مدل‌های مختلف «انسان‌نماها» است در وب‌سایت خود تبلیغ می‌کند که هرکسی می‌تواند تنها با یک تماس تلفنی ربات‌های ساخت این شرکت را اجاره کند.

به نوشته وب‌سایت این شرکت، اکتروئید-اف را در خانه، بیمارستان یا اداره‌ها می‌توان با پریزی به برق معمولی ساختمان وصل کرد و آن را از طریق اینترنت یا دستگاه کنترل از راه دور، کنترل کرد. پس از وصل شدن به اینترنت، این ربات می‌تواند با استفاده از برنامه‌ای رایانه‌ای بسیاری از حرکت‌های بدنی متصدی را تقلید کند.

«اکتروئید-اف» ۱.۴ متر قد و ۳۰ کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند بنشیند، چشم‌هایش را تکان دهد، دهانش را باز و بسته کند، سرش را بالا بگیرد، لبخند بزند، ادای تنفس را در بیاورد و به سبک ژاپنی تعظیم کند.

آخرین مدل از اکتروئیدها در سال ۲۰۰۵ رونمایی شده‌بود و مشتاقان پیشرفت‌های ربات‌سازی انسان‌نما از آن تاریخ تاکنون در انتظار ارائه مدل جدیدی از این ربات‌ها مانده بودند. اکتروئید-اف به تازگی در «مؤسسه ملی علوم و فناوری پیشرفته صنعتی» ژاپن رونمایی شده و مدل تجاری ربات «جیمینوئید-اف» است که پیش از این در شرکت کوکورو ساخته شده‌بود.

شرکت کوکورو اعلام کرده که در حال معرفی این انسان‌نمای تازه به بخش پزشکی است و در حال بررسی استفاده‌های تجاری از این ربات در دیگر بخش‌ها نیز هست.

پژوهشگران می‌گویند این امکان در آینده به‌وجود خواهد آمد که هر شخص بتواند انسان‌نمای مشابه با خود را برای ساخت سفارش دهد. چنین انسان‌نمایی می‌تواند در کنار دوستان و بستگانی که دور از ما زندگی می‌کنند بنشیند و پیام‌های صوتی یا ایمیلی ما را به حالتی نزدیک به واقعی برای آن دوستان و بستگان بازگو کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *