ردپای ۳۱۰ میلیون ساله‌ی خزنده‌ای در گرندکنیون

زمین‌شناسان مجموعه‌ای شامل ۲۸ ردپا مربوط به ۳۱۰ میلیون سال پیش را در پارک ملی گرندکنیون آمریکا کشف کرده‌اند. پروفسور «استفان رولند» و دکتر «ماریو کاپوتو» کشف کردند که مجموعه‌ی ۲۸ عددی ردپاهای یافته شده، مربوط به خزندگان ۳۱۰ میلیون سال پیش است و قدیمی‌ترین نمونه‌ی یافته شده در پارک ملی گرندکنیون است.
این فسیل ردپا، روی یک تخته سنگ در مسیر فرشته‌ی روشن در پارک ملی گرندکنیون را پوشانده است. استفان رولند از دانشگاه نوادا و ماریو کاپوتو از دانشگاه ایالتی سن‌دیگو، توضیح دادند: «ریزش سنگ در مسیر فرشته‌ی روشن باعث ایجاد دو تخته سنگ کوارتزی با کیفیت از جنس سازند ماناکاچا شد. این دو تخته دو صفحه‌ی قرینه را شامل ۲۸ ردپای آشکار را بر روی خود دارند که ردپا روی یک طرف آن به جا مانده و تصویر آن به صورت طبیعی روی طرف دیگر افتاده است. طول این ردپاها، حدود ۱ متر طول دارد.»
ردپای یافت شده در مسیر فرشته‌ی روشن به دوران کربنیفروس برمی‌گردد که در آن زمان، یک ابرقاره‌ی عظیم به نام پانگا اکثر مناطق زمین را شامل می‌شده و به دلایل مختلف وضعیت مناسبی نبوده است. پروفسور رولند می‌گوید: «این ردپاها قدیمی‌ترین ردپاهای یافت شده در بین سنگ‌های گرندکنیون است، جایی که کسی فکر نمی‌کرد بتوان ردپایی آن‌جا پیدا کرد. این ردپاها در بین کهن‌ترین ردپاهای کشف شده از خزندگان بر روی زمین است.»
وی اضافه می‌کند: «اولین عقیده‌ی من این بود که این ردپاها عجیب و غریب به نظر می‌رسند؛ چرا که حرکت‌ خزنده به سمت کناره‌ها بوده است. به نظر می‌رسد که دو جانور در کنار یکدیگر حرکت می‌کرده‌اند. ولی انتظار ندارید که دو مارمولک شانه به شانه‌ی یکدیگر راه بروند. اصلاً با عقل جور در نمی‌آید. بنابراین من نقشه‌های جزئی طراحی کردم و شروع به فرضیه‌سازی درباره‌ی راه رفتن رقص‌مانند به‌جا مانده از این جانور کردم. یکی از دلایلی که من برای این نوع ردپاها مطرح کرده‌ام، این است که جانور در یک باد قوی در حال حرکت بوده است و باد باعث حرکت آن به کناره‌ها شده است. احتمال دیگر این است که شیب مشاهده شده بسیار تند و حرکت جانور به سمت کناره‌ها برای بالا رفتن از تپه‌های شنی بوده است. احتمال دارد جانور مورد نظر در حال جنگ یا در حال جفت‌گیری با جانور دیگری بوده است.»
ممکن است ردپاهای موجود در مسیر فرشته‌ی روشن، مربوط به خزنده‌ای باشد که هرگز کشف نشده است. پروفسور رولند می‌گوید: «یقیناً می‌توان احتمال داد که استخوان موجود ایجاد کننده‌ی ردپاها، هرگز کشف نشده است.»
پروفسور رولند و دکتر کاپوتو، یافته‌های خود را در اکتبر ۲۰۱۸ در هشتاد و هفتمین کنفرانس سالانه‌ی انجمن دیرین‌شناسی آمریکا، در شهر آلباکرکی ایالت نیومکزیکو ارائه کردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *