روابط جنسی و ارتباط آن با سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان در جهان است. نظر به آمار سازمان بهداشت جهانی، سالانه دست‌کم نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر در اثر ابتلا به سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می‌دهند که ۸۵ درصد این مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد.

عامل ۹۹ درصد موارد این نوع سرطان، ویروس مقاربتی اچ‌پی‌وی است. برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم آزمایش معروف به “پاپ اسمیر” انجام می‌شود.

  • آیا کسی که رحمش را در‌ آورده هم نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارد؟ این سرطان مشخصا به دهانه رحم مربوط است یا به دهانه واژن هم مربوط می‌شود؟

این سوالی بود که برای خودم هم وقتی داشتم در مورد اسمیر تست تحقیق می‌کردم پیش آمده بود. وقتی از پزشک پرسیدم، گفت که بستگی به بیمار دارد.

زنانی که رحمشان را در‌آورده‌‌اند باید با پزشک خود درباره اینکه آیا لازم است تست پاپ اسمیر را ادامه بدهند یا نه مشورت کنند. ادامه پاپ اسمیر بستگی به این دارد که آیا رحم به طور کامل برداشته شده یا دهانه رحم هنوز باقی مانده و بستگی به این دارد که قبل از عمل یا در حین عمل سلول‌های غیرعادی در آن ناحیه دیده شده یا خیر.

حتما با پزشک خودتان درباره این موضوع مشورت کنید. ویروس اچ‌پی‌وی که عامل اصلی سرطان دهانه رحم است می‌‌تواند باعث سرطان آلت جنسی زنان و مردان و سرطان پروستات هم بشود. این ویروس اگر از طریق سکس دهانی وارد بدن شود، گفته می‌شود با سرطان دهان، گلو و حلق هم ارتباط دارد.

  • بعضی از پزشکان با زنان جوان مجردی که رابطه جنسی دارند، برخورد درستی نمی‌‌کنند و آنها را معذب می‌کنند. باید چه کار کنیم؟

وقتی مشغول تحقیق و پرس و جو برای نوشتن “شرم، بکارت و سلامت زنان” بودم با این مسئله زیاد برخورد کردم و زنان جوان زیادی درباره این موضوع صحبت کردند.

زمانی من هم یکی از همین زنان جوان در ایران بودم. بیست سال پیش وضعیت حتی سخت‌تر هم بود. به نظرم یکی از مهمترین مسائل بین پزشک و بیمار حس اعتماد است که باید بیمار به پزشک داشته باشد.

من خود به چندین پزشک متخصص زنان مراجعه کردم تا در آخر توانستم با یکی از آنها به اندازه کافی راحت و صادق باشم. یکی از مشکلات اصلی من این بود که پزشک به جای اینکه از من بپرسد از نظر جنسی فعال هستم از من می‌پرسید آیا ازدواج کرده‌‌ام یا خیر و این باعث معذب شدن من می‌شد.

صداقت با پزشک بسیار مهم است. من همیشه صادقانه جواب می‌دادم و اگر واکنش پزشک اذیتم می‌کرد دیگر به او مراجعه نمی‌‌کردم و دنبال پزشک دیگری می‌گشتم. مهم این است که نباید سلامتی و بهداشت خود را فدای شرم و خجالت کنیم.

  • اگر رابطه جنسی داشته‌‌ باشم ولی دخول کامل صورت نگرفته باشد، هنوز هم خطر ابتلا به اچپیوی وجود دارد؟

روی وبسایت سازمان بهداشت جهانی و در وبسایت نظام پزشکی بریتانیا نوشته شده که احتمال انتقال ویروس اچ‌پی‌وی بدون دخول وجود دارد هر چند احتمالش کم است.

برای همین توصیه می‌شود که اگر فعالیت جنسی دارید حتی اگر به اصطلاح رابطه جنسی کامل هم ندارید، بهتر است که تست اچ‌پی‌وی بدهید.

  • آیا تعدد شریک‌های جنسی باعث سرطان دهانه رحم میشود؟

عامل اصلی سرطان دهانه رحم یا سرویکس ویروس اچ‌پی‌وی است که یک ویروس مقاربتی است در نتیجه تعدد شرکای جنسی ریسک یا خطر ابتلای به این ویروس را بالا می‌برد.

چیزی که مهم است این است که روابط جنسی خود را کم خطر کنید اگر شریک جنسی جدیدی دارید تا از سلامت یکدیگر مطمئن نشده‌اید حتما از کاندوم استفاده کنید. اگر شما فقط یک شریک جنسی دارید اما شریک جنسی شما امکان دارد با چند نفر دیگر هم در رابطه جنسی باشد اینهم می‌تواند خطر ابتلا به این ویروس را افزایش دهد.

  • آیا عطش جنسی ما زنان کمتر از مردان است؟ من عطش جنسی زیادی دارم اما دائما فکر میکنم چون مجرد هستم باید آن را سرکوب کنم، دلیلش چیست؟

عطش و غریزه جنسی زنان قرن‌هاست که موضوع بحث و جدل بوده است. در قرون وسطی در اروپا زنان را موجوداتی شهوتی و افسارگسیخته تعریف می‌کردند. این دیدگاه ریشه‌اش در داستان آدم و حوا بود و استدلالشان بر این اساس بود که حوا به دلیل ضعف فریب‌خورد و اولین گناه را مرتکب شد و زن منشا گناه است.

در این دیدگاه باور دیگر این بود که ارگاسم زن یا نقطه اوج لذت جنسی زن برای بسته شدن نطفه ضروری است و برای همین زنان شهوت بیشتری در روابط جنسی دارند. اما با مرور زمان این دیدگاه در اروپا تغییر کرد و تحقیقات علمی بیشتر به سمتی می‌رفت که نشان می‌داد مردها عطش جنسی بیشتری دارند.

در فرهنگ کشورهای مسلمان زنان از نظر جنسی منفعل‌تر از مردان تعریف شده‌اند و مردان موجوداتی تعریف شده‌‌‌اند که شهوت و عطش جنسی افسارگسیخته دارند. این روزها تحقیقات علمی نشان می‌دهد که غریزه و عطش جنسی در مردان و زنان با هم چندان تفاوت فاحشی ندارد و به نظر می‌آید که این عطش و غریزه فارغ از جنسیت می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

اما تعصبات فرهنگی و مذهبی باعث می‌شود که زنان اجازه نداشته باشند غرایز جنسی خود را بهتر بشناسند. در فرهنگ کشوری مثل ایران به دختران از سنین کم آموزش داده می‌شود که باید عطش جنسی خود را سرکوب کنند. غریزه جنسی در زنان بیشتر از مردان ناپسند تلقی می‌شود. در این فرهنگ پاکی زنان در دست نخوردگی آنها تعریف شده است. همه اینها باعث می‌شود که زنان جوان اگر ازدواج نکرده باشند بر این باور باشند که باید عطش جنسی را در خود سرکوب کنند و در صورتی که این کار را نکنند و رابطه جنسی داشته باشند، این رابطه معمولا همراه با حس عذاب وجدان و ناپاکی خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *