روز زمین

ظهور زمین نو پا

۲۲ آوریل، مصادف با “روز زمین” است. روز زمین مناسبتی سالانه است که در ۲۲ آوریل جشن گرفته می شود. در این روز در سراسر جهان اجتماعات مختلفی برای ابراز حمایت از محیط زیست برپا می شوند. جشن روز زمین، که اولین بار در سال ۱۹۷۰ برگزار شد، امروزه در ۱۹۳ کشور و در هماهنگی توسط “شبکۀ روز زمین” برگزار می شود.

سال ۲۰۱۶، در روز زمین، توافق پاریس حاصل شد؛ توافقی که امریکا، چین و ۱۲۰ کشور دیگر آن را امضا کردند. این توافق، الزامی کلیدی برای بخشیدن اعتبار اجرائی به “پیمان حمایت از اقلیم” بود که در سال ۲۰۱۵ در جریان کنفرانس سازمان ملل در باب تغییرات اقلیمی در پاریس توسط ۱۹۵ کشور مورد تأئید قرار گرفته بود.

در سال ۱۹۶۹ در جریان کنفرانس صلح سازمان یونسکو در سان فرانسیسکو، جان مک کانل، از فعالان صلح، پیشنهاد داد که یک روز در سال به پاس زمین و مفهوم صلح اختصاص یابد و برای نخستین بار در سال ۱۹۷۰ و در روز ۲۱ مارس (اول فروردین) – نخستین روز بهار در نیمکرۀ شمالی – جشن گرفته شود. بعداً این روز تعادل طبیعت در بیانیه ای که توسط مک کانل تنظیم شد و به امضای اوتانت، دبیرکل وقت سازمان ملل، رسید به عنوان روز زمین تصویب شد. یک ماه بعد گیلورد نلسون، سناتور امریکائی، روز ۲۲ آوریل را با هدف آگاهی بخشی محیط زیستی به عنوان روز زمین اعلام کرد که اولین بار در همان ۲۲ آوریل ۱۹۷۰ جشن گرفته شد…

در حالی که این روز جدید بیشتر بر اوضاع امریکا تمرکز داشت، در سال ۱۹۹۰ سازمانی که توسط دنیس هایس بنا گذاشته شده بود، آن را به صحنۀ بین المللی کشاند و مراسمی را در ۱۴۱ کشور برگزار کرد.

اجتماعات بسیاری روز زمین را در تمام هفتۀ از ۲۲ تا ۲۹ آوریل جشن می گیرند و فعالیتهای گوناگونی را که متوجه محیط زیست و مسائل محیط زیستی مبتلابه جهان اند، سازمان می دهند. امسال در روز ۲۲ آوریل “راهپیمائی برای علم” برگزار می شود که با اجتماع “تحرک مردمی برای اقلیم” پی گرفته خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *