رژیم غذایی مبتلایان به زخم معده

معده

رژیم غذایی مبتلایان به زخم معده:غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید

بهترین رژیم غذایی مبتلایان به زخم معده

در گذشته پزشکان معتقد بودند که رژیمی برای افراد مبتلا به زخم معده وجود ندارد و این بیماری بر اثر استرس، خوردن غذاهای تند یا مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی ایجاد می شود.

اما طبق تحقیقات مهم ترین عامل ایجاد زخم معده در واقع نوعی باکتری تحت عنوان هلیکوباکتر پیلوری است. در ادامه تفسیر رژیم غذایی برای زخم معده می پردازیم.

زخم معده

زخم معده نوعی بیماری دستگاه گوارش است که می تواند درد شدیدی را در ناحیه شکم ایجاد کند و در واقع این تاثیرگذاری در ناحیه روده و معده است. در اثر این بیماری لایه ضخیم مخاطی؛ که وظیفه محافظت از معده در برابر شیره گوارشی را بر عهده دارد، کاهش می دهد، در نتیجه اسید معده می تواند به آن آسیب بزند و در نهایت زخم معده را ایجاد می کند.

 

زخم معده می تواند به راحتی اتفاق بیوفتد و در صورتی که درمان صورت نگیرد، می تواند خطرآفرین باشد. زخم معده در اثر دلایل مختلفی ایجاد می شود، از جمله دلایل آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

هلیکوباکترپیلوری

این عامل که غالبا در لایه مخاطی معده زندگی می کند سبب ایجاد یک عفونت باکتریایی می شود، معمولا اچ پیلوری مشکلی ایجاد نمی کند اما می تواند سبب ایجاد التهاب در لایه مخاطی معده شود و در نهایت زخم معده را ایجاد کند. دلیل گسترش اچ پیلوری مشخص نیست ولی ممکن است از طریق تماس نزدیک از جمله؛ بوسیدن، غذا و آب و… انتقال یابد.

 

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی

در صورتی که فرد مکررا از داروهای مسکن یا آسپرین استفاده کند؛ می تواند معده و روده باریک را تخریب کند. از جمله این داروها می توان به استامینوفن، ناپروکسن سدیم، ایبوپروفن اشاره کرد. احتمال این زخم های گوارشی در افراد مسن که مقدار زیادی از این داروها استفاده می کنند بیشتر است.

 

سیگار کشیدن

یکی از عواملی که احتمال عفونت اچ پیلوری را در افراد افزایش می دهد سیگار کشیدن است.

 

نوشیدن الکل

الکل می تواند مخاط معده را تخریب کند، همچنین مقدار اسید معده را افزایش می دهد.

 

غذاهای تند

غذاهای تند باعث ایجاد زخم معده نمی شوند اما می توانند این موضوع را تشدید و بحرانی کنند.

 

علائم زخم معده:

به طور کلی درد ناشی از زخم معده یک ساعت بعد از خوردن غذا آغاز می شود و تا ساعت ها ادامه می یابد. این درد شب ها شدیدتر می شود به طوری که ممکن است فرد را از خواب بیدار کند. دردهای زخم معده در هنگام گرسنگی افزایش می یابند لذا باید از خالی نگه داشتن معده اجتناب کرد.

 

در صورتی که فرد رژیم غذایی مناسبی داشته باشد می تواند تا حد زیادی به درمان زخم معده کمک کند. علائم زخم معده می تواند برای چند هفته خاموش شوند و مجددا بازگردند، لذا برای درمان زخم معده باید به پزشک مراجعه کرد.

 

به طور کلی سه چهارم افرادی که به زخم معده مبتلا هستند علامت خاصی ندارند، اما می توان گفت علائم اصلی زخم معده شامل موارد زیر می باشد:

• درد در ناحیه شکم همراه با سوزش

• احساس سیری که همراه با التهاب یا انقباض باشد

• ناتوانی در هضم غذاهای چرب

• سوزش معده

• حالت تهوع؛ این علامت در موارد نادر رخ می دهد.

• زخم معده شدید علائمی از جمله؛ استفراغ معمولی یا استفراغ خونی، خون تیره در مدفوع، یا مدفوع سیاه یا قیری‌ رنگ،

• تغییر اشتها، کاهش وزن بی‌دلیل

رژیم افراد مبتلا به زخم معده باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی مخصوصی برای درمان زخم معده وجود ندارد اما طبق تحقیقات امکان از بین بردن هلیکو باکتر پیلوری از طریق رژیم غذایی وجود دارد، همچنین استفاده از برخی غذاها ممکن است اوضاع را از آنچه هست بدتر کند.

 

طبق مطالعات غذاهایی که چرب یا شور هستند می توانند در پوشش معده تغییر ایجاد کنند، غذاهای شور از طریق نفوذ و تغییر در سلول ها می توانند زمینه ایجاد عفونت را فراهم کنند. البته باید اشاره کرد غذاهایی که چرب یا شور هستند التهاب معده را نیز افزایش می دهند.

 

سال های متعددی پزشکان به افراد توصیه می کردند با خوردن شیر به پوشش معده کمک کنند، اما امروزه با پی بردن تاثیری که هلیکوباکتر پیلوری بر التهاب معده می گذارد مصرف شیر را برای معده خیلی مفید نمی دانند آن را توصیه نمی کنند.

 

همانطور که می دانید رژیم غذایی که افراد مبتلا به زخم معده دارند باید به گونه ای باشد که معده تحریک نشود، مصرف برخی غذاها ممکن است با علائمی نظیر؛ درد معده، نفخ، سوزش سر دل، یا سوء‌ هاضمه همراه باشد که وضعیت معده را بدتر می کند لذا افراد مبتلا به زخم معده نباید آنها را مصرف کنند. در مقابل نیز مصرف برخی غذاها می تواند یک درمان خانگی برای زخم معده محسوب شود.

 

مصرف داروهای درمان زخم معده معمولا همراه با عوارضی از جمله؛ سردرد و اسهال همراه است، به همین دلیل هم پزشکان و هم بیماران به درمان خانگی برای این بیماری بیشتر تمایل دارند. در ادامه به تعدادی از درمان طبیعی و خانگی زخم معده که با پشتوانه علمی تایید شده هستند ارائه می شود این مواد غذایی می توانند افراد مبتلا را تا حد زیادی از علائم این بیماری رهایی دهند:

 

آب کلم:

آب کلم می تواند به عنوان یک درمان طبیعی و موثر زخم معده محسوب شود، قبل از کشف آنتی بیوتیک ها پزشکان برای بهبود زخم ها از آب کلم استفاده می کردند. کلم یک منبع سرشار از ویتامین سی و آنتی اکسیدان است که می تواند درمان مناسبی برای هلیکو باکتری پیلوری و زخم معده باشد.

 

شیرین بیان:

یکی از مواردی که برای افراد مبتلا به زخم معده سفارش می شود استفاده از شیرین بیان است. این ادویه در مناطق آسیایی و مدیترانه وجود دارد و از ریشه خشک شده گیاهی به نام Glycyrrhiza glabra به دست می آید که برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.

شیرین بیان می تواند با خاصیت پیشگیری کننده با زخم و عوارش ناشی از آن مبارزه کند.

 

شیرین بیان می تواند معده و روده را تحریک کند تا مقدار مخاط تولیدی را افزایش دهد به همین دلیل محافظت از پوشش معده را تقویت می کند. شیرین بیان می تواند روند بهبودی زخم را تسریع کند و درد را کاهش دهد در نتیجه به درمان زخم معده کمک می کند.

 

شیرین بیان ممکن است با برخی داروها تداخل ایجاد کند و عوارض جانبی را از جمله درد عضلانی یا بی‌حسی به همراه داشته باشد. بنابراین لازم است قبل از افزودن شیرین بیان به رژیم غذایی افراد مبتلا به زخم معده با پزشک مشورت کرد.

 

عسل:

عسل به علت خاصیت آنتی اکسیدانی فراوانی که دارد می تواند در بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله؛ انواع خاصی از سرطان، بیماری‌های قلبی و مغزی و… مفید واقع شود.

از عسل به عنوان یک ماده موثر برای تشکیل و بهبود زخم ها استفاده می شود از این رو برای پیشگیری از زخم معده مفید است. از طرفی خاصیت ضد باکتریایی عسل موجب می شود با هلیکوباکتر پیلوری تا حد زیادی مبارزه کند، از این رو عسل یک ماده مفید و تاثیرگذار برای زخم معده محسوب می شود.

 

سیر:

خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی سیر سبب می شود یکی از مواد مفید در تسریع بهبود زخم ها به شمار بیاید حتی در وهله اول می تواند احتمال ایجاد آن را کاهش دهد. بنابراین برای کاهش احتمال زخم معده می توان سیر مصرف کرد. طبق مطالعات افراد مبتلا به زخم معده می توانند با مصرف دو حبه سیر خام در روز، فعالیت باکتریایی در پوشش معده را تا حد قابل توجهی کاهش دهند.

 

مواد غذایی ممنوع برای مبتلایان به زخم معده

همانطور که مصرف برخی مواد غذایی می توانند روند بهبود زخم معده تسریع کنند، بعضی غذاها می توانند باعث جلوگیری از بهبودی زخم شوند و کاملا اثر معکوس دارند. مصرف مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره می شود برای کسانی که به زخم معده دچار هستند یا از ابتلا به آن اجتناب می کنند، باید به حداقل برسد:

 

شیر

طبق تحقیقات شیر می تواند ترشح اسید را افزایش دهد در نتیجه افرادی که به زخم معده مبتلا هستن باید از مصرف آن خودداری کنند.

 

نوشابه گازدار و قهوه

نوشیدنی های گازدار و قهوه حتی اگر کافئین نداشته باشند می توانند ترشح اسید را افزایش دهند در نتیجه پوشش محافظ معده را تحریک می کنند.

 

غذاهای تند و چرب

مصرف غذاهای تند و چرب سبب تحریک معده می شود. بر اساس تجربه شخصی مصرف فلفل چیلی به دلیل پلی فنول‌هایی که دارد می تواند جزء موارد استثناء باشد.

به علاوه مواردی که اشاره شد مصرف وعده های غذایی کوچک در زمان ها منظم، داشتن میان وعده در طول روز، خوردن غذا به صورت آهسته، جویدن درست و خوب غذا می تواند درد ناشی از این بیماری را کاهش دهد و روند بهبودی را تسریع کند.

 

عدم استفاده از سیگار، کاهش استرس و اضطراب دو عامل مهم برای پیشگیری از زخم معده و بهبود روند درمانی محسوب می شوند.

باید اشاره کرد که؛ مواد زیر می توانند ریفلاکس را تشدید کنند:

• قهوه

• شکلات

• کافئین

• الکل

• غذاهای تند

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *