رژیم HCG: راهی سریع برای از دست دادن وزن یا خطری برای سلامتی

رژیم لاغری

 

رژیم غذایی HCG: ویژگی ها و خطرات احتمالی

رژیم hCG یک روش نسبتا بحث برانگیز برای کاهش وزن است. طرفدارانی دارد که ادعا می کنند موثر است، اما سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آن را خطرناک، غیرقانونی و تقلبی می داند.

رژیم HCG چیست؟

رژیم hCG یک برنامه کاهش وزن است که شامل مصرف هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) و پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD) است. هورمون hCG در دوران بارداری تولید می شود و اعتقاد بر این است که به سرکوب اشتها و افزایش چربی سوزی کمک می کند.

 

با این حال، شواهد علمی کمی برای حمایت از اثربخشی یا ایمنی رژیم غذایی hCG وجود دارد. در حالی که برخی از طرفداران این رژیم ادعا می کنند که می تواند منجر به کاهش وزن سریع شود، بسیاری از متخصصان پزشکی هشدار می دهند که محدودیت شدید کالری می تواند خطرناک باشد و منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

 

علاوه بر این، استفاده از hCG برای کاهش وزن توسط FDA تایید نشده است و این هورمون با تعدادی از عوارض جانبی بالقوه از جمله سردرد، تحریک پذیری و خستگی همراه است. بنابراین، به طور کلی توصیه نمی شود که رژیم hCG را بدون مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی دنبال کنید.

 

 

رژیم HCG چگونه کار می کند؟

رژیم hCG معمولاً شامل تزریق hCG یا قطره های خوراکی ، همراه با پیروی از VLCD است که دریافت کالری را به حداقل ۵۰۰ کالری در روز محدود می کند. این رژیم معمولاً چند هفته طول می کشد و در این مدت انتظار می رود که رژیم گیرنده مقدار قابل توجهی وزن کم کند.

 

هورمون hCG در دوران بارداری تولید می شود و اعتقاد بر این است که با ترویج تجزیه ذخایر چربی در بدن مادر به رشد جنین کمک می کند. در زمینه رژیم hCG، طرفداران معتقدند که این هورمون می تواند با تحریک هیپوتالاموس، بخشی از مغز که اشتها و متابولیسم را تنظیم می کند، به چربی سوزی و کاهش وزن کمک کند.

 

VLCD که همراه با رژیم غذایی hCG است، معمولاً شامل پروتئین بدون چربی، سبزیجات و میوه است، با محدودیت شدید کربوهیدرات ها و چربی ها. هدف ایجاد کسری کالری است که بدن را وادار می کند تا برای انرژی به ذخایر چربی خود روی آورد و منجر به کاهش وزن سریع شود.

 

چگونه افراد از رژیم غذایی HCG پیروی می کنند؟

توزیع ۵۰۰ کالری در روز کار آسانی نیست. بنابراین، باید یک رژیم غذایی بسیار کم چرب باشد. معمولاً به سه مرحله تقسیم می شود:

 

مرحله بارگیری: در ۲ روز اول، غذاهای سرشار از چربی و کالری مصرف می شود. علاوه بر این، استفاده از hCG آغاز شده است.

مرحله کاهش وزن : از هفته های ۳ تا ۶، ۵۰۰ کالری همراه با hCG مصرف می شود. فقط ناهار و شام مجاز است.

مرحله نگهداری : این زمان برای حذف hCG است. علاوه بر این، مصرف غذا به تدریج افزایش می یابد، اما بدون شکر و نشاسته، به مدت ۳ هفته.

مُروجین این رژیم فقط ۳ هفته در مرحله میانی را برای کسانی که به دنبال حداقل کاهش وزن هستند توصیه می کنند. با این حال، اگر کاهش وزن قابل توجهی مورد نظر باشد، باید به مدت شش هفته پیگیری شود. در واقع برخی از افراد تمام مراحل را تا رسیدن به وزن مورد انتظار تکرار می کنند.

 

هر وعده غذایی باید حاوی حداقل یک وعده پروتئین بدون چربی ، یک تکه نان، یک سبزی و یک وعده میوه باشد. از کره، شکر و روغن ها باید اجتناب شود. در عین حال فرد باید مایعات فراوان به خصوص آب بنوشد.

 

مزایا و معایب رژیم HCG

طرفداران رژیم غذایی hCG ادعا می کنند که می تواند منجر به کاهش وزن سریع شود، به طوری که برخی افراد کاهش وزن را تا یک پوند (نیم کیلوگرم) در روز گزارش می دهند. با این حال، محدودیت شدید کالری رژیم غذایی می تواند خطرناک باشد و منجر به مشکلات جدی سلامتی، از جمله سوء تغذیه، سنگ کیسه صفرا و عدم تعادل الکترولیت شود.

شواهد علمی کمی برای حمایت از اثربخشی رژیم غذایی hCG وجود دارد. در حالی که برخی از مطالعات نشان داده اند که hCG ممکن است در هنگام ترکیب با یک رژیم غذایی با کالری، تأثیر متوسطی بر کاهش وزن داشته باشد، شواهد متفاوت است و بسیاری از کارشناسان تردید دارند.

 

استفاده از hCG برای کاهش وزن توسط FDA تایید نشده است و این هورمون با تعدادی از عوارض جانبی بالقوه از جمله سردرد، تحریک پذیری و خستگی همراه است.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که رژیم hCG ممکن است در دراز مدت پایدار نباشد، زیرا محدودیت شدید کالری می تواند حفظ کاهش وزن را پس از پایان رژیم دشوار کند.

 

بدتر شدن وضعیت تغذیه ای مواد معدنی : در مطالعه ای که در آرشیو تغذیه آمریکای لاتین گزارش شده است، گروهی از زنان چاق به دو دسته تقسیم شدند. یکی از رژیم غذایی ۱۰۰۰ کالری و دیگری رژیم غذایی ۱۳۰۰ کالری. در هفته ۱۲ ارزش غذایی آهن، روی، مس و کلسیم مورد ارزیابی قرار گرفت. سپس مشخص شد که رژیم های کم کالری ارزش غذایی ریزمغذی ها را بدتر می کند. در نتیجه، اختلالاتی مانند کم خونی ، ریزش مو، تغییر کلسیفیکاسیون استخوان و تغییرات دندانی ممکن است ظاهر شود.

 

عدم تعادل الکترولیت : الکترولیت ها در خون یافت می شوند. آنها یونهای دارای بار مثبت و منفی هستند. آنها عملکردهای مهمی در بدن دارند، مانند واکنش های عصبی و عملکرد عضلات. رژیم غذایی ناکافی و کمبود ویتامین ها می تواند منجر به عدم تعادل آنها شود.

 

ضربان قلب نامنظم: ضربان قلب خیلی آهسته یا خیلی سریع می تواند ناشی از مشکلات رژیم غذایی باشد. این به این دلیل است که قلب همیشه در حال کار است و به طور مداوم به انرژی نیاز دارد. در واقع، مشخص است که کمبود انرژی باعث ایجاد تغییرات ساختاری و عملکردی در دراز مدت در قلب می شود . معمولاً در بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی ظاهر می شود که در رژیم غذایی خود نیز کمبود کالری دارند.

 

سوالات متداول درباره رژیم HCG

رژیم HCG چیست؟

رژیم hCG یک برنامه کاهش وزن است که شامل مصرف هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) و پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD) است.

 

رژیم HCG چگونه کار می کند؟

اعتقاد بر این است که هورمون hCG به سرکوب اشتها و تقویت چربی سوزی کمک می کند. هنگامی که با یک VLCD ترکیب می شود که دریافت کالری را محدود می کند ، هدف ایجاد کمبود کالری است که بدن را مجبور می کند برای انرژی به ذخایر چربی خود روی آورد و منجر به کاهش وزن سریع شود.

 

در رژیم HCG چه می خورید؟

رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD) که همراه با رژیم غذایی hCG است، معمولاً شامل پروتئین بدون چربی، سبزیجات و میوه است، با محدودیت شدید کربوهیدرات ها و چربی ها.

 

آیا رژیم HCG بی خطر است؟

محدودیت شدید کالری در رژیم غذایی hCG می تواند خطرناک باشد و منجر به مشکلات جدی سلامتی از جمله سوء تغذیه، سنگ کیسه صفرا و عدم تعادل الکترولیت شود. علاوه بر این، استفاده از hCG برای کاهش وزن توسط FDA تایید نشده است و این هورمون با عوارض جانبی بالقوه همراه است.

 

آیا رژیم HCG در طولانی مدت پایدار است؟

محدودیت شدید کالری رژیم hCG می تواند حفظ کاهش وزن را پس از پایان رژیم دشوار کند. بنابراین، ممکن است در دراز مدت پایدار نباشد.

 

آیا باید رژیم HCG را امتحان کنم؟

با توجه به خطرات بالقوه و فقدان شواهد علمی برای حمایت از رژیم غذایی hCG، به طور کلی توصیه نمی شود که رژیم را بدون مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی دنبال کنید. بسیاری دیگر از تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی وجود دارد که می تواند برای کاهش وزن موثر و بی خطر باشد.

 

نتیجه

در نتیجه، رژیم hCG یک برنامه کاهش وزن است که شامل مصرف هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) و پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD) است. در حالی که برخی از طرفداران این رژیم ادعا می کنند که می تواند منجر به کاهش وزن سریع شود، شواهد علمی کمی برای حمایت از اثربخشی یا ایمنی آن وجود دارد. محدودیت شدید کالری رژیم غذایی می تواند خطرناک باشد و منجر به مشکلات جدی سلامتی شود و استفاده از hCG برای کاهش وزن توسط FDA تایید نشده است. بنابراین، به طور کلی توصیه نمی شود که رژیم hCG را بدون مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی دنبال کنید. بسیاری دیگر از تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی وجود دارد که می تواند برای کاهش وزن موثر و بی خطر باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *