زندگی ۷۰۰۰ سال پیش بشر در رشته‌کوه‌های آند

باستان‌شناسان اظهار داشتند که انسان ۷۰۰۰ سال پیش در کوه‌های آند سکونت گزیده -بودند. حفاری‌های انجام‌شده در سایت‌های باستان‌شناسی در جنوب پرو نشان می‌دهند شکارچیان اولیه‌ی زمین در حدود ۹۰۰۰ سال پیش کم‌کم به سوی کوه‌های آند کوچ کردند، اما محققان هنوز مطمئن نیستند دقیقاً در چه زمانی انسان‌ها در آن‌جا سکونت دائمی خود را آغاز کردند.
به‌عنوان بخشی از تحقیقات، دانشمندان باقی‌مانده‌های ۱۶ انسان و ۸۰،۰۰۰ شیء عتیقه را حفاری و بررسی کردند. به‌منظور تعیین زمان دقیق برای سکونت انسان‌های آن دوره، محققان میزان ایزوتوپ‌های اکسیژن و کربن را در بافت‌های باقی‌مانده از بدن آن‌ها بررسی کردند. همچنین دانشمندان نحوه‌ی افزایش جمعیت افراد، فاصله تا نزدیکترین سکونت‌گاه کم ارتفاع و نوع ابزارهای یافت‌شده در سایت‌های مرتفع را مورد بررسی قرار دادند.
استخوان‌ها سطوح بالایی از کربن و سطوح پایینی از اکسیژن را در خود داشتند که بیان‌گر این بود کوچ-کنندگان تمام عمر خود را در آن سکونت‌گاه گذرانده بودند. محققان اظهار دارند که فواصل میان مکان‌های مرتفع و کم‌ارتفاع بیشتر از آن بوده که انسان‌ها در طی فصول به این مکان‌ها مهاجرت کنند. وجود زن و بچه میان افراد نیز بر صحت این نظریه می‌افزاید. همچنین دانشمندان دریافتند که ابزارهای یافت‌شده، از منابع سنگی مجاور استخراج و ساخته شده بودند. تمام شواهد در این جهت هستند که شکارچیان اولیه در حدود ۷۰۰۰ سال پیش در این مکان سکونت گزیده‌اند.
«رندی هاس» محقق انسان‌شناس دانشگاه وایومینگ اظهار داشت: «این کشف به ما سرنخ‌های مهمی برای فهم میزان تغییر ژنتیکی و فرهنگی در مناطق مرتفع آند می‌دهد. این منطقه به خاستگاه آلپاکا، سیب‌زمینی و چند گیاه دیگر مشهور است. پیدایش قوانین سیاسی و اقتصادی و سازگاری انسان با مناطق مرتفع از این محل نشات گرفته است.»
هاس در کنفرانس خبری خود نیز اظهار داشت: «این نتایج می‌تواند شواهد محکمی برای زندگی انسان‌ها در این محل، در ۷۰۰۰ سال پیش باشد. چنین مناطق مرتفعی از آخرین مناطق مهاجرت انسان‌ها بوده و با علم بر این، می‌توان میزان تغییرات ژنتیکی، روانشناختی و فرهنگی را در انسان‌های آن دوره درک کرد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud