سفر در زمان امکان‌پذیر است!

تا جایی که ما می‌دانیم، تا کنون کسی نتوانسته در زمان سفر کند. با این حال امکان وقوع این کار به صورت تئوری نیز دانشمندان را درگیر خود کرده است.

در فیلم‌های سینمایی متعددی سفر در زمان مطرح شده است، ولی در همه‌ی آن‌ها تناقضات زیادی قابل تشخیص است که قوانین بنیادین دنیا را زیر سوال می‌برند. به عنوان مثال، اگر در زمان به عقب برگردید و از ملاقات مادر و پدر خود جلوگیری کنید، چگونه شما می‌توانید وجود داشته باشید؟ این موضوع به عنوان «تناقض پدربزرگ» مطرح است.

اخیراً یک دانشجوی فیزیک در دانشگاه کوئینزلند استرالیا، روشی را ارائه داد که طی آن سفر در زمان امکان‌پذیر می‌شد و تناقضات آن نیز از بین می‌رفت. بنا به اظهارات این دانشجو، دینامیک کلاسیک اینچنین شرح می‌دهد که اگر حالت یک سیستم در زمان خاص مشخص باشد، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی کل تاریخچه‌ی آن سیستم باشد.

در تئوری نسبیت عام اینشتین، وجود چرخه‌های زمانی و سفر در زمان پیش‌بینی شده است. طبق این تئوری، هر پدیده‌ای می‌تواند در گذشته و آینده خود رخ داده باشد. این تئوری در واقع مطالعه‌ی دینامیک سیستم‌ها را زیر و رو می‌کند.

محاسباتی که اخیراً دانشمندان انجام داده‌اند، نشان داده است که فضا-زمان به صورت بالقوه می‌تواند خود را سازگار کند و از پارادوکس نیز جلوگیری کند. برای اینکه با وضعیتی که سفر در زمان ایجاد می‌کند بهتر آشنا شوید، می‌توان این مثال را در نظر گرفت که مثلاً یک نفر در زمان به گذشته سفر می‌کند تا از شیوع یک بیماری جلوگیری کند. اگر سفر این شخص موفقیت‌آمیز باشد، دیگر در گذشته بیماری وجود ندارد که مسافر به گذشته سفر کند تا از آن جلوگیری کند.

محاسبات دانشجوی فیزیک استرالیا نشان می‌دهد که بیماری به روشی دیگر شیوع پیدا می‌کند و به این ترتیب، تناقض ایجاد شده از بین می‌رود. بنابراین هر چقدر هم که مسافر زمان، کار خود را خوب انجام دهد، بیماری به روشی دیگر منتشر می‌شود.

محاسباتی که این دانشجوی فیزیک انجام داده است برای کسانی که ریاضیدان نیستند، پیچیده و غیرقابل درک است. طی این محاسبات منحنی‌های بسته‌ی زمانی که اینشتین آن‌ها را پیش‌بینی کرده است، امکان سازگاری با قوانین فیزیک کلاسیک را خواهند داشت.

محاسبات محققین دانشگاه کوئینزلند اینچنین بیان می‌کند که سفر در زمان امکان‌پذیر است، ولی انجام هر کاری در زمان گذشته و آینده امکان‌پذیر نیست و شرایط به نحوی پیش می‌رود که تناقضی ایجاد نشود. در این مدل، مسافر زمان هر کاری را می‌تواند انجام دهد، ولی در هر صورت تناقضات رخ نمی‌دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *