سوغات روسیه، بهترین محصولات بومی شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۸

ولگوگراد، نیژنی نووگورود و کالینینگراد، از شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، مثل سایر شهرهای دنیا، سوغات و صنایع دستی خاصی دارند. اگر برای سفر به این شهرها برنامه‌ریزی می‌کنید، بد نیست قبل از سفر، سوغات این شهرها و محصولات بومی روسیه را بشناسید.

اگر برای شرکت در تور روسیه یا تور جام جهانی روسیه و تماشای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی می‌کنید، بد نیست که قبل از سفر با سوغات این کشور و شهرهای میزبان مسابقات، آشنا شوید. سوغات روسیه تنوع قابل توجهی دارد و هر سلیقه‌ای که داشته باشید، هدیه‌ای جذاب برای عزیزان‌تان پیدا خواهید کرد.

روسیه کشوری پهناور است و شهرهای و استان‌های بزرگ و متعددی دارد. همین پهناور بودن این کشور باعث شده که هر شهر و استانی، آداب و رسوم و فرهنگ خاصی داشته باشد. همین فرهنگ متفاوت منجر به ایجاد تنوع در سوغاتی شهرهای مختلف می‌شود. موقعیت جغرافیایی نیز یکی از عواملی است که بر سوغات یک منطقه تاثیرگذار است.

در سفر به روسیه که میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ است، فرصتی برایتان فراهم می‌شود تا با فرهنگ متفاوت شهرهای میزبان این رویداد بزرگ ورزشی آشنا شوید. اگر قصد دارید تا گوشه‌ای از این فرهنگ متفاوت را به خانه ببرید یا عزیزان‌تان را در خاطرات سفر شریک کنید، ادامه‌ی این مطلب به شما کمک می‌کند که بهترین سوغاتی را پیدا کنید.

سوغات کالینینگراد

اگر از اهالی کالینینگراد در مورد سوغاتی شهرشان بپرسید، بدون تردید دو مورد را حتما نام می‌برند؛ یکی کهربا و دیگری ماهی. در ادامه چند مورد از سوغاتی‌های کالینینگراد را معرفی می‌کنیم.

کهربا و زیورآلات دست ساز کهربایی

سوغات روسیه

کهربا، صمغ فسیل شده‌ی درخت است که معمولا به دلیل رنگ و زیبایی طبیعی آن از دوران نوسنگی دارای ارزش است. معمولا از این ماده برای ساخت اشیاء تزئینی و جواهر استفاده می‌شود. از دوران باستان تا به امروز کهربا به عنوان سنگ جواهری بسیار ارزشمند بوده و به شکل‌های مختلف درآورده شده‌ است.

کهربا از زمان‌های قدیم در روسیه و به خصوص کالینینگراد استخراج می‌شده است و از آن در ساخت زیورآلات استفاده می‌کردند. امروزه این زیورآلات با طراحی‌های مدرن و خاصی ساخته می‌شوند و آن‌ها را در کالینینگراد به راحتی در هر فروشگاه زیورآلات می‌توانید پیدا کنید. البته محصولات کهربایی فقط به زیورآلات محدود نمی‌شود. اشیای کوچک و بزرگ تزیینی را هم می‌توانید از جنس کهربا بخرید. مثلا مهره‌های شطرنج، جعبه‌های جای جواهر و…

شکلات‌های دست‌ساز

سوغات روسیه

نوعی از شکلات‌های بسیار لذیذ با بسته‌بندی‌های جذاب در فروشگاه‌های سوغات کالینینگراد پیدا می‌شود که آن‌ها را با مارزیپان، فندق، نوقا، کارامل و مواد مختلف تهیه می‌کنند. تک تک شکلات‌ها با دست تهیه می‌شوند و شکل می‌گیرند و در تهیه‌ی آن‌ها فقط از مواد طبیعی استفاده می‌شود. برای دوستان و عزیزان‌تان که به شکلات و شیرینی علاقه دارند، حتما این سوغاتی جذاب و لذیذ را تهیه کنید.

ماهی

هر گردشگری با توجه با سلیقه‌ی خود و اطرافیانش، سوغاتی خاصی از مقصد سفر انتخاب می‌کند. بعضی از افراد سوغات خوراکی را ترجیح می‌دهند. در کالینینگراد می‌توانید انواع ماهی دودی و نمکی بسته‌بندی شده را تهیه کنید که برای حمل و نقل مناسب است.

سوغات شهر ولگوگراد

معمولا همه‌ی مسافران در شهرهای مختلف محصولاتی را به عنوان سوغات می‌خرند. بعضی از گردشگران ترجیح می‌دهند سوغاتی‌هایی مثل مگنت و ماگ با طرح جاذبه‌های آن مقصد بخرند، ولی بعضی دیگر تلاش می‌کنند تا محصولات بومی را پیدا کنند که اهالی آن منطقه در تهیه و تولید آن‌ها نقش داشته‌اند. اگر دنبال مگنت و ماگ و محصولات مشابه هستید، به راحتی آن‌ها را در هر فروشگاهی پیدا می‌کند ولی پیشنهاد ما این است که محصولات بومی و سنتی را خرید و با این کار، قدمی در جهت توسعه‌ی گردشگری مسئولانه بردارید. در ادامه، تعدادی از سوغاتی‌های شهر ولگوگراد را معرفی می‌کنیم.

روغن خردل

سوغات روسیه

روغن خردل یکی از سوغاتی‌‌های خاص ولگوگراد است که در مزارع کشت خردل تهیه می‌شود. این روغن، عطر و طعمی خاص و متفاوت دارد و بسیاری از غذاهای سنتی ولگوگراد با این روغن تهیه می‌شود، مثلا سیب زمینی پخته که با روغن خردل طعم‌دار می‌شود یا سس سیر و گوجه که در تهیه‌ی آن از روغن خردل استفاده می‌کنند. بطری‌های معمولی روغن خردل در هر سوپرمارکتی به راحتی پیدا می‌شود، ولی اگر دنبال بطری‌های شیک و مناسب برای هدیه دادن می‌گردید، می‌‌توانید آن‌ها را در فروشگاه‌های سوغات پیدا کنید.

شکلات KONFIL

این شکلات محصول یکی از شرکت‌های ملی روسی است و جعبه‌های زیبای آن با عکس‌هایی از دیدنی‌های شهر، تزیین شده است. این شکلات‌ها را می‌توانید در فروشگاه‌های مخصوص این شرکت بخرید.

محصولات بافتنی

محصولاتی بافتنی که با پشم طبیعی بر و گوسفند تولید می‌شوند یکی دیگر از سوغاتی‌های این منطقه است که برای افرادی که در مناطق سردسیر ساکن‌اند سوغاتی بسیار کارآمد و جذابی است. در بازارهای محلی می‌توانید انواع محصولات دست‌بافت پشمی را بخرید و زمستان سال بعد از گرمای آن‌ها در محل زندگی خود لذت ببرید.

سوغات نیژنی نووگورود

نیژنی نووگورود مثل سایر شهرهای روسیه، سوغاتی‌های مخصوص به خود را دارد. البته غیر از سوغاتی‌های خاص، در همه‌ی شهرهای روسیه سوغاتی‌های عمومی این کشور هم پیدا می‌شود که در انتهای این مطلب، تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

نقاشی‌‌های سنتی

یکی از سوغاتی‌‌هایی که مورد توجه گردشگران هنردوست قرار می‌گیرد، نقاشی‌های سنتی است. این نقاشی‌ها معمولا طرح‌هایی مثل شوالیه‌ها، زنان با لباس محلی، اسب‌سواران، پرندگان و حیوانات، تزیینات گل‌دار، جشن‌ها و مراسم سنتی دارند. البته به غیر از نقاشی، ممکن است اشیای مختلفی را پیدا کنید که با این طرح‌های سنتی تزیین شده‌اند، مثلا ظروف تزیینی یا جعبه‌های جای جواهرات.

گیپور نیژنی نووگورود

یکی از محصولات این شهر، گیپور است که از زمان‌های قدیم تهیه می‌شده است. ابدا با دست و بعدها با ماشین‌آلات جدید، گیپورها را تولید می‌کنند.

اسباب‌بازی‌های چوبی

سوغات روسیه

یکی از محصولاتی که در فروشگاه‌های سوغات این شهر زیاد خواهید دید، اسباب‌بازی‌های چوبی است. این اسباب‌بازی ها در عین سادگی، توانسته‌اند جای خود را در میان اسباب‌بازی‌های رنگارنگ پیدا کنند. به خاطر استفاده از چوب در تهیه‌ی آن‌ها، حس و حال دیگری دارند و حتی برای بزرگترها هم جذاب‌اند. بعضی از آن‌ها دست‌ساز هستند و طبیعتا قیمت بالاتری دارند. اما بدون شک ارزش هزینه کردن دارند.

سوغات روسیه

به غیر از سوغاتی‌های اختصاصی شهرهای روسیه، برخی از محصولات هستند که در همه‌ی شهرها عرضه می‌شوند و نماد فرهنگ و هنر روسیه هستند. سوغاتی‌هایی که با شنیدن نام این کشور، سریعا به ذهن می‌آیند. در ادامه تعدادی از این سوغاتی‌‌ها را معرفی می‌کنیم که می‌تواند هدیه‌ی خوبی از سفر به این کشور زیبا و پهناور باشد.

در روسیه از نظر خرید سوغات هیچ محدودیتی ندارید. تنوع آن‌ها به قدری زیاد است که با هر سلیقه و بودجه‌ای، به هر حال محصولی را به عنوان هدیه و یادگار سفر می‌پسندید. اولین چیزی که با شنیدن سوغات روسیه به ذهن‌تان می‌رسد، عروسک‌های ماتریوشکا است. ولی این کشور سوغاتی‌های فراوانی دارد.

سوغاتی‌های روسیه انواع مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها متعلق به دوران شوروی و یادآور حوادث تاریخی هستند

سوغاتی‌های روسیه انواع مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها متعلق به دوران شوروی و یادآور حوادث تاریخی هستند، مثلا پرتره‌هایی از لنین یا تزارهای روسیه یا اشیای قدیمی و حتی اشیا و تابلوهای مدرن با طرح‌های قدیمی. به دلیل تنوع منابع طبیعی در این کشور، بعضی از سوغاتی‌های روسیه وابسته به این منابع است، مثلا محصولات تهیه شده از سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، محصولات تهیه شده از چوب توس، سنگ‌های قیمتی از منطقه‌ی اورال، الماس و حتی استخوان و عاج حکاکی شده.

دسته‌ی دیگری از سوغاتی‌‌های روسیه را محصولات دست‌ساز و صنایع دستی سنتی تشکیل می‌دهند که نسل به نسل، شیوه‌ی ساخت آن‌ها منتقل شده و به نسل امروز رسیده است. این سوغاتی‌ها جذابیت خاصی دارند و تماشای شیوه‌ی تهیه‌ی آن‌ها نیز بسیار جالب خواهد بود. بعضی از آن‌ها شاید قیمت‌های بالایی داشته باشند ولی ارزشمند هستند.

عروسک‌های روسی

سوغات روسیه

عروسک‌های روسی، مشهورترین سوغاتی روسیه است که در سراسر دنیا آن را می‌شناسند و به سمبل روسیه تبدیل شده است. این عروسک‌ها مجموعه‌ای از چند عروسک تودرتوی چوبی است که تعداد آن‌ها بین ۳ تا ۵۰ عروسک متغیر است. نقل است که اولین عروسک‌های ماتریوشکا در سال ۱۸۹۰ ساخته شدند.

این عروسک‌ها در نمایشگاه جهانی سال ۱۹۰۰ به نمایش درآمدند و از همانجا محبوبیت زیادی پیدا کردند. تقریبا همه‌ی گردشگران روسیه که برای اولین بار به این کشور سفر می‌کنند، حتما این عروسک‌ها را به عنوان سوغات می‌خرند. مدل سنتی آن‌ها معمولا چوبی است، ولی امروزه با جنس‌های مختلفی تهیه می‌شود. حتی در موزه‌های مختلف، بخشی به این عروسک اختصاص یافته است. مدل سنتی عروسک‌ها، تصویر یک زن با شال رنگارنگ و گل‌دار است، ولی امروزه تصویر چهره‌های مشهور مثلا تیم‌های ورزشی یا روسای جمهور روسیه روی این عروسک‌ها نقش بسته است. حتی می‌توانید سفارش دهید تا این عروسک‌ها را با تصویر اعضای خانواده‌تان بسازند.

اسباب‌بازی‌های چوبی

در یکی از روستاهای نزدیک پایتخت روسیه، ساخت و تولید اسباب‌بازی‌های چوبی رواج دارد. این کار قدمتی طولانی دارد که به قرن پانزدهم می‌رسد. این اسباب‌بازی‌ها معمولا حیوانات مختلف هستند که بخش‌های مختلف بدن آن‌ها جدا می‌شود. گاهی این اسباب‌بازی‌ها را رنگ می‌کنند و گاهی بدون رنگ و به صورت خنثی به معرض فروش می‌گذارند.

در قرن هفدهم، این اسباب‌بازی‌های چوبی در ابعاد بزرگ تهیه می‌شدند و خانواده‌های سلطنتی، خریداران آن‌ها بودند. در دهه‌ی ۱۹۲۰، هنرمندانی که به این کار اشتغال داشتند، گرد هم آمدند و یک کارگاه هنری ساختند که هنوز هم به شکل کارخانه‌ای کوچک به کار خود ادامه می‌دهد. این کارگاه یک موزه هم دارد.

تخم مرغ‌های فابرژه

سوغات روسیه

یکی از خاص‌ترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید از روسیه بخرید، تخم‌مرغ‌های فابرژه است. این تخم مرغ‌ها را گاهی با فلزات گران‌بها می‌سازند و با سنگ‌های قیمتی تزیین می‌کنند و معمولا داخل آن‌ها، یک شی ارزشمند به عنوان سوپرایز قرار می‌دهند. امروزه این تخم مرغ‌ها نمادی از ثروت و زندگی مجلل خاندان رومانف است.

اولین تخم مرغ تزیین شده با جواهرات در سال ۱۸۸۵ توسط فردی به نام پیتر کارل فابرژه برای امپراتور الکساندر سوم ساخته شد. الکساندر سوم این تخم مرغ را به عنوان هدیه‌ی عید پاک به همسرش داد. کارگاه فابرژه حدود ۵۰ تخم مرغ ساخت که بیشتر آن‌ها برای الکساندر سوم و نیکلاس دوم بود. از این ۵۰ تخم مرغ، ۴۳ عدد از آن‌ها باقی مانده و اکنون در کلکسیون‌های مختلف نگهداری می‌شود.

تورهای دست‌بافت

سوغات روسیه

تور یکی از محصولات بخش‌های مختلف روسیه است و چندین قرن قدمت دارد. تورهای روسی در سراسر دنیا شهرت دارند و دارای طرح‌های خاصی هستند و با نوعی ماسوره‌ی خاص بافته می‌شوند. در اوایل قرن نوزدهم، بسیاری از اربابان و زمین‌داران در کنار سایر تجارت‌های خود، در کار تولید تور مشارکت کردند. امروزه حتی موزه‌ای هم به انواع و اقسام تور و سابقه‌ی آن در این کشور اختصاص یافته است.

پاستیل میوه‌ای

سوغات روسیه

یکی از سوغاتی‌های روسیه که مطمئنا مورد توجه‌تان قرار می‌گیرد و طرفداران زیادی دارد، پاستیل میوه‌ای است. این پاستیل‌های میوه‌ای با سایر پاستیل‌هایی که خورده‌اید، تفاوت دارند. این پاستیل‌ها به شیوه‌ی سنتی و با دستوری خاص در شهر کلمنا تهیه می‌شوند. در زمان‌های قدیم این منطقه باغ‌های سیب فراوانی داشته و تولیدات زیاد این میوه، باعث می‌شد که اهالی با استفاده از این میوه‌ی لذیذ و خوش‌عطر پاستیل‌های میوه‌ای تهیه کنند. شهرت این پاستیل‌ها به سراسر روسیه رسید و هنوز هم سنت تهیه‌ی پاستیل در این منطقه رواج دارد و حتی دو موزه، به پاستیل و تاریخچه‌ی تهیه‌ی آن اختصاص یافته است.

اشیای سرامیکی

ساخت اشیای سرامیکی از قرن چهاردهم در روستایی به نام Gzhel رواج داشته است. در آغاز، سفالگران به تنهایی کار می‌کردند، ولی به مرور زمان، کارگاه‌هایی را تشکیل دادند و این کار را به طور گروهی ادامه دادند. هنوز هم بسیاری از آن کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

اشیای سرامیکی با ریختن گل رس در قالب‌های مخصوص تهیه می‌شوند و قبل از اینکه آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنند و لعاب بزنند و دوباره در کوره بگذارند، در کوره‌های بزرگ مخصوص حرارت می‌دهند. امروزه سرامیک‌های این منطقه را می‌توانید با رنگ آبی و سفید متمایز آن‌ها بشناسید که با کبالت ساخته می‌شوند.

کارگاه‌های تولید این اشیای سرامیکی، آثار خود را در قالب موزه‌هایی به نمایش می‌گذارند و حتی کلاس‌‌های آموزشی و کارگاه‌های متعددی برای گردشگران برپا می‌کنند. در این کارگاه‌ها می‌توانید خودتان یکی از این اشیای سرامیکی را بسازید و از نزدیک با مراحل تهیه‌ی آن‌ها آشنا شوید.

جعبه‌های لاکی

سوغات روسیه

یکی دیگر از سوغاتی‌‌های زیبا و سنتی روسیه، جعبه‌های لاکی است. این جعبه‌های کوچک و بزرگ با پاپیه ماشه تهیه می‌شوند و بعد از پرداخت، روی آن‌ها با نقاشی‌‌های زیبایی از مناظر یا شخصیت‌های ادبی روسی و حتی داستان‌های اساطیری تزیین می‌شود. این جعبه‌های زیبای لاکی را در هر فروشگاه سوغات به راحتی می‌توانید پیدا کنید.

با توجه به اینکه تماما با دست ساخته می‌شوند، قیمت‌های بالایی دارند؛ ولی بدون تردید ارزش هزینه کردن دارند، چون هدایایی بسیار زیبا و کاربردی و ارزشمند هستند. برای تزیین این جعبه‌ها معمولا از رنگ‌های گرم، طلایی، مشکی، قهوه‌ای، قرمز و نارنجی استفاده می‌شود. البته هر منطقه‌ای طراحی خاصی برای این جعبه‌ها دارد. ممکن است یک منطقه از رنگ‌های نقره‌ای و سبز و آبی برای تزیین این جعبه‌های زیبا استفاده کند.

میزهای نقاشی شده

در یکی از روستاهای منطقه‌ی نیژنی نووگورود از زمان‌های دور ساخت روکش‌های میز با نقاشی‌های خاص رواج داشته است. برای تهیه‌ی این روکش‌ها، آن‌ها را از چوب می‌تراشیدند، نقاشی می‌کردند و بعد با روکش‌های خاصی که براق و شفاف بود، می‌پوشاندند و در کوره قرار می‌دادند. نتیجه‌ی نهایی، روکشی شفاف و محکم بود که نقاشی‌های زیبایی داشت و معمولا از طرح‌های گل و بوته برای تزیین آن استفاده می‌کردند. بیش از هر چیز از رنگ‌های قرمز، مشکی و طلایی استفاده می‌کردند.

در زمان شوروی دو کارگاه بزرگ از هنرمندان این هر تشکیل شد که بعدها به کارخانه‌هایی تبدیل شدند که هنوز فعالیت می‌کنند. این کترگاه‌ها، دوره‌های آموزشی و تورهای بازدید هم دارند و می‌توانید محصولات آن‌ها را که قیمت‌های بالایی هم دارند، خریداری کنید.

شال‌های روسی

سوغات روسیه

حتما تصاویر شال‌های روسی را دیده‌اید که با رنگ‌های روشن و شاد و با طرح‌های گلدار و زیبا تزیین می‌شوند. در کلیساهای ارتدکس روسی، زنان باید سر خود را با شال بپوشانند، بنابراین زنان گردشگر باید از این‌شال‌ها برای ورود به کلیسا تهیه کنند. این شال‌ها را از روی طرح‌های گلدار و رنگارنگ‌شان می‌توان تشخیص داد که بیش از همه از طرح گل رز و کوکب برای تزیین آن‌ها استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *