سوژو در یک نگاه

سوژو یکی از شهرهای چین است و از مقاصد با اهمیت گردشگری در این کشور محسوب می‌شود. باغ فرماندار فروتن، باغ لینگرینگ، موزه ابریشم سوژو و پارک آبی سوژو از دیدنی‌های سوژو به شمار می‌روند.

سوژو (Suzhou) یکی از شهرهای بزرگ استان جیانگسو در کشور چین، قاره آسیا است. این شهر که در شرق کشور قرار دارد، با چانگژو، شانگهای، نانتونگ، ووشی و هانگژو همسایه است.

جمعیت سوژو ۱۰.۶ میلیون نفر و مساحت آن، ۸ هزار کیلومتر مربع است. دین اکثر ساکنان سو‌ژو را بودیسم و تائویسم تشکیل می‌دهد و اقلیت کوچکی از جمعیت شامل مسلمانان و مسیحیان می‌شود. هرچند زبان رسمی سو‌ژو، چینی ماندارین است؛ اما بخشی از بومیان شهر با گویش سوژویی صحبت می‌کنند.

شهر سوژو مانند دیگر شهرهای کشور چین زیر نظر حکومت مرکزی اداره می‌شود. جمهوری خلق چین، حکومتی سوسیالیستی به شمار می‌رود. رئیس جمهور ریاست کشور را به عهده دارد و نخست وزیر در راس هیئت دولت که شامل وزرا می‌شود، قرار می‌گیرد. حکومت از ۵ شاخه تشکیل شده است که با نام یوان شناخته می‌شوند: یوان مقننه، یوان مجریه، یوان قضاییه، یوان حسابرسی که وظیفه آن کنترل عملکرد شاخه‌های حکومت است و یوان سنجش و گزینش که مسئول تایید و بررسی کیفیت کارکنان حکومت است.

در قرن نوزده میلادی، سو‌ژو بیش از هر چیز به تنوع بالای پارچه‌های ابریشمی و صنعت انتشار کتاب‌‌های چینی شهرت داشت. بعد از نخستین جنگ چین و ‌ژاپن، سوژو اولین شهری بود که تجارت مستقیم را با تجار خارجی آغاز کرد. اروپایی‌های مقیم سوژو، اولین مدرسه چینی اروپایی را در سال ۱۹۰۰ و خط آهن سوژو-شانگهای را در سال ۱۹۰۶ افتتاح کردند. پیش از آغاز جنگ جهانی اول، نزدیک به ۷۰۰ کارگاه ریسندگی ابریشم و کتان در این شهر مشغول به کار بود و تجارت برنج نیز در بهترین وضعیت خود قرار داشت.

سوژو

آب و هوای سو‌ژو نیمه‌گرمسیری مرطوب به شمار می‌رود. تابستان‌های گرم و مرطوب، و زمستان‌هایی سرد، ابری و نمناک دارد. بارش برف در زمستان‌ها به ندرت صورت می‌گیرد. متوسط دمای هوای در طول سال از ۱۲.۵ تا ۱۹.۹ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و بارش میانگین سالانه ۱.۱ هزار میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه بین‌المللی سانن شوفانگ در ۲۲ کیلومتری شمال‌غرب شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به پکن، بانکوک، سنگاپور و برخی شهرهای داخلی و خارجی دیگر برقرار است. سوژو ۴ ایستگاه اصلی قطار دارد که این شهر را با خط آهن و قطارهای متعدد به شهرهای پکن، شانگهای، نانجینگ، ووشی، چانگژو و برخی دیگر شهرها وصل می‌کند. تعدادی از سرویس‌های ایستگاه‌های قطار، تندرو است. برای جابجایی‌های درون‌شهری می‌توانید از اتوبوس، ترموا، مترو، تاکسی، تاکسی‌های موتوری، تاکسی‌های سه‌چرخه و دوچرخه استفاده کنید.

گلدوزی‌های سو‌ژو، پارچه‌های ابریشم، چراغ‌های بادی، چای، بادبزن‌های چوب صندل و قلم‌موهای سوژو از سوغاتی‌های این شهر به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید میدان تایمز» (Times Square shopping mall) سر بزنید.

سوژو

از محبوب‌ترین دیدنی‌های سوژو می توان به «موزه سوژو» (Suzhou Museum)، «باغ مدیر فروتن» (Humble Administrator’s Garden)، «تایگر هیل» (Tiger Hill)، «باغ جنگلی شیر» (Lion Forest Garden)، «شهر تونگلی» (Tongli Town)، «باغ لینگرینگ» (The Lingering Garden) و «خیابان شانتانگ» (Shantang Street) اشاره کرد.

سوژو

دیگر دیدنی‌های سوژو شامل «تایگر هیل پاگودا» (Tiger Hill Pagoda)، «معبد هانشان» (Hanshan Temple)، «موزه ابریشم سوژو» (Suzhou Silk Museum)، «موزه باغ سوژو» (Suzhou Garden Museum) و «پارک آبی سوژو» (Suzhou Water Park) می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *