سوگواری برای یخچالی که دیگر نیست

 

یخچال پیتزول

هم‌زمان با افزایش هشدارها و نگرانی‌ها درباره پیامدهای گرمایش زمین، ده‌ها نفر در یک مراسم نمادین سوگواری برای یخچالی طبیعی در کوه‌های آلپ سوییس شرکت می‌کنند که تقریبا به طور کامل از میان رفته است.

تمام یخچال‌های طبیعی سوییس به دلیل گرمایش زمین در حال آب رفتن هستند اما “پیتزول” اولین یخچالی است که مرگ آن اعلام شده است.

الساندرا دجاکومب، از انجمن حمایت اقلیمی سوییس به خبرگزاری فرانسه گفت که این یخچال “آن قدر آب شده که از دیدگاه علمی دیگر نمی‌توان آن را یک یخچال طبیعی نامید.”

این انجمن که کوهنوردی روز یکشنبه برای یادبود یخچال پیتزول را برنامه‌‌ریزی کرده می‌گوید حدود صد نفر در این برنامه شرکت می‌کنند که هم‌زمان با نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل و گردهم‌آیی رهبران و فعالان جهانی برای بحث درباره مبارزه با تبعات تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین برگزار می‌شود.

کوهنوردان، فعالان محیط زیست و زمین‌شناسانی که در این برنامه حضور دارند برای رسیدن به محلی که پیش از این یخچال پیتزول در آن شکل گرفته بود، به مدت دو ساعت در “کوهپیمایی تشییع” شرکت می‌کنند.

در این مراسم تعدادی از شرکت‌کنندگان سخنرانی می‌کنند و حلقه گلی به یادبود یخچال پیتزول – که یکی از مهم‌ترین یخچال‌های طبیعی برای پژوهشگران بود – بر دامنه کوه می‌گذارند.

دانشمندان برآورد می‌کنند که در صورت ادامه وضع فعلی حدود هشتاد درصد از ۱۵۰۰ یخچال طبیعی سوییس تا پایان قرن بیست و یکم از بین خواهند رفت.

چند هفته پیش در ایسلند هم مراسمی مشابه خبرساز شد که به یادبود یخچال اوکجوکول و با حضور گسترده فعالان محیط زیست برگزار شد؛ اولین یخچال طبیعی ایسلند که تسلیم گرمایش زمین شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *