سگ‌ها چند سال عمر می‌کنند؟

صاحبان سگ‌های خانگی

 سگ‌ها

رشد سگ‌ها بسیار سریع‌تر از انسان‌ها است. به عبارت دیگر، سگ‌ها عموماً نمی‌توانند به اندازه‌ی صاحبان خود عمر کنند.

در مجله‌ی Scientific Reports اخیراً مقاله‌ای چاپ شده است که در آن طول عمر سگ‌ها از نژادهای مختلف مورد بحث قرار گرفته است. در این مطالعه، عمر بیش از ۳۰،۰۰۰ سگ که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ مُرده‌اند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در نتیجه‌ی این مطالعه، دانشمندان طول عمر ۱۸ نژاد مختلف سگ‌ها در بریتانیا را محاسبه کرده‌اند.

به طور متوسط هر سگ ۱۱.۲ سال عمر می‌کند، ولی طول عمر هر سگ به عوامل مختلفی از جمله نژاد آن بستگی دارد. ایجاد سگ‌ها از نژادهای مختلف حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد. متخصصین با این کار توانسته‌اند سگ‌ها با ظواهر و خصوصیت‌های متفاوتی تولید کنند. برخی از نژادهایی که تا کنون درست شده‌اند، نه به درد چوپانی می‌خورند و نه توانایی نگهبانی دارند.

بررسی‌ها نشان داده است که سگ‌های دارای جثه‌ی کوچک‌تر دارای طول عمر بیشتری هستند. در طبیعت عکس این موضوع صادق است؛ به این معنی که گونه‌های کوچک‌تر دارای طول عمر کمتری هستند و موجوداتی که از جثه‌ی بزرگ‌تری برخوردارند، طول عمر بیشتری دارند. به عنوان مثال، موش‌ها یک تا دو سال عمر دارند، در صورتی که فیل‌ها بین ۶۰ تا ۷۰ سال عمر می‌کنند. البته در مورد انسان‌ها نیز ارتباط جثه و طول عمر تا کنون بارها مورد بررسی قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۹ در یک مطالعه اثبات شد که در بین زنان، جثه‌ی بزرگ‌تر مترادف با طول عمر بیشتر است؛ در حالی که این ارتباط در مورد مردان صادق نیست.

در مورد سگ‌ها این حدس وجود دارد که نژادهای بزرگ‌تر رشد سریع‌تری نسبت به نژادهای کوچک‌تر دارند و به همین دلیل زودتر دچار بیماری‌هایی مانند سرطان می‌شوند و در نتیجه، آن‌ها می‌میرند.

در انگلیس حدود ۹۰ درصد سگ‌ها به مرگ عادی نمی‌میرند، بلکه کشته می‌شوند؛ بنابراین می‌توان گفت که مرگ سگ‌ها تا حدود زیادی وابسته به تصمیم انسان‌ها است. در مورد سگ‌هایی که جثه‌ی بزرگ‌تری دارند، از آنجا که مراقبت از آن‌ها سخت‌تر است، کُشتن آن‌ها زودتر اتفاق می‌افتد.

محققین دریافته‌اند که طول عمر سگ‌هایی که از ترکیب دو نژاد ایجاد شده‌اند، به طور متوسط ۱۱.۸ سال است. در مطالعات گذشته نیز اثبات شده بود که ترکیب دو نژاد با یکدیگر منجر به ایجاد حیوانی سالم‌تر می‌شود. لازم به ذکر است که سگ‌های ماده نیز نسبت به سگ‌های نر طول عمر بیشتری دارند.

در بین نژادهای مختلفی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته‌اند، نژاد «جک راسل» با ۱۲.۷ سال بیشترین طول عمر را داشته است و «بولداگ فرانسوی» با ۴.۵ سال عمر، کمترین طول عمر را داشته‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *