سگ‌های وحشی آفریقا با عطسه رای می‌گیرند

مطالعه تازه نشان می‌دهد که سگ‌های وحشی آفریقا با عطسه کردن برای تصمیم‌های جمعی رای‌گیری می‌کنند.
محققان دانشگاه‌های ولز، استرالیا و آمریکا سگ‌های در معرض خطر را در مرکزی در بوتسوانا زیر نظر گرفتند. مطالعه آنها نشان داد که سگ‌ها از عطسه برای تصمیم‌گیری درباره زمان شروع شکار پس از گردهمایی‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

دکتر اندرو کینگ، از دانشگاه سوانسیا در ولز، گفت که سگ‌ها از عطسه به عنوان یک حد نصاب استفاده می‌کنند. قبلا تصور می‌شد که این سگ‌های وحشی که یکی از گونه‌های در معرض خطر هستند، با عطسه فقط می‌خواهند راه تنفس خود را باز کنند. اما جانورشناسان که جزئیات ۶۸ گردهمایی اجتماعی سگ‌ها را ثبت می‌کردند، متوجه شدند که هرچه تعداد عطسه‌ها بیشتر است گله سگ‌ها بیشتر برای شکار به حرکت در می‌آید.

دکتر کینگ گفت: «عطسه نقش نوعی حد نصاب را بازی می‌کند و شمار عطسه‌ها باید به تعداد مشخصی برسد تا بر فعالیت گروه اثر بگذارد. بعضی دیگر از جانوران اجتماعی گوشتخوار مثل میرکت‌ها هم از حد نصاب استفاده می‌کنند. با این حال این مطالعه حاکی است که عطسه همه سگ‌ها یکسان نیست».

رینا واکر، از دانشگاه بران، گفت: «ما متوجه شدیم که وقتی نر و ماده برتر گروه در تجمع حضور دارند، اعضای گروه فقط با چند عطسه راهی شکار می‌شوند. اما اگر جفت برتر حاضر نباشند، به عطسه‌های بیشتری – حدود ۱۰ عطسه – نیاز است تا گله راه بیافتد».

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *