سیاره‌ی ناهید فعالیت‌های آتشفشانی دارد

سیاره شبه زمین

دانشمندان توانسته‌اند شواهد مربوط به فعالیت‌های آتشفشانی اخیر بر روی سیاره‌ی ناهید را کشف کنند. دانشمندان با جستجو در داده‌هایی که طی «ماموریت ماژلان» حدود ۳۰ سال پیش به‌دست آمده بودند توانسته‌اند نشانه‌هایی از آتشفشان در کوه ۸۰۰۰ متری «مات» را کشف کنند.

فضاپیمای ماژلان در سال ۱۹۸۹ پرتاب شد و اولین فضاپیمایی بود که نقشه‌ی سطح سیاره‌ی ناهید را تهیه کرد. در تصاویر راداری تهیه شده توسط این فضاپیما مشخص شد که کوه‌های آتشفشانی فراوانی بر روی ناهید وجود دارد، ولی در آن زمان دانشمندان نتوانسته بودند بفهمند که آتشفشان‌ها تا چه زمانی فعال بوده‌اند. اکنون آنالیز جدید انجام شده از داده‌های ۳۰ سال پیش نشان داده است که در مناطق نزدیک به استوای ناهید آتشفشان‌ها هنوز فعال هستند.

داده‌هایی که ماژلان به دست آورد، ناسا را بر آن داشت تا ماموریت جدیدی برای کشف جزئیات سیاره‌ی خواهر زمین طراحی کند. در «ماموریت وریتاس» که حدود یک دهه‌ی آینده شروع می‌شود، آزمایشگاه پشیرانه‌ی جت ناسا قصد دارد از سطح تا اعماق ناهید را واکاوی کند و دلیل تفاوت‌هایی که ناهید به‌عنوان یک سیاره‌ی سنگی با زمین دارد را کشف کند.

بر پایه‌ی طراحی ماموریت وریتاس، دانشمندان ناسا تشویق شدند که مجدداً داده‌های فضاپیمای ماژلان را بررسی کنند. آن‌ها انتظار نداشته‌اند که بتوانند اطلاعات جدیدی از داده‌های ماژلان به‌دست بیاورند، ولی مقایسه‌ی تصاویر تهیه شده توسط ماژلان از مدارات مختلف نشان داده است که دو تصویر از یک ناحیه با فاصله‌ی زمانی ۸ ماهه با یکدیگر تفاوت دارند و در واقع تغییرات زمین‌شناسی در این بازه‌ی زمانی در این ناحیه رخ داده است که می‌تواند در اثر فوران آتشفشان باشد. نتایج این مطالعه که انجام آن در مجموع ۲۰۰ ساعت طول کشیده است، در مجله‌ی Science به چاپ رسیده است.

کوه‌ مات بلندترین کوه‌های آتشفشانی ناهید هستند. در تصاویری که ماه فوریه سال ۱۹۹۱ از این کوه‌ها برداشته شده است، مشخص است که بر روی دامنه‌های آن سنگ‌های مذاب ریخته شده است و این سنگ‌های مذاب ۲.۲ کیلومتر مربع سطح را پوشانده‌اند.

در ماه اکتبر همان سال، مساحت سطح پوشیده شده از سنگ‌های مذاب دو برابر شده است که نشان می‌دهد در طول دوره‌ی ماموریت ماژلان آتشفشان کوه مات فعال شده است. این کشف به دانشمندان ناسا کمک می‌کند تا بدانند در ماموریت وریتاس باید منتظر چه چیزهایی باشند. وریتاس اولین ماموریتی است که پس از سال ۱۹۹۰ به سمت ناهید تعریف شده است و قرار است مدل سه بُعدی این سیاره را تهیه کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *