شناسایی طوفان‌هایی بر روی سیاره‌ی عطارد

یخ در عطارد
در مقایسه با زمین، بر روی سیاره‌ی عطارد میدان مغناطیسی ضعیف‌تری وجود دارد، لایه‌ی مگنتوسفر نیز کوچک‌تر است و فرآیندهای اطراف این سیاره نیز در بازه‌های زمانی سریع‌تری انجام می‌شوند و به همین دلیل، ذرات باردار می‌توانند از مگنتوسفر فرار کرده و سطح سیاره را بمباران کنند.

آنالیز داده‌هایی که ناسا در این زمینه جمع‌آوری کرده است، نشان می‌دهد که میدان دونات‌شکلی از ذرات باردار در اطراف عطارد وجود دارد که مگنتوسفر این سیاره را تشکیل می‌دهند و می‌توانند تحت تاثیر بادهای قطبی، طوفان‌های مغناطیسی را باعث شوند.

وجود مگنتوسفر در اطراف عطارد در دهه‌ی ۱۹۷۰ توسط ناسا شناسایی شده است. رصدهای ناسا نشان داده بود که یک میدان دو قطبی رو به شمال در اطراف عطارد وجود دارد. رصدهایی که کاوشگر مسنجر ناسا انجام داده است، تایید می‌کند که مگنتوسفر عطارد از بسیاری از جنبه‌ها مشابه مگنتوسفر زمین است؛ به عنوان مثال ساختار این لایه و همچنین فرآیندهایی که درون آن انجام می‌شود مشابه زمین است.

به هر`حال تا کنون اندازه‌گیری متقنی از وجود جریان حلقه‌ای ذرات باردار در اطراف عطارد وجود نداشت. در سال ۲۰۰۴ ناسا کاوشگر مسنجر را به فضا پرتاب کرد. این کاوشگر در سال ۲۰۱۵ همانطور که برنامه‌ریزی شده بود با سطح عطارد برخورد کرد و از بین رفت، ولی قبل از برخورد اطلاعات کاملی در اختیار محققین ناسا قرار داد.

مسنجر در این ماموریت نشان داد که طوفان‌های مغناطیسی بر روی عطارد رخ می‌دهند. مسنجر همچنین نشان داد که این طوفان‌ها با خروج فواره‌ از کرونای خورشیدی هماهنگ هستند و حلقه‌ی جریان ذرات باردار اطراف عطارد به خاطر این فوران‌های خورشیدی دارای انرژی بیشتری می‌شوند. در واقع برای اینکه طوفان خورشیدی رخ دهد، باید حلقه‌ی ذرات باردار اطراف عطارد پُرانرژی شوند. پُرانرژی شدن این ذرات باردار شروع فاز طوفان‌های مغناطیسی است.

بر روی زمین طوفان‌های مغناطیسی باعث ایجاد شفق‌های قطبی می‌شوند، ولی این دلیل نمی‌شود که طوفان‌های مغناطیسی بر روی عطارد نیز همین شفق‌ها را ایجاد کنند. بر روی زمین شفق قطبی زمانی رخ می‌دهد که ذرات بادهای خورشیدی با ذرات اتمسفر برهمکنش داشته باشند، ولی بر روی عطارد ذرات اتمسفر وجود ندارد و به همین خاطر شفق قطبی ایجاد نمی‌شود. در عوض، بر روی عطارد ذرات بادهای خورشیدی به سطح سیاره می‌رسند و ممکن است بتوان آن‌ها را از طریق اشعه ایکس و گاما مشاهده کرد.

محققین پیش‌بینی می‌کنند که طوفان‌های خورشیدی یکی از ویژگی‌های مشترک سیارات دارای میدان مغناطیسی باشد. نتایج این تحقیقات طی دو مقاله در مجله‌های Science China Technological Sciences و Nature Communications منتشر شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *