شهر پراگ چک / عکس و تاریخچه Prague

 

شهر پراگ

ساختمان تئاتر ملی پراگ  Národní divadlo

شهر پراگ (به چکی: Praha) پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور جمهوری چک است، همچنین ۱۴امین شهر بزرگ اتحادیه اروپا نیز به شمار می‌آید. این شهر در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده است و جمعیتی نزدیک به ۱.۳ میلیون نفر دارد که منطقه بزرگ شهری آن جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر را شامل می‌شود. شایان ذکر است که این شهر پایتخت تاریخی بوهم نیز می‌باشد. شهر پراگ دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی بوده و از این رو دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است.

تاریخچه شهر پراگ Prague

نخستین ساکنان دره ولتاوا قبایل سلتی بودند که در حدود ۵۰۰ پیش از میلاد در این محل سکنی گزیدند. قوم ژرمنی مارکومان کمی پیش از میلاد مسیح این دره را از آن خود کرد و سپس در سدهٔ ششم میلادی این دره به دست تیره‌های اسلاوی افتاد.

“پراگ” در قرن ٩ میلادی به وسیله شاهزاده بورژیوی یکم که نزدیک رودخانه ولتاوا قلعه خود را ساخت، تاسیس شد.

شاهزاده بورژیوی از خاندان پریمیسل بود که از شهر لیوی هرادیتس به به مرکز بوهمیا آمد.

خاندان پریمیسل خانواده ای حکومتی بودند که از قرن ٩ تا سال١٣٠۶ در کشور پادشاهی چک حکومت می کردند. شاهزاده وراتیسلاف یکم، پسرشاهزاده بورژیوی یکم، در سال ٩٢١ ساختن باسیلیکی به نام یرژی مقدس رادر نزدیکی قلعه آغاز کرد. باسیلیک نوعی معماری سبک رومانسک کلیسا است. ساخت این باسیلیک در دوره حکومت بولیسلاف دوم در سال ٩٧٣ به پایان رسید.

شهر پراگ چک / عکس و تاریخچه

“باسیلیک یرژی مقدس” Basilika Saint George

در حال حاضر این باسیلیک قدیمی‌ترین کلیسا در شهر پراگ است.

در سال ٩٩٣ شاهزاده بولیسلاف دوم در نزدیکی پراگ نخستین صومعه را تاسیس کرد و امروز این صومعه قدیمی‌ترین صومعه در کشور چک است.

در سال ٩٢٩ شاهزاده واتسلاف برای عبادت خود در کنار قلعه دومین کلیسا را نیز به سبک رومانسک ساخت. این کلیسا به نام روتوندا ویت مقدس نامگذاری شد ولی در دوره حکومت شاهزاده وراتیسلاف دوم در سال ١٠٩۶ معماری این کلیسا به باسیلیک تغییر یافت.

پس از کشته شدن شاه واتسلاف سوم که آخرین شاه چکی از خاندان پریمیسل بود خاندان لوکسمبورگ تاج پادشاهی چک را به دست آوردند.

یان لوکسنبورسکی (١٣۴۶-١٢٩۶) در سال ١٣۴۴ باسیلیک ویت مقدس را خراب کرد ودر آن مکان سنگ بنای ساخت کلیسایی به سبک گوتیک را نهاد. به دلیل جنگ‌های زیاد ساختن این کلیسا به وسیله حکومتچکوسلواکی در سال ١٩٢٩ به اتمام رسید.

نام این کلیسا کاتدرال ویت مقدس است و مشهورترین ساختمان دینی جمهوری چک است.

شهر پراگ چک / عکس و تاریخچه

در این کاتدرال نمازخانه واتسلاف یکم وجود دارد که در آن اتاق خاصی تعبیه شده است. از این اتاق ویژه برای مخفی کردن تاج پادشاهی چک استفاده می شود. بر طبق افسانه‌ها اگر کسی لایق پادشاهی چک نباشد و این تاج را بر سرش بگذارد، قبل از این که سال تمام شود، خواهد مرد.

در دوره جنگ صد ساله شاه یان لوکسنبورسگی در فرانسه به وسیله سربازان انگلیسی کشته شد و پسر وی کارل، شاه چک شد.

شاه کارل چهارم

شاه کارل چهارم

شاه کارل چهارم (١٣٧٨-١٣١۶) مشهورترین شاه چک است که شهر پراگ را توسعه داد ونخستین دانشگاه چک را تاسیس کرد. دانشگاه کارل در سال ١٣۴٨ تاسیس شد و از لحاظ قدمت رتبه دوم را در دانشگاه‌های اروپایی دارد.

پل کارل مشهورترین پل پراگ است که در سال ١٣۵٧ ساخته شد. این پل در قرن ١٩ به وسیله مجسمه‌های سنگی تزیین شد. شاه کارل چهارم دو پسر داشت . نخستین پسر واتسلاف چهارم بود که پس از در گذشتن کارل چهارم، شاه چک شد و زیکموند پسر دوم بود که شاه اوهری شد. واتسلاف چهارم(١۴١٩-١۳۶١) به جای حکومت کردن تنها به شکار و زنان علاقه داشت. در آن زمان کشیش یان هوس (١۴١۵-١۳۷١) به وسیله خطبه خود از روحانیت کاتولیک انتقاد کرد. در سال ١۴١۵ روحانیت کاتولیک یان هوس را به شهادت رساند ولی مردم چک علیه شاه و روحانیت کاتولیک بسیج شدند و ارتش صلیبی که به وسیله پاپ و شاه زیکموند به کشور چک فرستاده شده بود را شکست دادند. در سال ١۴۲٠ یرژی پودیبراد شاه چک شد. وی آخرین شاه چکی بود. در سال ١۴٧١ ولادیسلاف یاگیلونسکی (١۴۵۶-١۵١۶) که شاهزاده لهستانی بود تاج شاهی چک را بر سر نهاد.

شاه ولادیسلاف یاگیلونسکی در قلعه پراگ بزرگ‌ترین سالن به سبک گوتیک را ساخت. در حال حاضر از این سالن برای جشن انتخابات رئیس جمهوری چکاستفاده می شود.

از نظر تاریخی آخرین امپراتوری که تاثیر زیادی بر شهر پراگ گذاشت، رودولف دوم (۱۶۱۲-١۵۵٢) بود. امپراتور رودولف دوم از خاندان هابزبورگ بود که پراگ را خیلی دوست داشت و پراگ را مرکز سلطنت هابزبورگ‌ها کرد. رودولف دوم به دانش، هنر و علوم طبیعی علاقه داشت و به این دلیل ستاره شناسان و شیمیدان‌ها را به پراگ دعوت کرد. رودولف دوم به جمع آوری نقاشی‌ها و مجسمه‌های هنرمندهای مشهورنیزعلاقه داشت. در آن زمان مجموعه رودولف دوم بزرگ‌ترین مجموعه در اروپا بود.

در سال ١۶١٨ جنگ سی ساله شروع شد. این جنگ مهیب‌ترین جنگ اروپا بود. در سال ١۶۴٨ ارتش سوئد پراگ را اشغال کرد و مجموعه رودولف دوم را به غارت بردند.

میتوان گفت که تنها شهر اروپایی است که با وجود گذشت قرن‌ها هنوز آثار و بناهای فراوان قرون وسطی در ان به چشم می‌خورد.

شهر پراگ

نمایی از خیابان پاریزسکا از لتنا در شهر پراگ

 

 

 

شاه کارل چهارم Portréty českých osobností od Jana Vilímka

شاه کارل چهارم   Portréty českých osobností od Jana Vilímka

شهر پراگ چک / عکس و تاریخچه Prague

نمای عقب کلیسای بازسازی شده Alt-neu Schul

نمای عقب کلیسای بازسازی شده Alt-neu Schul

شهر پراگ چک / عکس و تاریخچه Prague

شهر پراگ

پل چارلز شهر پراگ  Charles Bridge Prague

شهر پراگ چک / عکس و تاریخچه Prague

 

 

پراگ، میدان صلح Praha, náměstí Míru

پراگ، میدان صلح در شهرپراگ  Praha, náměstí Míru

شهر پراگ چک / عکس و تاریخچه Prague

 Parník Vyšehrad, plující pod Vyšehradskou skálou

کشتی بخار در Prague

 

 

 

کلیسای جامع پراگ Prague Cathedral

شهر پراگ چک / عکس و تاریخچه Prague

ساختمان تئاتر ملی پراگ Národní divadlo

ساختمان تئاتر ملی شهر پراگ  Národní divadlo

 

باسیلیک یرژی مقدس Basilika Saint George

باسیلیک یرژی مقدس Basilika Saint George

 

امپراتور رودولف دوم Kaiser Rudolf II

امپراتور رودولف دوم  Kaiser Rudolf II

 

نشان رسمی پراگ

نشان رسمی شهر پراگ

 

پرچم جمهوری چک

پرچم

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *