شکارچیان چگونه ببر آدم‌خوار را اغوا می‌کنند؟

مقامات هندی در حال بررسی استفاده از عطر مردانه‌ی برند «کالوین کلین» برای اغوا کردن ببر آدم‌خوار هستند. طبق گزارش AFP، این عطر خریداری شده، اما در شکار برای این ببر که در سال گذشته پنج نفر را کشته و از سال ۲۰۱۶ هشت نفر دیگر را کشته، به کار نرفته است.شکار برای این ببر در ماه گذشته آغاز شده، اما این حیوان هنوز مشاهده و پیدا نشده است.
پس عطر عجیب و غریب دهه‌ی ۱۹۹۰ از کجا می‌آید؟ خب، حداقل از اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ از عطر مردانه‌ی کالوین کلین برای تحریک گربه‌سانان بزرگ استفاده شده است. این کار در باغ وحش برونکس آغاز شد که مانند بسیاری از باغ وحش‌ها، در غرفه‌های گربه‌سانان بزرگ از عطر استفاده می‌کند تا زیستگاه این حیوانات را پُرمایه کند. در سال ۲۰۱۰، «پاتریک توماس»، متصدی پستاندارن باغ وحش، در مصاحبه‌ای گفت که از بین عطرهای بسیاری که در این باغ وحش استفاده و آزمایش شده است، عطر مردانه‌ی کالوین کلین مورد توجه‌ترین و بهترین عطر برای ببرها و چیتاها بوده است.
استفاده از این عطر، چیتاها را به مدت ۱۱.۱ دقیقه اغوا می‌کند که این زمان طولانی‌تر از استفاده از عطرهای دیگر است. یک سازنده‌ی عطر به مجله‌ی وال استریت گفت که راز اغوای گربه‌سانان با عطر ممکن است این باشد که عطر کالوین کلین حاوی ترکیبات مصنوعی مبتنی بر مدفوعات گربه‌ی زباد است که به ایجاد توجهات عجیب و غریب به عطر کمک می‌کند.
طبق گرازش‌ها، پژوهشگران میدانی نیز از این عطر مردانه برای نشان دادن تله‌های دوربین خود استفاده می‌کنند، یعنی حیواناتی مانند پلنگ‌های خال‌دار آمریکایی را اغوا می‌کنند تا به نزدیک دوربین آن‌ها بیاید. طبق گفته‌ی توماس، نشانه‌های عطری اغلب گربه‌سانان بزرگ را تحریک می‌کند تا صورت خود را در برابر نقطه‌ی عطردار بمالند و مقدار کمی خز و مو در آنجا باقی بگذارند. آن وقت زیست‌‌شناسان می‌توانند آن خز را بردارند و نمونه‌برداری کنند و دی‌ان‌ای و دیگر آزمایش‌ها را روی آن انجام دهند.
ببرها و انسان‌ها در مناطق روستایی هندوستان، به خاطر منابع با هم به رقابت می‌پردازند. اما ببرها به ندرت انسان‌ها را به طور عمدی شکار می‌کنند. طبق گزارش بی‌بی‌سی، حملات ببرها سالانه تقریباً ۸۵ نفر از مردم در هند را می‌کشد یا به آن‌ها آسیب می‌رساند و بیشتر آن حملات وقتی رخ می‌دهد که فردی به طور تصادفی یکی از این گربه‌سانان بزرگ را وحشت‌زده کند.
در چند مورد، ببرها ترس از انسان‌ها را از دست داده‌اند و آن‌ها را به عنوان شکار دیده‌اند. مقامات در ایالت ماهاراشترا بر این باور هستند که آنچه برای ببر آدم‌خوار اتفاق افتاده، اکنون در حال شکار هستند. در سپتامبر، دیوان عالی هند به جنگل‌بانان دستور داد تا ببر ماده‌ای که «T1» نام دارد را با گلوله بزنند. گروه‌های حفاظتی به این حکم اعتراض کردند، به ویژه به این دلیل که T1 دو بچه دارد.
طبق گزارش سازمان ملی حفاظت از ببر کشور هند، این کشور تقریباً ۲۲۰۰ ببر وحشی دارد. بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۷ گفت که در سال‌های اخیر، تعداد فزاینده‌ای مرگ ببرها در این کشور گزارش شده است. در سال گذشته ۱۲۰ ببر مُرده پیدا شد که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ که این تعداد برابر با ۸۰ ببر مرده بود، افزایش داشت. شکار غیرقانونی وکشتار ببرها در تلافی مرگ‌های چارپایان اهلی، دو تهدید بزرگ برای این گربه‌سانانِ در معرضِ خطر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *