شیوه های سفید کردن دندان‌های کودکان

دندان

بهترین راه سفید کردن دندان کودکان

بسیاری از والدین ناراضی از بدرنگی دندان‌های کودکان خود هستند و تقاضای سفید کردن این دندان‌ها را از دندان‌پزشک‌ها می‌کنند.

اما برای حفظ سلامت دندان‌های کودکان، بهتر است اقدامات عملی کمتری بر روی دندان‌ها انجام شود و خدمات حرفه‌ای به زمانی که کودک بزرگ‌تر شده است، موکول شود. این امر به این دلیل است که استفاده از روش‌های حرفه‌ای ممکن است کودک را حساس‌تر نماید.

 

بدرنگی‌های سطحی دندان‌های کودکان معمولاً با استفاده از روش بروساژ برطرف می‌شود. در این روش، با استفاده از وسایل مخصوص و خمیر بروساژ به تمیز کردن بدرنگی‌های سطحی دندان‌ها پرداخته می‌شود. اما روش‌های دیگری نیز برای برطرف نمودن بدرنگی‌های دندان‌ها وجود دارد که معمولاً در کودکان کاربردی ندارند و تنها به ذکر آن‌ها می‌پردازیم.

 

تغییر رنگ دندان‌های کودکان در دو حالت تغییر رنگ بیرونی و درونی دندان‌ها رخ می‌دهد. بهتر است والدین با مشورت با دندان‌پزشک‌های متخصص، مناسب‌ترین روش برای حفظ سلامت دندان‌های کودکان را انتخاب کنند. همچنین، آموزش به کودکان در مورد بهداشت دهان و دندان، مناسبی است که باعث آگاهی آن‌ها از اهمیت حفظ سلامت دندان‌ها می‌شود.

 

علت تغییر رنگ یا خرابی دندان های شیری در کودکان ، چیست ؟

تغییر رنگ یا خرابی دندان ها ؛ می تواند علل مختلفی داشته باشد که در اینجا بعضی از مهم ترین آن ها آورده شده است.

– ابتلا به بیماری های خاص

– زردی کودکان

– عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به وسیله کودکان

– فلوروزیس ( این مشکل به علت استفاده بیش از اندازه فلوراید ، به وجود می آید. )

– استفاده از داروهای خاص

– پیدایش پوسیدگی یا خرابی در دندان های کودکان

– و دیگر موارد

 

برخی از دلایل ایجاد لکه های درونی دندان ها :

– استفاده از آنتی بیوتیک

– عصب کشی دندان

– ضربه خوردن دندان

 

بعضی اوقات ، والدین متوجه ایجاد لکه های قهوه ای بر روی دندان های کودک خود ، هستند که باعث نگرانی آنها می شود ؛ به وجود آمدن لکه های قهوه ای بر روی دندان آن ها ، علل مختلفی دارد و امکان دارد ، به علت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ، عفونت قبلى دندان هاى شیرى کودک ، استفاده از مواد غذایی اسیدی و غیره یا اینکه علائم پیدایش بیماری هایی ؛ مانند سلیاک باشد ؛ پس اگر این لکه ها مشاهده کردید برای سفید کردن دندان کودکان خود هر چه زودتر به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

 

علت ایجاد لکه بر روی دندان‌های کودک

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان کودک می‌تواند علت ایجاد لکه‌های رنگی بر روی دندان‌های او باشد. ما با معاینه دندان‌های کودک شما و بررسی این لکه‌های رنگی می‌توانیم تعیین کنیم که آیا نیازی به اقدام درمانی وجود دارد یا خیر. پس از آنکه نقش پوسیدگی‌های دندان در ایجاد این لکه‌ها مشخص شد، ما می‌توانیم سایر علت‌های احتمالی برای بروز این مشکل را نیز بررسی کنیم.

 

لکه‌های روی دندان

لکه‌های روی دندان یک علت بسیار شایع برای تغییر رنگ سطح دندان‌های کودک است:

 

لکه‌های خارجی دندان

لکه‌های خارجی که بر روی سطح بیرونی دندان‌های کودک تشکیل می‌شود، از شیوع بیشتری نسبت به سایر انواع لکه‌‌های دندان برخوردار است. این لکه‌ها در اثر تجمع ذرات غذاهای تیره‌رنگ و نوشیدنی‌های رنگی و نیز عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شکل می‌گیرد. معمولاً با تمیز کردن و جرم‌گیری حرفه‌ای دندان‌ها می‌توان این لکه‌ها و رسوبات را از روی سطح دندان‌ها پاک کرد.

 

لکه‌های حقیقی (درونی)

لکه‌های حقیقی یا درونی دندان نسبت به لکه‌های خارجی شیوع کمتری دارد. این لکه‌ها می‌تواند در اثر عوامل متعددی از قبیل مصرف تتراسایکلین، پوسیدگی شدید دندان‌ها در اوایل دوران کودکی، آسیب‌دیدگی عصب دندان به خاطر مصدومیت و یا دوز بالای فلوراید در منابع آب آشامیدنی بر روی دندان ایجاد شود.

 

دندان‌هایی که سیاه شده یا رنگ آنها تغییر پیدا کرده است، می‌تواند نشانه‌ای از یک آسیب‌دیدگی قبلی در دوران کودکی فرزند شما باشد. این آسیب‌دیدگی باعث می‌شود که رنگ دندانی که بعداً رشد خواهد کرد به خاکستری، زرد یا نارنجی تغییر کند. بعضی از این لکه‌ها را می‌توان با سفید کردن دندان‌ها برطرف کرد، اما برای بعضی دیگر از آنها لازم است که دندان آسیب‌دیده با روکش‌های پلاستیکی رزینی به نام “ونیر” پوشانده شود.

 

آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین

مصرف داروی آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین باعث ایجاد لکه بر روی دندان‌هایی می‌شود که در زمان مصرف این دارو در حال رشد یا تشکیل شدن بوده‌اند. به همین علت است که امروزه دیگر برای مادران باردار یا کودکان با سن کمتر از ۱۲ سال، داروی آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین تجویز نمی‌شود (مگر در مواردی که جان بیمار در خطر باشد).

 

برطرف کردن لکه های سیاه روی دندان کودک

برای جلوگیری از کمبود آهن در کودکان، معمولاً قطره آهن به آنها داده می‌شود. اما بسیاری از والدین نگرانند که استفاده از قطره آهن باعث ایجاد لکه‌های سیاه رنگ روی دندان‌های کودک می‌شود. با این حال، اگر بلافاصله پس از مصرف قطره آهن، دهان و دندان کودک شسته شود، دندان‌ها سیاه نخواهند شد.

 

بهترین راه برای حفظ سلامت دندان‌های کودکان رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک اطفال است. سؤالی که اغلب والدین دارند این است که چه زمانی باید مسواک زدن را برای کودک شروع کرد.

 

پاسخ این است که پس از رویش اولین دندان، باید مسواک زدن را آغاز کرد. البته پیش از رویش دندان‌ها نیز باید با دستمال مرطوب یا مسواک انگشتی، لثه را پس از هر وعده غذایی تمیز کرد.

 

سؤال دیگر در مورد انتخاب خمیردندان مناسب برای کودک است. والدین می‌توانند از همه خمیردندان‌های اختصاصی کودکان موجود در بازار، پس از ایجاد توانایی تف کردن در کودک، به میزان اندک برای مسواک زدن استفاده کنند.

 

پیشگیری از تغییر رنگ دندان ها

در اینجا چند نکته برای حفظ سلامت دندان های کودک آورده شده است:

– نوشیدنی های شیرین و تنقلات را محدود کنید. آنها را دور از دسترس کودکان خردسال نگهداری کنید.

– هرگز پستانک کودک را در غذاهای شیرین مانند عسل یا مایعات شیرین فرو نکنید.

– قبل از رویش دندان ها به آرامی لثه و دهان کودک را با یک گاز استریل تمیز کنید.

– کودک خود را مانند بزرگسالان طبق برنامه برای معاینات دندانپزشکی بیاورید.

– اگر از مکمل هایی استفاده می کنید که می توانند دندان ها را لکه دار کنند، پس از هر بار استفاده، دندان های کودک خود را به خوبی تمیز کنید.

– از خمیر دندان حاوی فلوراید با فلوراید کم استفاده کنید، تا زمانی که کودک یاد بگیرد به جای قورت دادن، خمیر دندان را بیرون بیاورد.

– دندان های کودک خود را دو بار در روز مسواک بزنید. (کودکان بزرگتر را تشویق کنید تا به روش های مختلف سرگرم کننده خود را به درستی مسواک بزنند.

 

عمل سفید کردن دندان‌ها ممکن است همراه با عوارض زیر باشد:

حساسیت زیاد لثه

بسته به میزان پراکسید هیدروژن یا مواد بلیچینگ دیگری که استفاده می‌شود و همچنین تعداد دفعات انجام این فرآیند، برخی افراد ممکن است با حساسیت لثه مواجه شوند. این حساسیت می‌تواند به صورت التهاب و خراشیدگی‌های لثه به‌وجود آید. برخی از افراد ممکن است با این حساسیت مواجه شوند و برخی دیگر ممکن است بدون مشکل از آن عبور کنند.

 

حساسیت زیاد دندان‌ها

فرآیند سفید کردن دندان‌ها می‌تواند باعث حساسیت دندان‌ها نیز شود. این امر به خصوص در صورت انجام سفید کردن در سنین پایین رخ می‌دهد. مواد بلیچینگ وارد بافت‌های زیرین دندان‌ها می‌شوند و ممکن است به عصب دسترسی پیدا کنند، که باعث تجربه ناراحتی و درد به‌هنگام خوردن غذا و نوشیدنی در کودکان می‌شود. این نوع حساسیت ممکن است موقتی باشد و با گذشت چند روز به‌طور کامل از بین برود.

 

در هر صورت، نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود، این است که همه افراد به یکسان به عمل سفید کردن دندان‌ها پاسخ نمی‌دهند، و برخی ممکن است بدون هیچ عارضه‌ای از این فرآیند عبور کنند. بهتر است قبل از انجام هرگونه فرآیند سفید کردن دندان، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا به‌صورت حرفه‌ای و مطمئن از امکان و عوارض احتمالی مطلع شوید.

 

روش های سفید کردن دندان کودکان

استفاده از ژل مخصوص

استفاده از ژل های سفید کننده دندان که باید توسط یک متخصص دندانپزشکی مجرب استفاده شود و براى استفاده در منزل دوز کمتر آن توصیه می شود ؛ در این روش دندانپزشک ، ژل را بر روی دندان مالیده و برای اثر بخشی بیشتر آن از یک منبع گرما و نور استفاده می شود.

 

لمینت و ونیر کامپوزیت

در برخى موارد که بد رنگى هاى دندان ، با استفاده از روش هاى معمول قابل درمان نباشد ، لمینت یا ونیر کامپوزیت تجویز مى شود ؛ در این روش بعد از تراش مختصر سطح دندان ، سطح دندان با استفاده از مواد کامپوزیتى و یا لمینت بازسازى مى شود.

 

استفاده از بهترین خمیر دندان

استفاده از بهترین خمیر دندان می‌تواند به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک کند. خمیر دندان‌ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی مخصوصی باشند که به ترمیم لکه‌ها، بدرنگی‌ها و مشکلات سطحی دیگر دندان‌ها کمک می‌کنند و باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شوند. این روش عمدتاً برای لکه‌های سطحی و موقتی روی دندان‌ها مناسب است.

 

سخن پایانی مقاله درباره سفید کردن دندان‌های کودکان

مهمترین نکته این است که قبل از انجام هر گونه روش سفید کردن دندان‌ها برای کودکان، بهتر است با دندان‌پزشک معالج کودک مشورت کنید و توصیه‌های وی را رعایت کنید. همچنین، مراقبت مناسب از دندان‌ها و رعایت توصیه‌های بهداشت دهان و دندان، کمک به حفظ سلامت دندان‌ها و رنگ طبیعی آنها می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *