صحبت با نوجوانان درباره عشق و رابطه جنسی

آموزش مسائل جنسی به کودکان

حرف زدن با نوجوان در مورد عشق و مسائل جنسی

عشق در نوجوانی برای اشخاص معنا و مفهوم مختلفی با دیگر دوران زندگی دارد. خیلی از افراد عشق در سنین نوجوانی را خیلی مهم نمی دانند و فکر می کنند دورانش دیگر گذشته است.

برعکس تفکر این افراد، امروزه با وجود شبکه های مجازی، شرایط عشق و عاشقی در بین نوجوانان بیشتر از قبل شده است و چیزی که مهم است، شیوه برخورد والدین با نوجوانان عاشق است. برای آگاهی بیشتر همراه  ما باشید.

شیوه برخورد با نوجوانی که عاشق شده

سطح نزدیکی و حمایتی که نوجوانان با والدین و خواهر و برادرها تجربه می کنند روی کیفیت روابط رمانتیک آنها اثر می گذارد.

 

چنانچه رابطه میان والدین و فرزندان در ابتدای نوجوانی مثبت و حمایتی باشد، و احتمالا تعامل مثبت تری با پارتنر رمانتیک در اواخر نوجوانی دارند.

 

الگودهی والدین در زمان اختلاف ها هم روی روابط نوجوانان اثر می گذارد. طبق مطالعات روانشناسی عشق در نوجوانی، طلاق والدین هم روی دیدگاه نوجوانان در مورد تعهد و سطح صمیمیت آنها اثرگذار است.

 

تجربه تضادهای جدی در زندگی زناشویی هم میتواند سبب شود که نوجوان خشونت بیشتری را در دوستی نشان دهد و همینطور او را در معرض تجاوز فیزیکی و جنسی در کودکی قرار می دهد.

 

با نوجوان عاشق چطور رفتار کنیم؟

واکنش والدین در روبرویی با عاشق شدن نوجوان از اهمیت بسیاری برخوردار است. واکنش‌های زیادی، پرخاشگرانه و منع کننده فقط نتیجه عکس می‌دهند و نوجوان را از شما متنفر می‌ کند. در ادامه راهکاری رفتار با نوجوان عاشق را توضیح داده‌ایم.

 

– در مورد احساساتش با او حرف بزنید

زمانی که متوجه شدید فرزند نوجوانتان عاشق شده‌است با او صحبت کنید و در مورد احساساتی که تجربه می‌کند گفتگو کنید. حواستان باشد قبل از هرچیز شنونده‌ی خوبی باشید و مثل یک دوست صمیمی با همه وجود به او گوش دهید. از سرزنش کردن و قضاوت کردن در این گفتگو خودداری کنید.

 

در مورد ویژگی‌های شخصیتی و شرایط رابطه‌ای که در آن قرار دارد از او بپرسید تا در جریان هدف و چشم‌اندازی که برای خود درنظر گرفته، قرار بگیرید. حواستان باشد که سؤال‌هایتان حالت بازجویی نداشته‌باشد. از گفتن جملاتی مانند اینکه او در شأن تو نیست، هنوز عقلت به این چیزها نمی‌رسد و مانند این‌ها خودداری کنید. کاری کنید به شما اعتماد کرده و از احساسات خود بیشتر حرف بزند.

 

– مثل یک گارآگاه برخورد نکنید!

بعضی از والدین موقعی که متوجه می‌شوند نوجوانشان عاشق شده‌ یا وارد رابطه با جنس مخالف شده‌است نقش یک کارآگاه را اجرا نموده و مرتب به دنبال مچ گیری هستند؛ هر چند قابل درک است که نگران فرزند خود و صدماتی که احتمال دارد به او وارد شود، هستید ولی توصیه می‌کنیم هیچ وقت مچ‌گیری نکنید. این کار فقط شرایط را بدتر می‌کند.

 

شما نمی‌توانید با این کار نوجوانتان را مجبور به ترک رابطه یا فراموش کردن احساساتش کنید؛ این کار تنها او را از شما دورتر می‌کند و به روابط والدین و فرزندی‌تان صدمه می‌زند. آن‌ها توقع دارند در این مرحله حساس زندگی پذیرای آن‌ها باشید. پس تلاش کنید با چشم‌‌پوشی از موارد جزئی و محبت به فرزند خود کنترل شرایط را به دست بگیرید.

 

– با عشق و احساس نوجوان نجنگید

دست از مبارزه و ستیز برای مدیریت شرایط بردارید. جنگیدن و مخالفت‌های شدید شما فقط نوجوانتان را بیشتر به جنس مخالفش علاقه‌مند می‌کند و سبب می‌شود او را پناهگاه امنی در برابر شما بداند.

به جای این کار خونسردی خود را حفظ کنید و حمایتگر باشید. به جای تلقین احساس نگرانی به نوجوان او را راهنمایی کنید و بگذارید با حفظ ارزش‌ها و قوانین خانوادگی، دست به تجربه‌های جدید بزند. نه خیلی او را سؤال پیچ کنید و نه نسبت به روابطش بی‌تفاوت باشید. گاهی وقت ها در مورد رابطه‌ی عاطفی‌اش از او سؤال کنید و به صورت نامحسوس حواستان به حدود روابطش باشد.

 

– حدود رابطه را بیاموزید

حد و حدود روابط را به فرزند خود آموزش دهید و مهارت نه گفتن در مقابل پیشنهادات ناپسند را به او یاد دهید. صدمات رابطه جنسی در دورانی که هنوز شناخت کافی نسبت به مسائل و نیت درونی افراد را ندارد، با لحنی ملایم و متقاعدکننده به او گوشزد کنید. به او آموزش بدهید که رابطه عاطفی و شخصی که با او در ارتباط است نباید همه جنبه‌های زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار دهد و مانعی برای درس خواندنش باشد.

 

به او بگویید شخصی که عاشقش شده همه‌ی زندگیش نیست و باید هویت مستقل خود را شکل دهد و در کنار روابط خود به دنبال پیشرفت باشد. پیشنهاد می‌کنیم حتما در زمینه آموزش حدود رابطه به نوجوانان از مشاوره خانواده و یا روانشناس کودک و نوجوانان استفاده کنید.

 

صحبت کردن درباره مسائل جنسی با نوجوانان

نیازهای جنسی نوجوانان از مهمترین چالش ها ودغدغه های خانواده ها به خصوص خانواده های ایرانی است. پدر و مادرها اغلب درمورد انتقال درست اطلاعات مسائل جنسی به فرزندانشان، با مشکل روبرو می شوند. حتما با خودتان فکر میکنید که چه نیازی هست که والدین درمورد این موضوع با فرزندانشان حرف بزنند. این را بدانید بعضی از افراد همه چیز را با نگاه کردن سایت ها و فیلم های مستهجن متوجه می شوند.

 

سخن آخر

بنابراین عشق در نوجوانی را جدی بگیرید. افسردگی در نوجوانان، بلوغ زودرس، افت تحصیلی، کاهش اعتماد به نفس در صورت شکست رابطه عاطفی، منزوی شدن، عدم تمرکز، پرخاشگری در نوجوانان و.. می‌تواند فقط بعضی از عواقب عشق‌های نافرجام زودهنگام در نوجوانی باشد. بعضی از دختران یا حتی پسران امکان دارد مورد تجاوز عاطفی و حتی جنسی دیگران قرار بگیرند چرا که آگاهی های لازم را دارا نیستند. والدین وظیفه دارند در تربیت درست فرزندان همه سعی خود را بکنند و در صورت نیاز از مشاوره بهره بگیرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *