طرز تهیه صابون زردچوبه؛ صابون طبیعی و دست ساز ضد پیری

زردچوبه

زردچوبه

شیوه تهیه صابون زردچوبه در منزل

برای جوان ماندن و شفاف شدن پوست صورت می توان از صابون زردچوبه استفاده کرد و چنانچه بتوانید این صابون را در خانه درست کنید به علت اینکه از مواد مرغوب تر استفاده می کنید اثر آن بر روی پوست بیشتر است همین طور می توانید در شیوه تهیه صابون زردچوبه از اسانس دلخواه خود برای به وجود آوردن عطر بهتر استفاده کنید،.

مواد لازم برای ساخت صابون زردچوبه

– پایه صابون

– جو دو سر ۱ قاشق غذا خوری

– زردچوبه ۱ قاشق چای خوری

– اسانس معطر (مثل اسانس آویشن، لیمو یا اسطوخودوس) ۲ قاشق چای خوری

– روغن های اصلی (مانند روغن زیتون) ۲ قاشق چای خوری

– قالب مستطیلی سیلیکون

– قاشق چوبی یا پلاستیکی

 

مراحل تهیه صابون زردچوبه

اول پایه صابون را به مکعب های ۲ سانتی متری تقسیم کنید، این کار سبب می شود که آسان تر ذوب شوند.

 

برای تهیه پایه صابون می توانید از پودر صابون یا صابون ذوب شده استفاده کنید و برای درست کردن صابون ذوب شده می توانید از پایه صابون هایی که در داروخانه ها وجود دارد استفاده کنید.

 

شما می توانید از هر پایه صابونی که بخواهید استفاده کنید، به طور مثال متداول ترین آن ها پایه صابون گلیسیرین است ولی بهتر است از پایه صابون شیر بز و یا کره درخت روغن قلم استفاده کنید.

 

پایه صابون ها را داخل یک کاسه شیشه ای ویژه مایکروویو بگذارید و کاسه را در مایکروویو قرار دهید. ۱۵ تا ۳۰ ثانیه مکث داشته باشید تا پایه صابون ذوب شود. دو یا سه بار این کار را انجام دهید و میان هر وقفه پایه صابون را هم بزنید.

 

زردچوبه را درون مایع بریزید و به طور کامل هم بزنید. این صابون رنگ زرد طلایی روشن خواهد بود. چنانچه می خواهید رنگ آن پررنگ تر باشد، می توانید زردچوبه را قدری بیشتر اضافه کنید.

 

در این مرحله اسانس های معطر و روغن های اصلی را به مخلوط بیفزایید.

 

همین طور می توانید تنها یک نوع روغن یا ترکیبی از ۲ تا ۳ روغن با عطرهای خاص استفاده کنید.

 

بهترین مورد اسانس لیمو و اسطوخودوس است. همین طور اسانس آویشن سازگارترین مورد برای ترکیب با زردچوبه است.

 

اگر بخواهید صابون عطر لطیف تری داشته باشد کمتر از روغن های اصلی استفاده کنید.

تهیه صابون زردچوبه با فرآیند سرد

– چنانچه دوست داشته باشید از چای سبز استفاده کنید، آن را از شب قبل دم کنید. یک پارچ را با ۱۵ اونس (۴۲۵٫۲۴۳ گرم) آب پر نموده و دو عدد چای سبز کیسه ای به آن بیفزایید. پارچ را یک شب در یخچال قرار دهید. صبح روز بعد کیسه های چای را فشار دهید و آنگاه آن ها را دور بریزید.

 

چای سبز به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی جایگزین خیلی مناسبی برای آب است.

چنانچه نمی خواهید از چای سبز استفاده کنید، می توانید از این مرحله بگذرید و به جای آن از آب معمولی استفاده کنید.

 

– چای را درون یک پارچ مقاوم به گرما بریزید. برای اندازه گیری ۱۱٫۸ اونس (۳۳۴٫۵۲ گرم) چای سبز آماده شده از ترازوی دیجیتال استفاده کنید. آب را با ترازو بسنجید. از پیمانه اندازه گیری استفاده نکنید. به جای چای سبز می توانید از ۱۱٫۸ اونس (۳۳۴٫۵۲ گرم) آب استفاده کنید.

– از وسایل ایمنی استفاده کنید و در جایی با تهویه مناسب کار کنید. از عینک ایمنی و دستکش لاستیکی استفاده کنید. دستکشی که برای تمیز کردن آشپزخانه استفاده می کنید خوب است. پنجره را باز کنید. چنانچه روی اجاق گاز کار می کنید، هود را روشن کنید. هیدروکسید سدیم سوز آور است و محلول در مرحله بعد گرم می شود. در ضمن بخار هم تولید می کند.

 

– هیدروکسید سدیم را به پارچ بیفزایید. برای اندازه گیری ۴٫۹ اونس (۱۳۸٫۹۱ گرم) از آب قلیایی (هیدروکسید سدیم) از ترازوی دیجیتال استفاده کنید. به آهستگی هیدروکسید سدیم را داخل پارچ بیفزایید. محلول را با یک قاشق پلاستیکی یا چوبی به هم بزنید.

 

هیچ وقت آب را به هیدروکسید سدیم اضافه نکنید، چون سبب پاشیدن و بیرون ریختن محلول می گردد.

 

– روغن ها و کره ها را در یک قابلمه از جنس استیل ضد زنگ روی حرارت متوسط ذوب کنید. قبل از آن از ترازوی دیجیتال برای اندازه گیری روغن ها و کره ها استفاده کنید. آن ها را در یک قابلمه از جنس استیل ضد زنگ هم بزنید، آنگاه روی حرارت اجاق گاز ذوب کنید. برای این کار از قابلمه آلومینیومی استفاده نکنید.

 

– مکث کنید تا دمای ترکیب ها به ۹۵ تا ۱۱۰ درجه فارنهایت (۳۵ تا ۴۴ درجه سانتی گراد) برسد. بعد از این کار، سدیم لاکتات را به هیدروکسید سدیم بیفزایید. پودر زردچوبه را با استفاده از یک هم زن چوبی به مخلوط روغن و کره بیفزایید. چنانچه از قالب صابون چوبی استفاده می کنید، آن را با کاغذ پوستی بپوشانید.

 

– محلول هیدروکسید سدیم را با مخلوط روغن و کره قاطی کنید. برای مخلوط کردن این دو، از مخلوط کن چوبی استفاده کنید. هنگامی این مخلوط قدری قوام پیدا کرد، می توانید اگر دوست داشتید به آن رایحه اضافه کنید.

 

– مخلوط را خوب هم بزنید تا قوامی متوسط پیدا کند. بعد از این کار، صابون شما آماده است تا به قالب اضافه شود. شما باید در طول چند مرحله بعدی به سرعت عمل کنید چون پایه صابون آغاز به سفت شدن می کند.

 

– پایه صابون را داخل قالب صابون بریزید. بخش بالای صابون به احتمال زیاد یک بافت موج دار و مانند خامه هم زده دارد. چنانچه این طور دوست ندارید، از یک کاردک پلاستیکی برای صاف کردن روی آن استفاده کنید. برای حجیم تر شدن، می توانید در قسمت بالایی صابون از گلبرگ های گل همیشه بهار استفاده کنید.

 

– روی صابون را خوب بپوشانید و بگذارید خشک شود. صابون را با کاور پلاستیکی بپوشانید، آنگاه یک حوله یا پتو را روی آن بگذارید. چنانچه از قالب چوبی استفاده می کنید، پیش از ادامه بقیه مراحل، ۱ روز صبر کنید. چنانچه از قالب سیلیکونی استفاده می کنید، ۲ تا ۳ روز صبر کنید.

 

– صابون را از قالب جدا نموده و آنگاه برش دهید. صابون را با دقت قالب گیری کنید. و آن را به ۱۰ تا ۱۲ قالب برش دهید. چنانچه از قالب سیلیکونی استفاده کرده اید، پس از قالب گیری و پیش از برش صابون، ۱ روز صبر کنید. چنانچه از قالب های کوچک تر برای ساخت قالب های جداگانه استفاده کرده اید، نیازی نیست آن ها را برش دهید.

 

– ۴ تا ۶ هفته صبر کنید تا صابون فرآوری شود. صابون را در جایی بگذارید که به آن آسیبی وارد نشود، خورد یا جا به جا نشود. بعد از فرآوری، صابون آماده استفاده است.

 

نکات مهم در درست کردن صابون زرد چوبه

– برای درست کردن صابون روغن‌های اصلی را کمتر استفاده کنید تا صابون زردچوبه عطر ملایم‌تری داشته باشد.

– از روغن‌های معطر شمع سازی در این صابون استفاده نکنید چون این روغن‌ها برای پوست زیان آور هستند.

– می‌توانید از چند روغن با عطرهای گوناگون در ساخت صابون خود استفاده کنید. بهترین اسانس‌ها برای این صابون اسانس اسطوخودوس، اسانس آویشن و اسانس لیمو است.

– چنانچه از قالب پلاستیکی استفاده می‌کنید اطمینان پیدا کنید حرارت مایع کمتر از ۶۳ درجه سانتی گراد است چون حرارت بالای این دما سبب جمع شدن قالب پلاستیکی می‌شود.

– برای اینکه قالب بهتر از صابون جدا شود پیش از ریخت مایع به مدت یک ساعت آن را داخل فریزر بگذارید.

 

مزایای صابون زرد چوبه

– جوان نگه داشتن پوست

– برطرف کردن خشکی پوست

– رفع اگزما

– سازگار با همه پوست‌ها

– از بین برنده التهابات پوستی، خارش و سوزش

– کم شدن موهای صورت

– درمان کننده جوش و آکنه

– درمان پسوریازیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *