طوفان‌ها چگونه نامگذاری می‌شوند؟

طوفان های هاروی

طوفان‌ها معمولاً نام‌های انسانی مانند «الکس»، «نایجل» و «سارا» دارند. کمیته‌ی طوفان در سازمان جهانی هواشناسی به‌عنوان زیرمجموعه‌ی سازمان ملل، در نشست سالانه خود لیستی از نام‌ها را برای طوفان‌های گرمسیری انتخاب می‌کند.

این کمیته نام‌ها را بر اساس اسامی افراد به‌خصوصی انتخاب نمی‌کند، بلکه فقط اسامی را انتخاب می‌کند که برای مردم مناطق طوفان‌زده آشنا باشند. از طرف دیگر نام‌ها به هیچ وجه نشان‌دهنده‌ی شدت طوفان نیستند، بلکه تنها برقراری ارتباط با طوفان را ساده‌تر می‌کنند.

طوفان‌ها معمولاً منبع استرس جامعه هستند و نامگذاری آن‌ها باعث می‌شود بتوان به‌صورت مداوم آن‌را دنبال کرد و از تهدیدهای آن آگاه بود. از طرف دیگر نامگذاری طوفان باعث می‌شود جامعه برای یادآوری گذشته نقاط مرجع دیگری نیز داشته باشد. به‌عنوان مثال، اکنون به مردم آمریکا بگویید طوفان کاترینا در چه تاریخی بود، اکثراً حدود آن‌را می‌دانند. طوفان کاترینا بدترین طوفان تاریخ آمریکا بوده و در تابستان سال ۲۰۰۵ در سواحل آلاباما، می‌سی‌سی‌پی و لوئیزیانا به وقوع پیوسته است. طی این طوفان بیش از ۱،۸۰۰ نفر فوت شدند و خانه‌های زیادی نیز تخریب شدند.

سازمان جهانی هواشناسی برای نامگذاری طوفان‌های مناطق مختلف کمیته‌های مختلفی دارد. کمیته‌ی طوفان ناحیه آتلانیک ۳۲ عضو از آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و منطقه کارائیب دارد که همگی در زمینه‌ی هواشناسی و هیدرولوژی در کشور خود متخصص هستند.

نامگذاری طوفان‌ها در ناحیه‌ی آتلانتیک یک چرخه ۶ ساله دارد. به عنوان مثال، نامی که برای یک طوفان در سال ۲۰۲۲ انتخاب شده است، می‌تواند در سال ۲۰۲۸ نیز مجدداً استفاده شود. برای مناطق دیگر سیستم نامگذاری‌ها تا حدودی متفاوت است. به عنوان مثال، در شمال اقیانوس هند و شمال‌غربی اقیانوس آرام، نامگذاری طوفان‌ها از روی نام گل، حیوان، درخت و غذا انجام می‌شود.

در ناحیه‌ی آتلانتیک برای نامگذاری طوفان‌ها نیز عموماً حروف الفبا رعایت شده است. برای نمونه، اولین طوفان سال ۲۰۲۳، «آدرین» نامیده خواهد شد و دومین طوفان «بیتریز» و آخرین طوفان نیز «زلدا» نامیده می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *