علت اصلی جوش چرکی + درمان سریع خانگی آن

درمان جوش صورت
جوش های چرکی بعد از به وجود آمدن بر روی پوست ظاهری بسیار زشت و ناخوشایند را ایجاد می کنند که برای درمان سریع آن ها می توانید از روش های خانگی و طبیعی استفاده کنید.

از علل تا راههای درمان خانگی جوش چرکی

جوش های سر سفید یا همان کمودون های مسدود شده نوعی از آکنه هستند که به دلیل آلودگی ها و سلول های مرده پوست به وجود می آیند و به آن جوش چرکی نیز گفته می شود . جوش های سر سفید اغلب روی گونه ، گردن، بینی و پیشانی ظاهر می شوند.

علت به وجود آمدن جوش های سر سفید یا همان چرکی چیست؟

علت آکنه و جوش های چرکی عموما به دلیل بسته شدن منافذ پوست است که این منافذ در اثر اتفاقات زیر بسته می شوند.

  • روغن و چربی اضافی روی پوست
  • تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، زایمان و یا هنگام قاعدگی
  • استفاده از قرص های ضد بارداری
  • رطوبت بالا
  • عرق زیاد
  • لوازم آرایش خاص
  • ژن

درمان های خانگی برای از بین بردن جوش های چرکی

جوش های چرکین یکی از بدترین و ناخوشایندترین نوع جوش هایی که بر روی پوست به خصوص پوست صورت ظاهر می شود .

۱٫ جوش شیرین

یک قاشق پودر جوش شیرین را با کمی آب در کاسه بریزید و با هم زدن، آن را به حالت خمیری در بیاورید و سپس خمیر را به محل هایی بزنید که در آن جوش های سر سفید وجود دارند و آن را به مدت چند دقیقه نگه دارید و دو بار در هفته این کار را انجام دهید.

نکته: این روش به افرادی که پوست حساس دارند، توصیه نمی شود.

۲٫ بخور صورت

روش اول:

کمی آب را در یک کتری بجوشانید و سپس یک حوله تمیز را روی سرتان بیاندازید و اجازه دهید که بخار آب به صورتتان بخورد و این کار را به مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید و بعد با حوله تمیز صورت خود را خشک کنید.

روش دوم:

یک لگن آب گرم پر کنید و یک حوله تمیز را داخل آن کنید و سپس آب اضافی حوله را بگیرید و آن را روی صورت خود قرار دهید و چند دقیقه در همین حالت بمانید و بعد حوله را بردارید و این روش را دوبار در روز انجام دهید.

۳٫ جو دو سر

روش اول:

چهار قاشق غذاخوری آرد جو را با دو قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید و در نهایت کمی آب لیمو و عسل روی آن بریزید و یک حوله تمیز خیسانده شده در آب را بردارید و با همان صورتتان را مرطوب کنید و سپس ترکیب خمیری را به صورت بزنید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را بشویید و این روش را دوبار در هفته انجام دهید.

روش دوم:

مقداری آرد جو را با مقدار کمی آب در یک کاسه هم بزنید و خمیر به دست آمده را به پوست صورت خود بزنید و سپس خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه روی صورت نگه دارید و بعد آن را اسکراب کنید که این روش باعث از بین رفتن سلول های مرده، چربی و آلودگی روی پوست می شود. دوبار در هفته این روش را انجام دهید.

۴٫ اسکراب شکر

یک قاشق غذاخوری شکر را با یک قاشق غذاخوری عسل و چند قطره لیمو در یک کاسه هم بزنید و به آرامی آن را روی پوست صورت خود ماساژ دهید و چند دقیقه ادامه دهید و سپس ترکیب را با استفاده از حوله تمیز خیسانده شده در آب از صورت خود بردارید و بعد صورت را با آب بشویید و این روش را دو بار در هفته انجام دهید.

۵٫ آب لیمو

روش اول:

یک اسفنج تمیز بردارید و آن را به آب لیمو آغشته کنید و سپس به صورت خود بزنید و اجازه دهید که آب لیمو ۲۰ دقیقه روی صورتتان بماند. برای شستن صورت از آب خنک استفاده کنید تا منافذ کوچک شده و خشک شوند و این فرآیند را قبل از خوابیدن انجام دهید.

روش دوم:

یک عدد لیموی تازه را به ۴ قسمت تقسیم کنید و آب یکی از این ۴ قسمت را بگیرید و در کاسه بریزید و سپس مقداری شیر بدون شکر را به آن اضافه کنید و هم بزنید. با این ترکیب یک بار در روز صورت خود را بشویید.

۶٫ سرکه سیب

روش اول:

یک قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید و هم بزنید و با اسفنج ترکیب را به صورت خود بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد صورت را با آب گرم بشویید و این پروسه را هر روز تکرار کنید.

روش دوم:

آرد جوی سفید را با سرکه سیب به نسبت ۳ به ۱ ترکیب کنید و آن را به صورت بزنید و سپس بعد از ۲۰ دقیقه آن را اسکراب کنید و با یک حوله تمیز آغشته به آب ولرم صورت خود را پاک کنید و سپس صورت را با آب سرد بشویید تا منافذ کم کم کوچک شوند. این روش را هر روز تکرار کنید.

۷٫ روغن درخت چای

یک اسفنج تمیز را داخل آب کنید و سپس چند قطره روغن درخت چای روی آن بریزید و سپس آن را روی صورت خود در نواحی جوش های چرکی بزنید. نیم ساعت صبر کنید و بعد صورت را با آب خنک بشویید و چربی ها را پاک کنید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

۸٫ دارچین

روش اول:

یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با مقدار کمی آرد ترکیب کنید و بعد کمی آب را به آن اضافه کنید تا حالتی خمیری پیدا کند و بعد خمیر را به صورت بزنید و بعد از ۱۵ دقیقه اسکراب کنید و با آب خنک صورتتان را بشویید. این ماسک را دو بار در هفته استفاده کنید.

روش دوم:

یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا را با مقدار کمی پودر دارچین و یک قاشق چای خوری عسل خام ترکیب کنید و سپس این خمیر را به صورت بزنید و بعد از ۱۵ دقیقه، صورتتان را با آب خنک بشویید. این روش را دو بار در هفته تکرار کنید.

نکته:قبل از انجام این روش حتما مطمئن شوید که به دارچین حساسیت ندارید.

۹٫ آرد نخود

دو قاشق چای خوری آرد نخود را با مقدار کمی ماست مخلوط کنید تا حالتی خمیری به خود بگیرد و سپس این خمیر را به پوست صورت خود بزنید و اجازه دهید که به طور طبیعی در معرض هوای آزاد خشک شود. یک پارچه تمیز و مرطوب را برداشته و با آن صورت خود را اسکراب کنید و سپس صورت را آب بکشید. این روش را دو بار در هفته انجام دهید.

۱۰٫ توت فرنگی

۲ عدد توت فرنگی را با دقت بشویید و بعد آن ها را له کرده و یک قاشق غذاخوری عسل را به آن اضافه کنید و هم بزنید و سپس این ترکیب خمیری را به آرامی به مدت چند دقیقه کوتاه روی صورت ماساژ دهید و ۱۵ دقیقه بعد صورت را بشویید. این روش را دو بار در هفته تکرار کنید.

۱۱٫ سیب زمینی

یک عدد سیب زمینی را پوست بکنید و آن را به قطعات کوچک خرد کنید و آب ان را بگیرید و سپس آب سیب زمینی را روی جوش های چرکی خود بزنید و اجازه دهید که در معرض هوا خشک شود. برای تمیز کردن، صورت را با آب بشویید .

۱۲٫ خمیر دندان

مقدار کمی خمیر دندان را روی جوش های چرکی خود بزنید و اجازه دهید که در معرض هوا خشک شود و سپس با یک پارچه تمیز آن را پاک کنید و صورت را بشویید. این روش را هر روز انجام دهید .

۱۳٫ تخم مرغ و عسل

یک قاشق چای خوری ماست و نصف قاشق چای خوری روغن بادام را با یک عدد سفیده تخم و عسل گرم ترکیب کنید و سپس یک لایه نازک از این ترکیب را به صورت بزنید و اجازه دهید که در معرض هوا خشک شود و سپس صورتتان را بشویید. دو یا سه بار در هفته این روش را انجام دهید .

۱۴٫ نعناع

روش اول:

۴ عدد برگ نعناع را با دقت بشویید و آب آن را گرفته و به مدت ۵ دقیقه در یخچال قرار دهید و سپس کاسه را بیرون بیاورید و این مایع خنک را روی جوش های چرکی خود بزنید. اجازه دهید که این مایع ۱۵ دقیقه روی صورتتان بماند و سپس صورت را با آب خنک بشویید. با این کار منافذ کوچک می شود و آلودگی ها در ان نفوذ نمی کنند .

روش دوم:

آب مقداری برگ نعناع شسته را با نصف یک عدد خیار بگیرید و نصف قاشق چای خوری آب لیمو و نصف قاشق چای خوری آب نارنج و نصف یک عدد سفیده تخم مرغ را به آن اضافه کنید و ترکیب را خوب هم بزنید و بعد خمیر را به صورت خود بزنید و بعد از ۲۰ دقیقه صورت خود را با آب خنک بشویید .

روش سوم :

چند عدد برگ نعناع را شسته و آن را ریز ریز خرد کنید و سپس دو قاشق چای خوری پودر خاک رس را به آن اضافه کنید و با کمی آب، ترکیب را هم بزنید تا حالت خمیری پیدا کند و این ترکیب را به صورت و گردن خود اعمال کنید و بعد ۱۵ دقیقه صورت و گردن را با آب خنک بشویید .

۱۵٫ عسل

مقداری عسل خام را به صورت خود بزنید و به آرامی آن را ماساژ دهید و سپس ۱۵ دقیقه در همان حالت بمانید و صورت تان را با آب گرم شستشو دهید و یک حوله تمیز را روی صورت خود بکشید .

۱۶٫ گلاب

روش اول :

یک قاشق غذاخوری گلاب را با مقداری آب لیمو ترکیب کرده و به خوبی هم بزنید و سپس با یک اسفنج تمیز آن را به صورت خود بزنید، مخصوصا نواحی که جوش چرکی دارد و ۱۵ دقیقه بعد صورت خود را با آب گرم بشویید. بعد از آن دوباره صورت را با آب خنک شستشو دهید .

روش دوم:

یک قاشق چای خوری پودر صندل سفید را در یک فنجان با یک قاشق چای خوری گلاب به خوبی هم بزنید تا حالت خمیری به خود بگیرد و سپس این خمیر را به صورت بزنید و بعد از ۱۵ دقیقه، صورتتان را با آب بشویید و یک بار در هفته این کار را انجام دهید .

۱۷٫ شنبلیله

در این روش یک قاشق چای خوری پودر خشک شده شنبلیله را با مقداری آب در یک کاسه بریزید و آن قدر هم بزنید تا حالتی خمیری پیدا کند. و این خمیر را به صورت بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید و صورت را برای پاک کردن خمیر بشویید و سپس حتما صورتتان را با یک حوله تمیز خشک کنید تا رطوبت اصلی پوست گرفته شود و این روش را دو با در هفته انجام دهید .

۱۸٫ ماسک جعفری و روغن زیتون:

جعفری را خوب خرد کرده و له کنید و با مقداری نمک و روغن زیتون مخلوط کرده و بر روی پوست صورت بمالید و بعد از چند دقیقه آن را با آب ولرم بشویید.

۱۹٫ ماسک اسفناج و سفیدآب:

برای زیبایی پوست از قدیم استفاده از سفیدآب در بین زنان رایج بوده است که متأسفانه امروزه لوسیون های شیمیایی جای آن را گرفته اند.

برای تهیه ماسک باید اسفناج پخته شده و له شده را با سفید آب پودر شده مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه آن را بر روی صورت خود قرار دهید.

برای درمان جوش های چرکی عامل را درمان کنید

توده ها و یا جوش های چرکین اغلب به دلیل عفونت پیازچه مو ظاهر می شوند که نشانگر مشکلات مختلف است. یکی از این مشکلات ممکن است اختلال در عملکرد طبیعی کبد و غدد زیر پوستی باشد . از دلایل دیگر می توان به کمبود ماده ای به نام بیوتین در بدن اشاره کرد .

کمبود بیوتین:

مصرف جوانه ها به خصوص جوانه گندم و ماش می توان تا حدودی کمبود بیوتین را درمان کرد اما گاهی اوقات علاوه بر مصرف آن ها نیاز به مکمل های غذایی هم است.

پاک سازی کبد:

کبد با مصرف مواد غذایی چرب و از این قبیل دچار مشکل می شود که با تغییر رژیم غذایی مانند مصرف سبزیجات و میوه ها می توان کبد را پاک سازی کرد .

نکته:

  • هرگز جوش های چرکین را فشار ندهید مخصوصا در نواحی اطراف بینی و لب ، چرا که باعث افزایش محل عفونت می شود.
  • از مصرف زیاد غذاهای چرب اجتناب کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *