علت جیرجیر یا ساییده شدن ترمزها چیست؟

ترمزهای A.B.S

دلایل صدای جیرجیر یا ساییده شدن ترمزها

آیا می دانید علت جیرجیر یا ساییده شدن ترمزها چیست ؟

ترمزها یکی از مهم ترین اجزای ایمنی خودرو هستند و وظیفه توقف و کنترل خودرو را بر عهده دارند. بنابراین، ضروری است که ترمزها همیشه در شرایط خوبی باشند و به درستی کار کنند. یکی از مشکلاتی که ممکن است در سیستم ترمز رخ دهد، جیرجیر یا ساییده شدن ترمزها است. این مشکلات می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و در صورت عدم رسیدگی، می تواند منجر به مشکلات جدی تر شود.

 

هنگامی که صدای جیرجیر یا ساییدگی از ترمزهای خود می شنوید، لنت های ترمز فرسوده معمولا اولین چیزی است که به ذهن می رسد. با این حال، علت آن آزار شدید ممکن است یکی از چیزهایی باشد که در سیستم ترمز شما رخ می دهد.

 

گاهی اوقات، علت موقتی است – کمی زنگ زدگی روی روتورهای شما پس از یک شب بارانی یا شاید مجموعه جدیدی از لنت ها که کاملاً به روتورها عادت نکرده اند. گاهی مواقع، ممکن است مشکل جدی تر باشد، مانند یک مشکل مکانیکی در کالیپر شما (که لنت های ترمز شما را در برابر روتور نگه می دارد تا ماشین شما را متوقف کند).

 

اگر بعد از چند بار ترمز زدن صدای جیغ از بین رفت، احتمالاً مشکلی نیست. اما اگر سر و صدا ادامه پیدا کرد – یا بدتر از آن شد، و یا قدرت ترمز خود را از دست دادید – وقت آن است که ترمزهای خود را توسط مکانیک بررسی کنید.

 

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث صدای جیغ ترمز شما می شود، ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید چه اتفاقی ممکن است در سیستم ترمز شما بیفتد.

 

در اینجا دلیلی است که ممکن است ترمزهای شما صدای جیر جیر کند :

۱٫ لنت های ترمز فرسوده یا نازک شده :

بارزترین علت صدای جیغ ترمز فرسوده شدن لنت ترمز است. این به این دلیل است که لنت ترمز عمداً با یک نشانگر فلزی طراحی شده است که هنگامی که به حداقل ضخامت خود نزدیک می شود، هشداری با صدای بلند منتشر می کند.

 

این صدای آزاردهنده این است که می دانید زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده است . یک لایه نازک زنگ روی لنت ترمز می تواند صدای جیرجیر مشابهی ایجاد کند، اما معمولاً پس از چند بار ترمزگیری از بین می رود.

 

اگر سر و صدا باقی می ماند، حتماً فوراً ترمزهای خود را چک کنید. اگر مشکل را رها کنید و صدای جیر جیر مداوم به سنگ زنی تبدیل شود، احتمالاً به روتورهای جدید همراه با لنت ترمز خود نیاز خواهید داشت. این می تواند هزینه های شما را بیش از دو برابر کند.

 

۲٫ گرد و غبار یا زباله بین پدها و روتورها :

یکی دیگر از دلایل رایج صدای جیغ ترمز، گل و لای، گرد و غبار ترمز یا سایر زباله های روی سطح لنت یا روتور شما است. این می تواند در شرایط مختلف رانندگی اتفاق بیفتد یا اگر ماشین شما برای مدت طولانی روشن نشده باشد و گرد و غبار را جمع کرده باشد.

 

در این حالت معمولاً یک اسپری سریع با پاک کننده یا سمباده زدن مواد سطحی مشکل را برطرف می کند. همچنین ممکن است پس از چند بار ترمزگیری به خودی خود از بین برود و به اصطکاک بین لنت ها و روتورها اجازه دهد تا زباله ها را پاک کند.

 

۳٫ رطوبت شبانه :

اگر اول صبح صدایی عجیب و غریب می شنوید، این امکان وجود دارد که صدا کاملاً طبیعی باشد – به خصوص اگر ماشین شما در طول شب در معرض باران، برف یا رطوبت قرار گرفته باشد. هنگامی که رطوبت روی ترمزهای شما وارد می شود، یک لایه نازک زنگ می تواند به راحتی روی روتورها ایجاد شود.

 

این می تواند باعث ایجاد صدای خراش یا جیغ در هنگام ترمزگیری شود. خوشبختانه، تجمع زنگ معمولاً با رانندگی معمولی قابل رفع است. همچنین می توانید خودروی خود را در داخل خانه پارک کنید تا از ترمزهای خود در برابر تجمع رطوبت محافظت کنید.

 

۴٫ سبک ترمز شخصی شما :

ترمزهای شدید و سریع و مکرر، به ویژه در سرعت های بالا، می تواند گرمای بیش از حد ایجاد کند و باعث ایجاد لعاب صاف و سخت روی سطح لنت ترمز شما شود. لعاب همچنین می تواند در نتیجه ترمز سواری در سراشیبی اتفاق بیفتد، اصطکاک ثابت باعث افزایش دما می شود که از حدی که لنت های ترمز معمولی برای آن طراحی شده اند فراتر می رود.

 

وقتی لنت های ترمز لعاب می شوند، دیگر نمی توانند اصطکاک لازم برای توقف خودرو را ایجاد کنند. آنها همچنین ممکن است ترک بخورند یا شکسته شوند. در نتیجه، باید آنها را تعویض کنید.

 

شایان ذکر است که خرابی مکانیکی یا هیدرولیکی در کالیپر ترمز، که باعث ساییدگی لنت های ترمز به روتور می شود، حتی زمانی که شما پدال ترمز را فشار نمی دهید، نیز می تواند مقصر لعاب باشد. این شاید خطرناک ترین نوع باشد، زیرا بدون اطلاع راننده اتفاق می افتد.

 

برای بررسی علائم لعاب، انگشت خود را در امتداد سطح لنت ترمز بکشید تا ظاهری صاف و شیشه ای داشته باشید. هنگام تعویض لنت ترمز لعابدار، همچنین باید روتورهای خود را تمیز کرده یا مجدداً روتور کنید و کالیپرها و سیستم هیدرولیک را برای مشکلات مکانیکی یا خرابی بررسی کنید. اگر لعاب به یک مشکل مکرر تبدیل شود، ممکن است لازم باشد در سبک ترمز خود نیز تجدید نظر کنید.

 

۵٫ لنت ترمز فلزی :

در برخی موارد، ترمزهای جیرجیر ممکن است توسط خود مواد لنت ترمز ایجاد شود. وقتی صحبت از لنت ترمز می شود، سه نوع موجود است: ارگانیک، نیمه فلزی یا سرامیکی. لنت ترمز نیمه فلزی شاید رایج ترین مدل موجود در بازار باشد و از ۳۰ تا ۶۵ درصد عناصر فلزی مانند آهن، فولاد، گرافیت و مس تشکیل شده است.

 

هنگامی که این نوع پد به روتور ساییده می شود، ممکن است گاه به گاه صدای جیغ یا ساییدگی ایجاد کند. معمولاً زمانی که لنت ترمز از آن نقطه یا لایه عبور کرد، صدا متوقف می شود، اما اگر صدا شما را آزار می دهد، ممکن است لنت هایی با فلز کمتر انتخاب کنید.

 

در حالی که لنت های ارگانیک ارزان ترین جایگزین هستند، اما کیفیت و دوام پایین تری دارند و همچنین گرد و غبار زیادی ایجاد می کنند. گزینه دیگر و مسلماً بهترین گزینه از نظر کیفیت و عملکرد، لنت ترمز سرامیکی است. در حالی که گرانتر از همتایان ارگانیک یا سرامیکی خود هستند، اما بی صداترین و ماندگارترین در بین این سه گزینه هستند.

 

۶٫ انحراف دیسک ترمز :

دیسک ترمز باید صاف و بدون انحراف باشد. اگر دیسک ترمز انحراف داشته باشد، می تواند باعث ایجاد صدای جیرجیر هنگام ترمز گرفتن شود.

 

۷٫ عدم روانکاری در ترمزهای درام و یا روغن کاری نادرست :

اگر ماشین شما دارای ترمزهای درام است، ممکن است صدای جیر جیر به دلیل عدم روغن کاری در نقاط تماس بین کفشک و درام باشد. بدون روغن کاری، کفش ها شروع به خراشیدن روی صفحه پشتی می کنند و باعث ایجاد صدای جیغ می شود.

 

معمولاً می توانید با جستجوی نشانه هایی از این نوع خراشیدن در جایی که فلز خالی در معرض دید قرار گرفته است، متوجه شوید که مشکل کجاست. جلوگیری یا تعمیر جیر جیر ترمزهای درام به آسانی است به این صورت که استفاده از گریس ترمز روی صفحه پشتی جایی که پیستون به کفشک می رسد می باشد.

 

۸٫ کالیپرهای چسبنده یا سیلندرهای چرخ :

یک کالیپر چسبنده یا سیلندر چرخ می تواند باعث ساییدگی مداوم لنت های ترمز بر روی روتورها شود، حتی زمانی که پدال ترمز درگیر نیست. این اصطکاک مداوم منجر به صدای جیر جیر یا ساییدن مداوم می شود.

 

دلایل ساییدگی ترمز :

دلایل مختلفی می تواند باعث ساییدگی ترمز شود. برخی از شایع ترین دلایل عبارتند از:

 

رانندگی با سرعت بالا و ترمز گرفتن ناگهانی: رانندگی با سرعت بالا و ترمز گرفتن ناگهانی می تواند باعث ساییدگی سریع ترمز شود.

 

رانندگی در جاده های ناهموار: رانندگی در جاده های ناهموار می تواند باعث ضربه خوردن ترمز و ساییدگی آن شود.

 

بارگیری بیش از حد خودرو: بارگیری بیش از حد خودرو می تواند باعث افزایش فشار روی ترمز و ساییدگی آن شود.

 

نقص در سیستم ترمز: نقص در سیستم ترمز، مانند فرسودگی لنت ترمز، می تواند باعث افزایش اصطکاک و ساییدگی ترمز شود.

 

راه حل ساییدگی ترمز

برای جلوگیری از ساییدگی ترمز، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 

• با سرعت مطمئن رانندگی کنید و از ترمز گرفتن ناگهانی خودداری کنید.

• از رانندگی در جاده های ناهموار خودداری کنید.

• از بارگیری بیش از حد خودرو خودداری کنید.

• به طور منظم سیستم ترمز خود را چک کنید و در صورت نیاز، لنت و دیسک ترمز را تعویض کنید.

 

با ترمزهایی که جیر جیر می کنند چه باید کرد؟

جیرجیر ترمزها دلایل مختلفی دارند و می توانند هر چیزی را از کمی رطوبت در طول شب گرفته تا یک مشکل جدی در کالیپر ترمز یا هیدرولیک شما نشان دهند. وقتی نوبت به ترمزهایتان می رسد، نمی خواهید ریسک کنید.

 

بنابراین، اگر سروصدا بیش از یک روز ادامه داشت، وقت آن است که خودروی خود را توسط یک مکانیک مورد اعتماد بررسی کنید. در غیر این صورت، یک مشکل جزئی می تواند به طور قابل توجهی گران ترین تعمیر ترمز شود. اگر صدای جیر جیر به صدای خراش تبدیل شود یا با کاهش قدرت ترمز همراه باشد، نشانه آن است که اتفاقی جدی تری از خرابی ترمز در حال وقوع است.

 

 

سوالات متداول درباره صدای جیرجیر ترمزها:

چگونه از صدای جیر جیر ترمزهایم جلوگیری کنم؟

اولین قدم این است که مشخص کنید چه چیزی باعث می شود که ترمزهای شما صدای جیر جیر بدهند. اگر لنت های ترمز فرسوده شده باشند، تعویض آنها می تواند صدای جیر جیر را از بین ببرد. اگر بین روتور و پد گیر کرده باشد، تمیز کردن آن می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. استفاده از کمی گریس روی سخت افزار ترمز مانند پین های لغزنده نیز می تواند به روغن کاری نقاط تماس و کاهش صدای جیر جیر کمک کند. یک متخصص می تواند به تعیین علت ایجاد صدای جیر جیر کمک کند و در صورت لزوم تعمیرات را توصیه کند.

 

آیا رانندگی با ترمزهای جیرجیر اشکالی ندارد؟

بستگی به این دارد که چه چیزی باعث صدای جیر جیر می شود. رطوبت و استفاده زیاد ممکن است باعث ایجاد صدای جیر جیر شود. از طرف دیگر، اگر صدای جیر جیر از جایی شروع می شود و به نظر می رسد بدتر می شود، باید ترمزها را در اسرع وقت بررسی کنید تا از اصطکاک که باعث آسیب گران قیمت می شود جلوگیری کنید.

 

وقتی لنت ها در شرایط خوبی هستند چه چیزی می تواند باعث صدای جیر جیر ترمز شود؟

اگر نمی توان صدای جیرجیر را به لنت های ترمز فرسوده نسبت داد، می تواند ناشی از چند چیز دیگر باشد. عدم روانکاری یا زباله های گیر کرده بین روتورها و لنت ها می تواند باعث ایجاد صدای جیر جیر شود. اگر اجزای ترمز به درستی نصب نشده باشند، به این معنی است که در جایی که نباید وجود داشته باشد، اصطکاک وجود دارد. صدای جیر جیر خفیف اول صبح حتی می تواند به دلیل جمع شدن رطوبت روی روتورها در طول شب باشد. اگر بعد از چند دقیقه در جاده از بین رفت، جای نگرانی نیست.

 

نتیجه گیری :
جیرجیر یا ساییده شدن ترمزها می تواند مشکلات جدی ای را برای خودرو ایجاد کند. بنابراین، مهم است که در صورت مشاهده این مشکلات، به سرعت اقدام کنید. در صورت عدم رسیدگی به این مشکلات، ممکن است مجبور شوید هزینه های بیشتری برای تعمیرات خودرو خود بپردازید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *