علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی و چگونگی رفع آن

ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی

سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی

یکی از رایج ترین سوالات درباره شستن لباس با لباسشویی، ذرات و لکه های باقی مانده روی لباس هایی است که تازه شسته ایم. آنها می تواند لکه های سفید و رگه هایی روی لباس های تیره و یا لکه های آبی یا سبز روی لباس های روشن باشد.

علل سفیدک زدن لباس بعد از شستشو چیست؟

دلیل لکه سفید روی لباس، فقط پودر ماشین لباسشویی نیست. ماشین لباسشویی مثل هر وسیله برقی دیگر، احتیاج به مراقبت و رعایت یک سری اصول مراقبتی دارد. در زیر علل سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی به ترتیب گفته شده است:

 

وجود کثیفی و جرم در مخزن ماشین لباسشویی

شاید تعجب کنید اگر بدانید متداول ترین دلیل ایجاد لکه سفید روی لباس، آلودگی به علت سختی آب است. ماشین لباسشویی مثل هر دستگاه برقی دیگر احتیاج به جرم‌زدایی دارد. در صورت بی‌اعتنایی به جرم‌گیری، جرم و کثیفی داخل ماشین لباسشویی می‌ماند و در شستشو‌ی بعدی به لباس‌ها می‌چسبد و سبب ایجاد سفیدک روی لباس می‌شود.

 

 

یکی دیگر از علل سفیدک زدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، سختی بالای آب است. آب با سختی بالا در موقع روبرو شدن با مواد شوینده، رسوبات خود را روی لباس‌ها رها می‌کند و باعث لکه سفید روی لباس می‌شود.

 

ریختن پودر ماشین لباسشویی در جای اشتباه

همه ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک، دارای ۳ قسمت مخصوص پودر، مایع و نرم‌کننده هستند. گاهی اشخاص پودر ماشین لباسشویی را در قسمت مخصوص نرم‌کننده می‌ریزند.

 

 

برای همین نرم‌کننده لباس در لحظات پایانی به لباس‌ها اضافه می‌ شود، پر شدن محفظه نرم‌کننده با پودر ماشین لباسشویی سبب می‌شود پودر در لحظات پایانی شستشو به لباس‌ها اضافه شود و زمان کافی برای حل شدن در آب را نداشته باشد.

 

صدمه دیدن شیرآب در بخش جاپودری ماشین لباسشویی

همان‌ گونه که در بالا بیان شد، ماشین لباسشویی دارای محفظه‌ای برای ریختن پودر است. با شروع کارکردن ماشین لباسشویی، موادشوینده به کمک شیر آب تعبیه شده در این محفظه، به دیگر قسمت‌ها انتقال پیدا می کند. شیرآب خراب، از انتقال، با سرعت بالا جلوگیری می‌ کند. همین کار، باعث می‌شود که انتقال مواد شوینده با مشکل روبرو گردد و کمی از موادشوینده در زمان پایانی شستشو یا آبکشی، دیرتر به دیگ برسد. می‌توان نتیجه گرفت که خرابی شیرآب باعث دیر و نامنظم رسیدن مواد شوینده به دیگ و باقی ماندن آ‌ن‌ها برروی لباس می‌شود.

 

 

بیش از گنجایش ماشین لباسشویی لباس ریختن در آن

برای تمیزی بیشتر لباس‌ها، ماشین لباسشویی باید به اندازه کافی بچرخد تا لباس‌ها روی یکدیگر کشیده شوند. قراردادن لباس، بیش از گنجایش ماشین لباسشویی، مانع از چرخش آن می‌شود و باعث ایجاد لکه سفید روی لباس‌ها خواهد شد. در چنین شرایطی، شستن مجدد لباس‌ها باعث پاک شدن لکه سفید روی لباس می‌شود. چنانچه چرخش ماشین لباسشویی با مشکل روبرو گردید، بهتر است از شرکت تعمیر ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

 

 

استفاده از پودر ماشین لباسشویی نامرغوب

استفاده از مواد شوینده نامرغوب، یکی دیگر از علل سفیدک زدن لباس‌ها است. بیشتر افراد فکر می‌کنند که کیفیت شوینده‌ها اثری بر نتیجه شستشو ندارد. ولی پودر ماشین ‌لباسشویی نقش مهمی در طول عمر ماشین ‌لباسشویی و تمیزی بیشتر لباس‌ها را دارد. موقع استفاده از پودر ماشین‌‌ لباسشویی نامناسب و بی‌کیفیت، این امکان وجود دارد که پودر به خوبی در آب حل نشود. همین کار، باعث باقی ‌ماندن مواد شوینده و به وجود آمدن لکه سفید روی لباس می‌شود.

 

 

استفاده بیش‌ از حد از پودر ماشین لباسشویی و نرم کننده لباس

استفاده بیش‌ از حد از پودر ماشین لباسشویی، نه فقط سبب تمیزی بیشتر لباس‌ها نمی‌شود، بلکه باعث سفیدک زدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی می‌شود. اندازه پودر و آب مصرفی را متناسب با مقدار لباسی که می خواهید بشویید تنظیم کنید. چنانچه برای لطافت بیشتر لباس‌ها تصمیم دارید از نرم‌کننده لباس استفاده کنید، بهتر است از نرم‌کننده در ماشین لباسشویی غیر‌اتوماتیک استفاده نکنید؛ چون در ماشین لباسشویی معمولی، نرم‌کننده لباس به درستی در آب مخلوط نمی‌شود و سبب ماندن لکه سفید روی لباس می‌شود.

 

 

خراب بودن پمپ آب ماشین لباسشویی

موتور لباسشویی وظیفه شستشو، آبکشی و چرخاندن دیگ را به عهده دارد؛ خرابی آن یکی دیگر از علل به وجود آمدن سفیدک روی لباس است. کارکرد ناقص موتور ماشین ‌لباسشویی باعث به وجود آمدن اختلال در چرخش و شستشو می‌شود.

 

 

دمای پایین آب

بیشتر شوینده‌ها در دمای حداقل ۶۰درجه در آب حل می‌شوند. بنابراین، زمانی که دمای آب ماشین لباسشویی پایین باشد، ممکن است پودر ماشین لباسشویی به درستی حل نگردد و سبب به وجود آمدن لکه سفید روی لباس می‌شود.

 

 

در همه مدل‌های ماشین لباسشویی، یک المنت برای تنظیم دمای آب نصب گردیده است. در آب‌و‌هوای سرد و زمانی که آب گرم در دسترس نیست، المنت به رسیدن آب به دمای مطلوب کمک می‌کند. خرابی المنت ماشین لباسشویی، یکی از عوامل اثرگذار در دمای آب ماشین لباسشویی است؛ چون مانع تمیزی لباس‌ها می‌شود.

 

وجود دستمال‌کاغذی در ماشین لباسشویی

زمان قرار دادن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، جیب‌ها را با دقت جستجو کنید. تکه‌های کاغذ یا دستمال‌کاغذی در ماشین لباسشویی باعث ایجاد لکه‌ سفید روی لباس‌های تیره می‌شود.

 

 

شیوه پاک کردن سفیدک از روی لباس ها

روشهای پیشگیری از سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی این است که دلایل پیدایش این مشکل را بررسی و رفع کنید و در زمان استفاده از پودر لباسشویی توجه کنید.

 

 

برطرف کردن سفیدک به علت پودر لباسشویی بیش از حد

چنانچه بیش از اندازه معین پودر داخل لباسشویی ریخته‌ و حالا با لباس‌هایی پر از سفیدک مواجه شده‌اید، راهکار این است که دوباره لباس‌ها را داخل ماشین بیندازید و این بار از هیچ ماده شوینده‌ای استفاده نکنید!

 

 

برطرف کردن سفیدک به وسیله دستمال کاغذی یا کاغذ

برای برطرف کردن لکه‌های سفید که به علت دستمال کاغذی یا کاغذ به وجود آمده است، پیشنهاد می‌کنیم لباس ها را داخل خشک‌کن بیندازید.

 

 

آنگاه پس از ۱۰ دقیقه، صافی کرک و پرز را کنترل کنید تا اطمینان پیدا کنید که تکه‌های کاغذ به آن نچسبیده باشند.

 

 

برطرف کردن سفیدک به علت جرم و کثیفی ماشین

اگر جرم و آلودگی روی لباس‌ها دیدید، بهتر است قبل از هر چیز به‌ طور اساسی دستگاه خود را جرم‌زدایی کنید.

 

 

همین طور می‌توانید از موادی که به‌منظور این کار تولید شده‌اند استفاده کنید و از این روش دستگاه خود را پاک‌سازی کنید.

 

 

نگامی که از تمیز شدن ماشین اطمینان پیدا کردید، می‌توانید دوباره لباس‌ها را داخل آن بشویید.

 

 

برطرف کردن سفیدک به دلیل سرد بودن آب

چنانچه متوجه شدید که آب ورودی به دستگاه سرد است، احتمالا المنت‌های ماشین لباسشویی خراب شده و احتیاج به تعمیر دارد.

 

 

برای کنترل دمای آب لباسشویی می‌توانید در هنگام شستشو، شیشه درب دستگاه را لمس کنید. چنانچه شیشه گرم نبود، اطمینان پیدا کنید که آب سرد وارد ماشین شده است.

 

 

رفع سفیدک لباس مشکی

بهترین روش برای برطرف کردن شوره لباس مشکی، استفاده از آب داغ، متناسب با نوع پارچه و شستن دوباره لباس است.

 

برطرف کردن لکه نرم کننده روی لباس

لکه نرم‌کننده اغلب با استفاده از آب و صابون به راحتی از روی لباس پاک می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *