عملیات «کوانتوم»؛ تهاجم آژانس امنیت ملی آمریکا به کامپیوترهای آفلاین

آژانس امنیت ملی آمریکا بدافزاری طراحی کرده که با کمک آن می‌تواند به اطلاعات کامپیوترهایی که به شبکه اینترنت متصل نیستند دست پیدا کند.

عملیات «کوانتوم»؛ تهاجم آژانس امنیت ملی آمریکا به کامپیوترهای آفلاین

عملیات «کوانتوم»؛ تهاجم آژانس امنیت ملی آمریکا به کامپیوترهای آفلاین

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا موفق شده در سراسر جهان بیش از یکصد هزار کامپیوتر را به این بدافزار آلوده کند. (+)

بنا بر همین گزارش این عملیات با نام «کوانتوم» شناخته می‌شود. آژانس امنیت ملی آمریکا گفته است که هدفش از این عملیات دفاع است و نه تهاجم.

گزارش نیویورک تایمز بر اساس اسناد و گزارش‌هایی است که از عملیات «کوانتوم» به دست آورده و همچنین با استفاده از نظر کارشناسی متخصصان علوم رایانه‌ای و نظر برخی از مقامات دولتی نوشته شده است.

آژانس امنیت ملی آمریکا با استفاده از این بدافزار می‌تواند اطلاعات موجود در شبکه‌ای از کامپیوترهای به هم مرتبط را از طریق کامپیوتری که به فاصله هشت مایلی از شبکه مورد تهاجم قرار دارد به دست آورد و سپس این اطلاعات را به مرکز آژانس امنیت ملی آمریکا مخابره کند. در این فن‌آوری از امواج رادیویی استفاده می‌شود.

عملیات «کوانتوم»؛ تهاجم آژانس امنیت ملی آمریکا به کامپیوترهای آفلاین

عملیات «کوانتوم»؛ تهاجم آژانس امنیت ملی آمریکا به کامپیوترهای آفلاین

نیویورک تایمز بر اساس گفته‌های برخی کارمندان آژانس و اسناد به دست آمده ادعا می‌کند که کامپیوترهای ارتش چین ظاهراً بیش از دیگر کامپیوترها مورد تهاجم قرار گرفته‌اند. شبکه‌ای از کامپیوترهای ارتش روسیه، شبکه قاچاقچان مواد مخدر در مکزیک و مراکز تجاری در جامعه مشترک اروپا از دیگر اهداف آژانس ملی امنیت آمریکا در عملیات کوانتوم است. نیویورک تایمز همچنین گزارش می‌دهد که امکان تهاجم به کامپیوترهای موجود در تأسیسات هسته‌ای ایران هم وجود دارد.

هیچگونه نشانه‌ای در دست نیست که آژانس امنیت ملی آمریکا این فن‌آوری تازه را در خاک ایالت متحده آمریکا هم به کار گرفته باشد.

یکی از کارکنان آژانس امنیت ملی آمریکا به نیویورک تایمز گفته است از این بدافزار صرفاً برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز سرویس‌های اطلاعاتی در خارج از خاک آمریکا استفاده شده است.

علاوه بر این آژانس امنیت ملی آمریکا با به‌کارگیری این بدافزار می‌تواند از طریق یک کامپیوتر سیار اطلاعات غلطی را هم به کامپیوتر مورد تهاجم انتقال دهد.

۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا به هیأتی متشکل از چهار کار‌شناس مأموریت داده بود که چگونگی فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا را بررسی کنند. به گزارش واشنگتن‌پست این هیأت ۴۰ پیشنهاد خود را با رییس جمهور آمریکا در میان گذاشت. اکنون بر اساس پیشنهادهای این هیأت کار‌شناسی قرار است فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا محدود شود.

طرح باراک اوباما مبنی بر محدود کردن فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا فقط معطوف به شهروندان آمریکایی و در نظر گرفتن حقوق شهروندی آنان است و به فعالیت‌های دیگر آژانس امنیت ملی آمریکا در سطح جهان نظر ندارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *