فراموشی ریاضی و تعطیلات تابستانه

فراموشی ریاضی

ریاضی درسی است که به نیاز به تمرین مستمر و مداوم دارد. تعطیلات طولانی تابستان گاهی اوقات باعث فراموشی این درس مهم و شیرین دوران تحصیلی می شود. پس راهکار چیست؟

تمرین ریاضی در تعطیلات تابستان

یکی از مسائلی که دانش آموزان و معلمان هر سال با آن مواجهند چالش فراموش کردن آموخته ها در ایام تعطیلات تابستان است. وقتی سال تحصیلی تمام می شود برای بسیاری از دانش آموزان، اوغات فراغت و سفر و تفریح فرا می رسد، برای برخی دیگر کار در کنار اعضای خانواده در مزارع و کارگاه ها و برای برخی دیگر تابستان، ایام کلاسهای فوق برنامه است. اما فارغ از اینکه کودکان ما تابستان خود را چگونه می گذرانند یک مسئله دست نخورده باقی می ماند و آن این است که وقتی سال تحصیلی دوباره شروع می شود، دانش آموزان اگر نه تمام اما بیشتر مباحثی را که در سال گذشته خوانده و تمرین کرده بودند را به فراموشی سپرده اند و دست کم چند هفته آغاز سال باید صرف یادآوری آموخته های سال قبل شود.
درس ریاضی هم از این قاعده مستثنی نیست و مسائل و مهارت های ریاضی که در اثر مرور و تمرین زیاد در سال تحصیلی آموخته شده اند، در تابستان به فراموشی سپرده می شوند اما آیا راهی برای فعال نگه داشتن دانش و مهارت های ریاضی در تابستان وجود دارد؟ در این مقاله چند راه برای درگیر نگه داشتن ذهن دانش آموزان با مباحث ریاضی پیشنهاد می شود:
– ریاضی را وارد زندگی روزمره کنید. وارد کردن ریاضی به زندگی روزمره دانش آموزان مستلزم همراهی و همکاری کامل والدین است. والدین هشیار و علاقمند می توانند مسائل زندگی روزانه را تبدیل به مسائل ریاضی کنند و قدرت تفکر و استدلال کودکانشان را تقویت نمایند. برای مثال کودکان کم سن و سال می توانند روزانه مفاهیم اصلی هندسه از قبیل اشکال و احجام، کوچکتر و بزرگتر و غیره را با اسباب بازی ها و وسایل خانه تمرین کنند. همین طور تمرین شمردن و بازی با اعداد می تواند یک تفریح روزانه باشد. برای کودکان بزرگتر مثلا برگزاری یک جشن تولد و تقسیم کردن کیک و شیرینی ها بین مهمان ها، می تواند تبدیل به تمرینی برای تقسیم مساوی و آموزش کسر باشد. خرید کردن نیز می تواند یک کلاس ریاضی باشد اگر شما کودکان را با موضوع محاسبه قیمت محصولات خریداری شده و ارزش اسکناسی که باید برای آن بپردازید آشنا سازید.
– بپرسید و کشف کنید. وقتی کودک شما با یک  مسئله سراغ شما می آید صرفا به نتیجه بسنده نکنید از او در مورد راه حل آن بپرسید. مثلا وقتی ۶ نفر مهمان دارید، از او بخواهید که حساب کند برای میز شام چند صندلی، بشقاب، قاشق و چنگال مورد نیاز است. بعد مسئله را پیچیده تر کنید و بپرسید اگر خودش و شما را هم به حساب آورد چند بشقاب و قاشق و چنگال مورد نیاز خواهد بود. هر زمان که پاسخ داد صرف نظر از اینکه جوابش صحیح یا غلط است در مورد راه حل از او سوال کنید. بگذارید درک خود را از مسئله عمیق تر و عمیق تر کند. مثلا وقتی می گوید ۷+۸= ۱۵ ، از او بپرسید حالا ۱۷+۸ را محاسبه کند سپس ۱۸+۱۷ . بگذارید با پیچیده تر شدن هر مرحله درک و فهم خود را از مسئله عمیق تر سازد.
– از منابع آنلاین کمک بگیرید. حتما نیاز نیست که معلم ریاضی باشید تا بتوانید سوالات ریاضی طرح کنید. منابع اینترنتی مختلفی برای گرفتن ایده برای طراحی سوالات و تمرینات ریاضی ساده وجود دارد که در پی نوشت این مقاله نمونه هایی را می توانید ببینید.
– از فلش کارت ها استفاده کنید. فلش کارت های زیادی با موضوعات مختلف ریاضی وجود دارد از کارتهای مخصوص اعداد و شماره ها که برای شمردن، جمع وتفریق و غیره می توانید مورد استفاده قرار دهید تا فلش کارتهایی که به مفاهیم پیچیده تر ریاضی همچون کسر و احتمال می پردازند. اشکال هندسی، رنگ ها، و اندازه ها نیز می توانند موضوعات فلش کارت ها باشند.
– از وسایل ساده استفاده کنید. برای انجام محاسبات ریاضی همیشه به قلم و کاغذ نیاز ندارید می توانید از کودکان بخواهید با استفاده از وسایل بازی مثلا دومینوها، آجرهای لگو، مداد رنگی ها، توپ ها و حتی استفاده از انگشتان برای شمردن استفاده کنند. چرتکه هم می تواند وسیله هیجان انگیزی برای انجام محاسبات ساده باشد.
تنها نکته کلیدی این است که باید همواره رویکرد مثبتی نسبت به ریاضی داشته باشید. اگر باور کنید که ریاضی مبحثی شیرین و ضروری است نگرش شما به کودکان منتقل می شود و آنها ریاضی را دوست خواهند داشت اما اگر طوری رفتار کنید که حس کنند ریاضی سخت، پیچیده و نامفهوم است، به زودی آموختن ریاضی را ترک خواهند کرد و با آن بیگانه خواهند شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *