فواید کاسنی فرنگی برای سلامتی چیست؟

کاسنی فرنگی

کاسنی فرنگی

 

کاسنی فرنگی گیاهی پر از خاصیت

کاسنی فرنگی یا کاسنی کاهویی یکی از منابع اصلی تامین ویتامین کا (K) برای بدن است که میتواند به بهبود تراکم استخوان،کاهش التهاب مفاصل ، تنظیم کلسترول و پیشگیری از بیماریهای قلبی کمک کند.

کاسنی فرنگی یا اندیو (به انگلیسی : endive) به نام کاسنی سالادی یا کاسنی کاهویی هم شناخته می شود. از آنجا که این گیاه در محیط های تاریک کشت می شود ، از فتوسنتز آن جلوگیری شده و رنگش روشن سفید و زرد دارد.

 

آندیو ترد و شیرین با کمی مزه تلخ است ، طعم اندیو چیزی بین کاهو و کلم است و میتوانید از آن برای انواع سالاد و ساندویچ استفاده کنید. با این که ظاهر آندیو شباهت زیادی به کاهو دارد ولی طعمش شباهت بیشتری با کلم دارد.

کاسنی فرنگی سرشار از ویتامین آ ، پانتونیک اسید یا ویتامین ب ۵ ، اسید فولیک یا ویتامین ب ۹ و ویتامین کا است.

 

در واقع میتوان گفت کاسنی سالادی یا کاسنی کاهویی منبع اصلی برای تامین ویتامین کا موردنیاز روزانه بدن محسوب می شود. هر ۱۰۰ گرم کاسنی کاهویی یا کاسنی سالادی میتواند ۲۲۰ درصد ویتامین کا مورد نیاز بدن را تامین کند.

مهم ترین کشور تولید کننده کاسنی فرنگی ، بلژیک است ، بلژیک بهترین نوع کاسنی فرنگی را تولید کرده و ریشه آن را خشک کرده برای مصارف دارویی به فرانسه و آلمان صادر میکند.

 

ارزش غذایی کاسنی فرنگی

هر ۱۰۰ گرم کاسنی فرنگی خام حاوی مواد مغذی زیر است:

 

انرژی ۷۱ کیلوژول (۱۷ کیلوکالری)

کربوهیدرات ۳٫۳۵ g

فیبر خوراکی ۳٫۱ g

چربی ۰٫۲ g

پروتئین ۱٫۲۵ g

معادل ویتامین آ ۱۰۸ میکروگرم معادل ۱۴٪ مقدار موردنیاز روزانه یا ( DV )

بتا-کاروتن ۱۳۰۰ میکروگرم معادل ۱۲٪ ( DV )

ویتامین ( B۱ ) ۰٫۰۸ میلی‌گرم معادل ۷٪ ( DV )

ویتامین ( B۲ ) ۰٫۰۷۵ میلی‌گرم معادل ۶٪ ( DV )

نیاسین ( B3 ) ۰٫۴ میلی‌گرم معادل ۳٪ ( DV )

پانتوتنیک اسید ( B۵ ) ۰٫۹ میلی‌گرم معادل ۱۸٪ ( DV )

فولیک اسید ( B۹ ) ۱۴۲ میکروگرم معادل ۳۶٪ ( DV )

ویتامین ث ۸٫۵ میلی‌گرم معادل ٪۶ ( DV )

ویتامین ئی ۰٫۴۴ میلی‌گرم معادل ۳٪ ( DV )

ویتامین کا ۲۳۱ میکروگرم معادل ۲۲۰٪ ( DV )

کلسیم ۵۲ میلی‌گرم معادل ۵٪ ( DV )

آهن ۰٫۸۳ میلی‌گرم معادل ۶٪ ( DV )

منیزیم ۱۵ میلی‌گرم معادل ۴٪ ( DV )

منگنز ۰٫۴۲ میلی‌گرم معادل ۲۰٪ ( DV )

فسفر ۲۸ میلی‌گرم معادل ۴٪ ( DV )

پتاسیم ۳۱۴ میلی‌گرم معادل ۷٪ ( DV )

روی ۰٫۷۹ میلی‌گرم معادل ۸٪ ( DV )

 

 

خواص کاسنی فرنگی برای سلامت

کاسنی فرنگی برای کبد و تصفیه خون بسیار مفید است ، این سبزی سرشار از املاح معدنی و ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است. طعم و مزه آن کمی تلخ و شبیه ساقه کرفس است.

 

پیشگیری از پیری زودرس با کاسنی فرنگی

این سبزی خواص آنتی اکسیدانی بالایی دارد ، وجود ویتامین ای ، ویتامین ث و پیش ساز ویتاین آ به صورت همزمان در این سبزی با آسیب رادیکال های آزاد به بدن مقابله کرده و مانع از پیری زودرس می شود. تاثیر اصلی این آنتی اکسیدان ها بر سلولهای پوست است که اجازه نمیدهد دستخوش پیری زودرس شود همچنین به بهبود سیستم قلبی عروقی و چشم ها هم کمک میکنند.

 

کاهش وزن با کاسنی فرنگی

۹۰ – ۹۵ درصد کاسنی کاهویی را آب تشکیل داده است و هر ۱۰۰ گرم آن فقط ۱۵ کیلوکالری انرژی دارد ، با این حال خیلی زود شما را سیر می کند. ترکیب مناسب پتاسیم در این سبزی مانع از احتباس آب در نتیج افزایش وزن کاذب در بدن می شود.

فیبر موجود در آن علاوه بر این که باعث می شود کمتر غذا بخورید به یبوست کمک کرده و تلخی کم آن باعث افزایش ترشحات معده و هضم راحت تر غذا می شود.

 

کاهش خستگی با کاسنی فرنگی

کاسنی کاهویی سرشار از منیزیم ، پتاسیم ، روی و کلسیم است . مصرف کاسنی کاهویی در کنار غذا مانع از کمبود مواد معدنی شده و اجازه نمیدهد دچار خستگی ناشی از کمبود مواد معدنی شوید شوید.

مصرف کاسنی فرنگی در بارداری

کاسنی کاهویی منبع فوق العاده از فولات یا ویتامین ب ۹ است و میتواند بخشی از فولات مورد نیاز زنان باردار را تامین کند. مصرف فولاد برای پیشگیری از ناهنجاریهای لوله عصبی جنین ، ضروری است.

 

پاکسازی کبد با کاسنی فرنگی

مصرف اندیو سلامت کبد را تضمین می کند. اندیو علاوه بر پاکسازی کبد ، کیسه صفرا را به تولید بیشتر صفرا تحریک کرده و باعث عملکرد بهتر کبد شده و مانع از انباشت مواد زائد در کبد می شود.

 

سلامت دهان و دندان با کاسنی فرنگی

مصرف طولانی مدت برگ کاسنی فرنگی مانند یک ضد باکتری طبیعی عمل میکند و مانع از رشد و تکثیر باکتری ها در دهان شده و سلامت دهان و دندان را تضمین میکند.

 

پیشگیری از آلزایمر با کاسنی فرنگی

تخریب رادیکالهای آزاد روی سلولهای مغز هم تاثیر گذار است و با افزایش سن میتواند منجر به بیماری های مزمن و آلزایمر شود.

آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها و مواد معدنی میتوانند سلول ها و بافت مغز را تقویت کنند ؛ پتاسیم . فولیک اسید و اسید پنتونیک موجود در برگهای اندیو به بهبود سلامت مغز کمک زیادی می کنند.

 

بهبود سلامت چشم با کاسنی فرنگی

برگهای کاسنی سرشار از بتا کاروتن هستند که در کبد تبدیل به ویتامین آ می شوند و میتونند از سلامت چشم و پیشگیری از بیماریهای چشم در افراد میانسال از جمله آب مروارید ، انحطاط لکه زرد و آب سیاه کمک کنند. افزودن این سبزی به رژیم غذایی کودکان میتواند مانع از ضعیف شدن زود هنگام چشم شود.

 

بهبود حملات آسم

کاسنی فرنگی خاصیت ضد التهابی دارد ، نوشیدن برگ کاسنی میتواند به سلامت قلب و ریه ها کمک زیادی کند. برای تاثیر بیشتر میتوانید آب برگ کاسنی را با آب هویج و ساقه کرفس و نصف قاشق عسل مخلوط کرده و میل نمایید.

 

بهبود دستگاه گوارش با کاسنی فرنگی

فیبر خوراکی برگهای اندیو خاصیت ملین دارد و میتواند به کاهش یبوست وبهبود دفع مواد زائد از بدن کمک کند. تلخی اندک برگ کاسنی به بهبود هضم کمک کرده و مانع از سوءهاضمه می شود ولی اگر تلخی اش را دوست ندارید میتوانید قبل از مصرف آن را بپزید.

 

کاهش کلسترول با کاسنی فرنگی

مصرف مواد غذایی ، چرب و شیرین فراوری شده باعث افزایش کلسترول مصرفی می شوند که اگر وارد جریان خون شود باعث بروز بیماریهایی از جمله فشار خون بالا و مشکلات قلبی خواهد شد. برگ کاسنی و دیگر سبزیجات حاوی فیبر غیر محلول هستند که از بدن دفع می شود ، این فیبر در روده ها ، کلسترول را جذب کرده و مانع از ورود کلسترول به خون می شود. مصرف کاسنی فرنگی در وعده های غذایی باعث می شود بخش زیادی از کلسترول مصرفی دفع شده و کلسترول خونتان تنظیم گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *