فیبرومیالژی

فیبرومیالژی

فیبرومیالژی سندرومی است همراه با درد تمام بدن و خستگی شدید و مشکلات خواب. این سندروم مشکلات جدی تولید نمی کند ولی بسیار اذیت کننده است و باعث می شود که شخص مبتلا نتواند فعالیت های روزانه اش را کاملاً انجام دهد و یا به شغل تمام وقت بپردازد. این سندروم از سال ۱۹۹۲ توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان بیماری شناخته شده است ولی متاسفانه هنوز به خوبی شناخته و فهمیده نشده است. با این که دردها واقعی و شدیداً مزاحم است پزشکان نتوانسته اند انفلاماسیون یا صدماتی را در بدن پیدا کنند که علت آن را بیابند به همین دلیل فیبرومیالژی در جامعه علمی مورد بحث است تا حدی که پزشکان وجود آن را قبول نداشتند.

امروزه به نظر می رسد که بعضی عوامل فیزیولوژیک مثل ناهنجاری های دستگاه عصبی یا تغییرات هورمونی و غیره با مشکلات ژنتیک یا عوامل خارجی مانند عفونت یا صدمات ضربه ای ممکن است در آن موثر باشند. علت واقعی آن هنوز مشخص نیست.

کلمه فیبرومیالژی از کلمه فیبرو برای فیبروز و میو به معنای عضله و آلژی نشان دهنده درد تشکیل شده ولی این کلمه مورد قبول بعضی از پزشکان نیست.

آمار نشان می دهد که در کشورهای صنعتی ۲ تا ۶ درصد مردم به آن مبتلا می شوند. در کانادا نهصد هزار نفر به آن مبتلا هستند.

تشخیص

بر اثر داشتن علائم زیاد و شبیه به هم و یا همراهی با بیماری های دیگر مانند رماتیسم های مفصلی، سندروم خستگی مزمن، سندروم روده حساس، میگرن و غیره تشخیص فیبرومیالژی سخت می شود و هم چنین در آمریکای شمالی بیمار مبتلا باید حداقل ۵ سال و یک دوجین ویزیت های پزشکی انجام بدهد تا تشخیص فیبرومیالژی داده شود و پزشک قبل از تشخیص آزمایش های مکمل خون و عکسبرداری تجویز می کند تا اگر بیماری های دیگری وجود دارند به نحوه دیگری درمان شوند.

کالج آمریکایی Rheumatology دو عامل را برای تشخیص پیشنهاد کرده که توسط یک کمیته بین المللی مورد قبول قرار گرفته و در تمام کشورها با آن بیماری را تشخیص می دهند:

ـ وجود دردهای منتشر در بدن به مدت بیشتر از سه ماه. درد باید در هر دو طرف بدن (چپ یا راست) وجود داشته باشد در بالا و پایین کمربند و ستون فقرات (در ۱۱ نقطه از ۱۸ محلی که معمولاً درد وجود دارد).

ـ سندروم خستگی مزمن همراه با خستگی شدید و دردهای عضلانی و مفصلی شباهت زیادی به فیبرومیالژی دارد و به آسانی نمی توان فرقی بین آن ها قائل شد و تفاوت این دو بیماری این است که در سندروم خستگی مزمن خستگی شدیدتر است و در فیبرومیالژی دردها.

بیماری های همراه: بیماری های زیر در اغلب موارد همراه با فیبرومیالژی دیده می شوند، سردرد، مشکلات روده بزرگ مثل روده ملتهب، سندروم ساق پای بی قرار، مشکلات چشمی و لرز.

علل

علل به وجود آمدن این سندروم هنوز شناخته نشده با این که فیبرومیالژی باعث تولید دردهای مزمن می شود ولی هیچ صدمه ای بر روی عضلات دیده نمی شود که بتواند علت درد را مشخص کند و عوامل زیادی می تواند منشاء آن باشد.

هپیوتزهای مختلفی در این باره وجود دارد که به چند تای آن می پردازیم.

*خستگی محور هیپوتالامو، هیپوفیزو، سوررنال (فوق کلیوی) یا محور استرس

به نظر می رسد که در نزد افرادی که آمادگی برای بیماری دارند یکی از دو عامل زیر بسیار مهم است:

ـ اگر در کودکی یا نوجوانی یک حادثه احساسی روانی اتفاق افتاده باشد که باعث استرس قوی شده باشد، مثل مورد تجاوز جنسی قرار گرفتن معمولاً در خانواده.

ـ در بزرگسالی معمولاً در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی بر اثر یک استرس قوی جدید شخص به طرف بیماری کشیده می شود که معمولاً در افراد مبتلا دیده می شود.

ـ کم شدن قدرت تحمل درد، افراد مبتلا به بیماری فیبرومیالژی زودتر درد را احساس می کنند تا دیگران و دستگاه عصبی آنها به طور غیرطبیعی به عوامل خارجی جواب می دهد. یک فشار خفیف پیام های درد را به مغز می فرستد و باعث حساس بودن به درد بر اثر بدکاری بعضی از نواحی مغز و غیر طبیعی بودن پیام وارده می شود.

ـ غیرطبیعی بودن فیزیولوژی دستگاه عصبی: چندین مطالعه کم شدن مقدار neurotransmitters مانند گلوتامات یا سروتوئین را در بیماران نشان داده، همین طور غیرطبیعی بودن هورمون ها در هیپوفیز، تالاموس و در مغز بیماران وجود دارد ولی هیچ کدام از این ها به تنهایی عامل بیماری نیست.

ـ عوامل ژنتیک: امروزه ثابت شده که فیبرومیالژی یک علت ژنتیک هم دارد و چندین نفر در یک خانواده مبتلا هستند و ژن های مختلفی می توانند حامل بیماری باشند ولی مطالعات در این باره نتایج قانع کننده تا به حال نداشته است.

 

عوامل دیگری که ممکن است در بیماری موثر باشند

ـ عوامل بیولوژیکی مانند مشکلات متابولیک که حساسیت به درد را شدید می کند، همراهی آن با استرس، نگرانی و دپرسیون شناخته شده است.

ـ کمبود مزمن خواب آسایش بخش و ترمیم کننده، بدخوابی ممکن است تنها سیمپتوم نباشد ولی یک عامل بیماری هم باشد.

ـ عوامل خارجی: بیماری های عفونی مانند هپاتیت B یا C و یا بیماری لیم. در حدود ۱۰ درصد بیماران مبتلا به فیبرومیالژی قبل از شروع سیمپتوم های بیماری شان مبتلا به یک بیماری عفونی شده بودند.

در بیشتر موارد یک صدمه شدید بدنی مانند تصادف باعث شروع بیماری شده، تصادفات اتوموبیل که باعث ضربه گردنی و صدمه به مهره های گردنی شده اند. صدمات احساسی هم می توانند باعث بیماری بشوند مثل مورد استفاده قرار گرفتن جنسی و یا حوادث سنگین مثل مورد حمله قرار گرفتن و یا در محل انفجار بودن در هنگام جنگ و امثالهم.

چندین مطالعه نشان داده که رابطه ای بین فیبرومیالژی، نگرانی و دپرسیون در یک سوم بیماران دیده شده است. نگرانی ها اغلب قبل از شروع درد در نزد سه چهارم بیماران وجود داشته در صورتی که دپرسیون اغلب پس از شروع دردها دیده می شود. افراد مبتلا به فیبرومیالژی دارای وضع روانی خاصی هستند و بدبینی شدید و غلو کردن مخصوصاً در احساس درد دارند که خود همین حالات باعث شدت درد و احساس عدم قابلیت و نگرانی بیشتر می شود.

باید دانست که دپرسیون مزمن باعث تولید درد و دردهای مزمن باعث تولید دپرسیون می شوند که این دو با فیبرومیالژی رابطه مستقیم دارند.

علائم

علائم در اشخاص مختلف متفاوت است و یکسان نیست. عواملی مانند وضعیت هوا ساعت مختلف روز، میزان استرس شخص و فعالیت های بدنی عواملی هستند که بر روی شدت بیماری و کم و زیادی آن اثر دارند.

ـ دردهای عضلانی در بدن که می تواند ماه ها طول بکشد و همراه با سختی عضلات باشد. بعضی مناطق بدن با لمس کردن دردناک می شوند و در شرایط بسیار شدید تماس با بدن شخص عامل درد می شود.

ـ خواب ناکامل که باعث استراحت بدن نمی شود همراه با سختی عضلات در بیدار شدن.

ـ خستگی دائمی در تمام روز

ـ سردردها و میگرن های شدید که می تواند بر اثر فشار و عضلات گردنی و شانه ای و یا بدکاری راه های طبیعی کنترل درد در بدن باشد.

ـ سندورم روده ملتهب، شکم روش، یبوست و دردهای شکمی.

ـ حالت افسردگی یا نگرانی (در یک سوم بیماران فیبرومیالژی دیده می شود)

ـ عدم تمرکز

ـ پرکاری احساسات حواس پنج گانه مانند حساس بودن شدید در مقابل بوهای مختلف، نور، سرو صدا، تغییرات درجه هوا و از همه بیشتر احساس درد در تماس با بدن شخص

ـ احساس خواب رفتن و مور مور شدن و بی حسی در دست و پا

ـ پریودهای دردناک

ـ سندروم مثانه ملتهب

چه کسانی در ریسک مبتلا شدن هستند

ـ زنان: زنان چهار برابر مردها دچار فیبرومیالژی می شوند، دانشمندان فکر می کنند که هورمون های جنسی در تولید بیماری نقش بازی می کنند ولی هنوز نمی دانند چگونه و چطور و به نظر می رسد که تستوسترون باعث می شود که مردها در مقابل درد مقاومت بیشتری داشته باشند.

ـ اشخاص ۵۰ سال به بالا، در نزد زنان بیماری بیشتر در بین ۴۰ تا ۶۰ سالگی دیده می شود و معمولاً در حوالی یائسگی، چون در یائسگی میزان هورمون های جنسی کم می شود. دانشمندان انتظار داشتند که کمبود هورمون باعث کم شدن درد در زنان بشود ولی متاسفانه برعکس شده است.

ـ اشخاصی که یکی از اعضای فامیلشان دچار فیبرومیالژی و یا دپرسیون هستند.

ـ اشخاصی که دچار مشکلات بدخوابی بر اثر اسپاسم های عضلانی شبانه و سندروم پای بی قرار هستند.

ـ اشخاصی که دچار یک صدمه مهم فیزیکی یا روانی شده اند مانند تصادف، سقوط از بلندی، تجاوز جنسی، عمل جراحی و یا زایمان سخت.

ـ اشخاصی که دچار بیماری عفونی ویروسی مهم مانند بیماری Lyme و یا ویروس HIV شده اند.

عواملی که به ریسک کمک می کنند

ـ کمبود یا زیاده روی در فعالیت های بدنی

ـ اشخاصی که شدیداً منفی باف هستند و فکرشان را متمرکز می کنند روی مشکلات دردآور زندگی.

پیشگیری

چون دلیل فیبرومیالژی مشخص نیست هیچگونه امکان جلوگیری وجود ندارد.

ولی باید در نظر داشت که وزن اضافه باعث تشدید دردهای مفصلی و عضلانی می شود.

درمان های دارویی

به علت این که عامل اصلی بیماری مشخص نیست درمان دارویی برای بیماران بر اثر تجربیات کلینیکی و دانش فیزیولوژی عصبی درد است. همچنین درمان های دارویی برای درمان علائم دیگر بیماری مانند دپرسیون و بی خوابی به کار می رود.

داروها

ـ داروهای ضد تورم غیر استروئیدی مانند ادویل و تایلنول و برای رفع درد و سختی عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد ولی اثر آنها بر روی همه یکسان نیست و بیشتر برای بیمارانی به کار می رود که فیبرومیالژی همراه با بیماری انفلاماتوار مانند پولی آرتریت روماتوئید باشد. آسپرین و مشابه آن به ندرت مفید واقع می شود.

توجه: درمان طولانی با آسپرین و مشابه آن می تواند آثار ثانویه بسیار جدی مانند درد و خونریزی معده، زخم معده، صدمه به کلیه ها و فشار خون بالا داشته باشد.

ـ آنتی دپرسور: به مقدار کم باعث ازدیاد مقدار سروتونین در مغز می شود.کمبود سروتونین نه تنها باعث افسردگی می شود بلکه تولید میگرن، درد در سیستم گوارش، و نگرانی می کند که از علائم بیماری فیبرومیالژی هستند و بعضی از آنتی دپرسورها دارای آثار ضد درد هستند و معمولاً از آنها استفاده می شود بدون این که دپرسیون وجود داشته باشد، به عنوان مثال از ادویل برای رفع درد و همچنین خواب عمیق استفاده می شود. به نظر می رسد که آنتی دپرسورها به مدت طولانی بهترین درمان برای دردهای عضلانی فیبرومیالژی می باشد ولی بر روی همه موثر نیست.

داروهای ضد تشنج: که برای صرع به کار می روند باعث تعادل پیام های عصبی در نخاع می شوند و بعضی از این داروها باعث بهبودی خواب بیمار می شود.

ـ داروهای خواب آور که برای راحت به خواب رفتن مصرف می شوند ولی استفاده طولانی از آنها معمولاً توصیه نمی شود.

ـ داروهای شل کننده عضلات نیز می توانند آرام بخش دردها باشند، تنها داروی شل کننده موثر Flexeril می باشد.

ـ کورتیکواستروئیدها کوچکترین اثری برای درمان فیبرومیالژی ندارند.

ـ نارکوتیک ها باید به عنوان آخرین سلاح موقعی که درمان های دیگر همه بی اثر هستند به کار رود و استفاده از آن باید تحت نظر مستقیم پزشک باشد، زیرا امکان اعتیاد به آن زیاد است.

ورزش های اروبیک

ورزش باعث می شود که بدن آندورفین تولید کند که هورمون هایی هستند که احساس آرامش و راحتی می دهند. یک سری مطالعات در سال ۲۰۰۲ نشان می دهد که تمرین های اروبیک تحت نظر متخصص علائم بیماری را کم کرده و حرکات و وضع بدنی را بهتر می کند. نرمش ها هم برای بعضی علائم مفیدند. مطالعات دیگری در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ نیز به این نتیجه رسیده است. حرکات اروبیک در استخر آب گرم بهترین برنامه برای شروع آن است. دو مطالعه سال ۲۰۰۶ نشان می دهد که راه رفتن یا دویدن در آب برای رفع دردهای تولید شده بر اثر فیبرومیالژی و بهتر شدن حال بیمار موثر است.

انجمن پزشکی کانادا برای رفع علائم پیشنهادات زیر را مفید می داند:

ـ محدود کردن زمان استرس زیرا علائم بیماری با استرس تشدید می شود.

ـ برنامه خواب مرتب داشته باشید.

ـ نرمش و ورزش های اروبیک

ـ کمپرس گرم بر روی نقاط دردناک

ـ ماساژهای سبک

تعداد کمی از بیماران خوب می شوند و این نشان دهنده این است که بیماری درمان پذیر است و تعداد زیادی از درمان شدگان تغییرات وسیعی در وضع روانی خود داشته اند، یک نوع نگاه جدید به زندگی بر اثر روان درمانی و یا درمان روحانی باعث دید جدیدی از زندگی شده است.

درمان های تکمیلی

طبق یک مقاله که نتیجه ۴۹ مطالعه را نشان می دهد درمان خوب کننده فیبرومیالژی از نوع دارویی نیست، بلکه شامل حرکات ورزشی و متدهای آگاهی دهنده است. داروها فقط می توانند درد را کم کرده و به خواب عمیق کمک کنند. اخیراً در برنامه های درسی دوره های توان بخشی این روش ها را برای درمان افراد مبتلا به فیبرومیالژی تدریس می کنند.

پیشرفت بیماری (پیش آگهی)

فیبرومیالژی بیماری خطرناکی نیست و باعث مشکلات مهمی در سلامتی بیمار نمی شود ولی بیماری دردناکی است و باعث ناتوانی شخص می شود. دردها مزمن هستند و اغلب به داروهای ضد درد جواب نمی دهند و همین طور به سایر داروهای بدنی و روانی مقاوم می شوند ولی به هر حال پیشرفت نمی کنند و در دراز مدت ثابت می مانند یا کم می شوند ولی معمولاً شدیدتر از آنچه که هستند نمی شوند.

شدت درد و خستگی روزانه باعث محدود شدن فعالیت های روزانه شده و گاهی روی فعالیت های شغلی شخص اثر می گذارد ولی نگهداری فعالیت های شغلی هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی برای بیمار بسیار مهم است و این را یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ در کشور سوئد ثابت کرده است. تنظیم ساعات کار و یا پست شغلی بیمار در مواقعی که دردها بسیار شدید است ممکن است لازم بشود.

روش بدنی ـ روانی Mind Body

ـ در بین روش های درمانی مکمل روش بدنی روانی و هیپوتراپی بیش از همه برای درمان فیبرومیالژی به کار رفته، بیشتر از طب سوزنی و ماساژ درمانی و کایروپراتیک. طبق نظر پیروان این سیستم بدن و روان از هم جدا شدنی نیستند.

ـ Bio feedback هدف این سیستم این است که به بیمار یاد بدهند چگونه فشارهای عضلانی و یا فاصله بین دو نفس کشیدن را به کمک دستگاه هایی که این پارامترهای فیزیولوژیک را نشان می دهند کنترل کنند. مطالعات نشان می دهند که این سیستم درمانی نتایج مثبت دارد و آنهایی که حرکات بدنی را زیاد می کنند و باعث توان بخشی به عضلات و کم شدن سختی آنها در صبح و کم شدن درد در نقاط دردناک و استرس های روانی می شوند.

ـ هیپنوتراپی: مطالعات نشان می دهد که اثر درمانی هیپنوتراپی با مقایسه با ماساژ درمانی که همراه با یاد دادن تکنیک های آرامش دهنده عضلانی بوده بیشتر است و وضع عمومی بیمار خیلی بهتر شده مخصوصاً خستگی صبحگاهی و دردهای عضلانی و کیفیت خواب خوب می شود.

ـ روان درمانی برای تغییر دادن زندگی شخص که به بیمار یاد می دهد بیماری خود را بشناسد و بفهمد چگونه با نگرانی ها و احساسات و دردهای خود کنار بیاید و افکار منفی را که باعث تشدید عوارض بیماری می شود با افکار مثبت عوض کند و این باعث تغییر وضع کیفیت زندگی بیمار شده و نتایج مثبتی داشته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *