قطار ابرمغناطیسی چین

محققان چینی از نمونه اولیه خط حلقوی رونمایی کرده‌اند که امکان حرکت قطار ابرمغناطیسی با سرعتی بالغ بر ۳۰۰۰ کیلومتر در ساعت را فراهم می‌کند.

آفتاب: قطار شناور مغناطیسی یا مگ‌لو (MAGLEV) با ریل تماس نداشته و تنها با استفاده از نیروی الکترومغناطیسی در هوا شناور شده و به جلو هدایت می‌شود.

در حال حاضر سریعترین قطار مسافربری جهان، قطار مغناطیسی شانگهای (Shanghai Maglev) است که سال ۲۰۰۴ به بهره‌برداری رسید و سرعتی بالغ بر ۴۳۱ کیلومتر در ساعت دارد.

آسیا – بویژه کشورهای ژاپن و چین – شاهد توسعه نمونه‌های بسیار پیشرفته‌ای از قطارهای شناور مغناطیسی است، اما قطار ابرمغناطیسی (super-maglev) دستیابی به سرعت‌های بسیار بالاتر را امکان‌پذیر می‌کنند.

قطار ابرمغناطیسی

نخستین مسیر/ خط حلقوی (loop line) قطار ابررسانای مغناطیسی چین توسط محققان دانشگاه جیاوتانگ با موفقیت آزمایش شد.

این فناوری که توسط دکتر «دنگ ژیگانگ» سرپرست تیم تحقیقاتی این دانشگاه ابداع شده است، در مارس ۲۰۱۳ در نخستین آزمون حلقه مغناطیس ابررسانا در دمای بسیار بالا – بدون بسته بودن این محفظه لوله‌مانند – آزمایش شد.

قطار ابرمغناطیسی

اما در مرحله جدید تحقیقات، این خط حلقوی به شکل یک تونل کاملا بسته به قطر ۱۲ متر مورد آزمایش قرار گرفت که امکان حرکت سریعتر قطار را فراهم کرد.

با استفاده از یک لوله خلأ، محدودیت سرعت که ناشی از مقاومت اعمال شده توسط هوا بر قطار است، کاهش پیدا می‌کند.‌

قطار ابرمغناطیسی

چنین سیستم حمل‌و‌نقل خلأ (EET) امکان دستیابی به سرعت‌های بسیار بالا – بالغ بر ۳۰۰۰ کیلومتر در ساعت – را در آینده فراهم کرده و کاربرد نظامی یا فضایی خواهد داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *