پ پ

قند فضایی عامل پیدایش حیات در جهان هستی

قند فضایی

تیمی از ستاره شناسان رسد خانه جنوبی آمریکا برای اولین بار موفق به شناسایی مولکول‌های قند در گازهای اطراف یک مجموعه دو ستاره‌ای جوان شدند. آب، اکسیژن و اکنون قند، مولکولهایی است که بطور شناور در فضا شناسایی و در زمان و مکان مناسب بر روی سیارات جدید فرستاده شده‌اند و این می تواند مهمترین عامل پیدایش حیات در جهان هستی باشد.

قند فضایی

مولکول‌های گلیکولالدهید توسط مجموعه تلسکوپ وایز در اطراف ستاره IRAS 16293-2422 مشاهده شده‌اند که یک نوع قند ساده محسوب می‌شود. این مجموعه دو ستاره‌ای جوان از جرمی تقریبا برابر با خورشید برخوردار بوده است.

قند فضایی

بر اساس اعلام رصدخانه جنوب اروپا، این مولکول‌ها در منطقه‌ای در نزدیکی مدار اورانوس شناسایی شده‌اند.این ماده در نزدیکی یکی از ستارگان این مجموعه بوده که به گفته ستاره‌شناسان، در جهت مناسب برای انتقال به سیاره آینده قرار دارد.

گلیکولالدهید ساده‌ترین نوع قند بوده و یک ماده مهم در ساخت آر‌ان‌ای محسوب می‌شود. اگر گاز و ابر غبار اطراف ستاره IRAS 16293-2422 به شکل یک سیستم سیاره‌ای با هم ترکیب شوند، این جهان تازه ممکن است مقادیری از این قند و شاید دیگر زنجیره‌های اسیدآمینه و مولکولهای پیچیده را در بر داشته باشد.این سیستم ستاره‌ای در فاصله ۴۰۰ سال نوری در صورت فلکی مارافسای قرار دارد.ستاره‌شناسان در تلاش برای تعیین میزان رشد این مولکولها در محیطهای پر آشوب اطراف ستارگان حدید هستند.
این امر می‌تواند به آنها در درک چگونگی آغاز حیات در مناطق دیگر کمک کند.

قند فضایی


منبع : gizmag

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید