قویترین میدان مغناطیسی پایدار در جهان ساخته شد

نیروی مغناطیسی

در ۱۲ آگوست ۲۰۲۲، آهن‌ربای هیبریدی «SHMFF» چینی‌ها توانست قوی‌ترین میدان مغناطیسی پایدار را با قدرت ۴۵.۲۲ تسلا تولید کند. برای مقایسه بد نیست بدانید میدان مغناطیسی زمین در طول و عرض جغرافیایی صفر درجه، قدرتی برابر با ۰.۰۰۰۰۳۲ تسلا دارد. در واقع میدان تولید شده توسط سیستم چینی ۱،۴۰۰،۰۰۰ برابر میدان مغناطیسی زمین قدرت دارد.

در سال ۱۹۹۹ آمریکایی‌ها توانسته بودند به کمک آهن‌ربای هیبریدی خود میدان ۴۵ تسلایی را بسازند، ولی اکنون چینی‌ها رکورد آمریکایی‌ها را شکسته‌اند.

تیم محققین چینی، علی‌رغم وجود چالش‌های فراوان، آهن‌ربای هیبریدی خود را در سال ۲۰۱۶ با موفقیت ساخته بودند. میدان مغناطیسی مرکزی این آهن‌ربا قدرت ۴۰ تسلایی داشت، ولی از آن زمان تا کنون محققین بر روی این آهن‌ربا کار کردند و توانستند رکورد جهان را با آن بشکنند.

محققین چینی برای اینکه بتوانند قوی‌ترین میدان مغناطیسی جهان را بسازند، درون ساختار آهن‌ربا نوآوری‌های جدیدی به کار بردند و مواد جدیدی نیز در آن استفاده کردند. همچنین فرآیند تولید دیسک‌های مورد استفاده در آهن‌ربا نیز بهینه‌سازی شده است.

صاحب این تجهیزات، «آزمایشگاه میدان‌های مغناطیسی سطح بالا» در موسسه‌ی علوم فیزیکی آکادمی علوم چین «CHMFL» است. این آزمایشگاه صاحب ۱۰ آهن‌ربای قدرتمند در چین است و تا کنون توانسته به کمک این تجهیزات سه رکورد جهانی را در زمینه میدان‌های مغناطیسی بشکند.

محققینی که اکنون رکورد قوی‌ترین میدان مغناطیسی پایدار جهان را شکسته‌اند، حدود ۵۰۰،۰۰۰ ساعت با تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته کار کرده‌اند. در این کار بیش از ۱۷۰ موسسه و دانشگاه چینی و خارجی همکاری داشته‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *