لایه‌های یخ اقیانوس قطب شمال طی دو دهه آینده از بین می‌روند

اداره هواشناسی و اقیانوس شناسی آمریکا در گزارش جدید خود هشدار داده است که طی یک تا دو دهه آینده هیچ اثری از لایه‌های یخ در اقیانوس قطب شمال در ماه‌های تابستان باقی نخواهد ماند.

در این گزارش تاکید شده است که درباره از بین رفتن لایه‌های یخ این مناطق هیچ تردیدی نیست و سئوال این است که این حالت چه زمانی روی خواهد داد.

به گزارش وبسایت «حفظ زمین»، بر اساس پیش بینی‌های این نهاد از بین رفتن لایه‌های یخ در این مناطق حتی ممکن است طی یک یا دو دهه آینده روی دهد ولی احتمال وقوع آن تا سال ۲۰۵۰ بیشتر است.

اداره هواشناسی و اقیانوس شناسی آمریکا خاطرنشان می‌کند که تغییرات بسیار ژرفی در اقیانوس قطب شمال در حال رخ دادن است، از جمله تحت تاثیر ذوب شدن سریع لایه‌های یخ و افزایش سطح آب حجم زیادی از ماده متان منجمد که از جمله خطرناک‌ترین گازهای گلخانه ای است، در بستر اقیانوس محبوس می‌شود.

علاوه بر این، ذوب شدن لایه‌های یخ باعث شده که در بخش گسترده‌ای از مناطق قطبی درجه حرارت کاهش یافته و شرایط برای کشف و بهره برداری از منابع گاز و نفت در این مناطق فراهم شود و حمل و نقل دریایی در این مناطق راحت‌تر و سریع تر شود.

سرعت ذوب شدن لایه‌های یخ مسلما روی تسهیل بهره‌برداری از منابع سوخت فسیلی این مناطق تاثیر خواهد گذاشت و به احتمال زیاد اختلاف بین کشورهای حاشیه قطب شمال بر سر بهره برداری از این منابع را تشدید خواهد کرد. یکی از کارشناسان اداره هواشناسی و اقیانوس شناسی آمریکا گفته است: «از بین رفتن لایه‌های یخ در قطب شمال یکی از واضح ترین نشانه‌های تغییرات جوی کره زمین است که علاوه بر تغییرات گسترده روی اکوسیستم این مناطق و تسهیل دسترسی به منابع انرژی به شدت روی آب و هوای بخش شمالی اروپا تاثیر خواهد گذاشت».

کارشناسان این نهاد تاکید می‌کنند که روش‌های دقیقی برای پیش بینی سرعت ذوب شدن لایه‌های یخ در اقیانوس قطب شمال وجود ندارد ولی با استفاده از روش‌های موجود با قطعیت می‌توان گفت لایه‌های یخبندانی که در طول ماه‌های تابستان در این مناطق وجود دارند تا اواسط قرن فعلی ذوب خواهند شد.

کارشناسان اداره هواشناسی و اقیانوس شناسی آمریکا همراه با مراکز پژوهشی چند دانشگاه این کشور برای راستی‌آزمایی پیشی‌بینی خود از سه روش مختلف استفاده کرده‌اند. یکی از این روش‌ها بررسی و محاسبه سطح آب دریاها در این بخش از جهان طی دهه اخیر و محاسبه میزان افزایش سطح آب بر اساس همین روند طی دهه‌های آینده بوده است. بر اساس این محاسبه بخش اعظم لایه‌های یخ تا نیمه قرن جاری از بین خواهند رفت.

روش دیگر، محاسبه دوره‌های شدید ولی نامنظم افزایش دما و ذوب شدن گسترده لایه‌های یخ مثل شرایط پنج سال اخیر بوده که در صورت تکرار مجدد آن احتمالا لایه‌های یخ با سرعت بیشتری مثلا تا قبل از سال ۲۰۳۰ ذوب خواهند شد.

روش سوم نیز در نظر گرفتن مهم‌ترین عوامل جوی و تغییرات آب و هوای کره زمین در مقیاسی گسترده و از جمله پیش‌بینی در مورد وضعیت جو زمین، درجه حرارت اقیانوس‌ها و بالاخره وضعیت لایه‌های یخ در قطب شمال و جنوب طی چند دهه آینده است.

کارشناسان اداره هواشناسی و اقیانوس شناسی آمریکا با تلفیق نتایج این سه روش متفاوت از بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که لایه‌های یخ اقیانوس قطب شمال که در ماه‌های تابستان در سطح اقیانوس وجود دارند طی چند دهه آینده از بین خواهند رفت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *