محدودیتی برای طول عمر انسان وجود ندارد.

چگونه از پیری پوست جلوگیری کنیم؟

انسان می تواند نامیرا شودمطالعات پژوهشگران نشان می دهد از نظر علمی محدودیتی برای طول عمر و میزان زندگی انسان وجود ندارد. آمارها و بررسی های انجام شده حاکی از رشد سریع متوسط طول عمر انسان ها در چند سده گذشته است.

برایان . جی . هوگس (Bryan G. Hughes) به همراه زیگفرید هکیمی (Siegfried Hekimi) که هر دو متخصص زیست شناسی هستند در دانشگاه مک گیل کانادا به مطالعه طول عمر افراد و بیشترین سنی که انسان ها توانسته اند به آن دست پیدا کنند پرداخته و در این مطالعات کشورهای ایالات متحده امریکا، بریتانیا، فرانسه و زاپن در بازه زمانی ۱۹۶۸ تا امروز بررسی شده و مشخص شد که بدن انسان فاقد محدودیت سنی و طول عمر است.

در سال ۱۹۰۰ میلادی مردان به طور متوسط حداکثر ۴۶ سال و زنان حداکثر ۴۸ سال عمر می کردند. در سال ۱۹۹۸ متوسط طول عمر مردان به ۷۳ سال و ۸ ماه و در زنان به ۷۹ سال و شش ماه افزایش پیدا کرد. امروزه طول متوسط عمر مردان ۷۶و نیم سال و طول متوسط عمر زنان ۸۱ سال و ۲ ماه است.

زیگفرید هکیمی در توضیح این موضوع گفت: «ما نمی دانیم محدودیت سنی باید تا چه میزان باشد. در حقیقت ما با گسترش دادن خط طول عمر می توانیم تنها حداکثر طول عمر ثبت شده و متوسط طول عمر را بررسی کنیم و پیش بینی می شود میزان طول عمر انسان در آینده بیشتر از شرایط فعلی خواهد بود.»

به باور کارشناسان، متوسط طول عمر در چند دهه گذشته با رشد قابل توجه و زیادی رو به رو بوده و احتمالا در آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت.

این پژوهشگر دانشگاه مک گیل در رابطه با موضوع فوق اظهار داشت: «سیصد سال پیش، میزان عمر مردم بسیار کمتر از امروز بود. اگر در آن زمان به آن ها گفته می شد که طی چند سده آینده انسان می تواند تا صد سال عمر کند، آن ها ما را دیوانه فرض می کردند.»

طی قرن بیستم میلادی متوسط طول عمر انسان ها در ایالات متحده آمریکا در فاصله سال های ۱۹۰۰ تا ۱۹۹۸ در حدود ۳۰ سال افزایش پیدا کرد.  بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، در سال ۱۹۰۰ میلادی مردان به طور متوسط حداکثر ۴۶ سال و زنان حداکثر ۴۸ سال عمر می کردند. در سال ۱۹۹۸ متوسط طول عمر مردان به ۷۳ سال و ۸ ماه و در زنان به ۷۹ سال و شش ماه افزایش پیدا کرد.

امروزه طول متوسط عمر مردان ۷۶و نیم سال و طول متوسط عمر زنان ۸۱ سال و ۲ ماه است. البته این روند همواره رو به رشد نبوده و در سال ۲۰۱۵ میلادی آمارها حاکی از کاهش اندک این متوسط طول عمر است و متوسط طول عمر مردان در این سال به میزان ۷۶ سال و ۳ ماه ثبت شد. اما به طور کلی در قرون اخیر شاهد رشد نسبتا سریع میزان طول عمر انسان بودیم. بر اساس مطالعات پژوهشگران، هیچ محدودیت علمی برای طول عمر انسان وجود نداشته و در این میان برخی بیماری ها مانند عوارض و حملات قلبی، نقش مهمی در مرگ و میر انسان ها ایفا می کنند. برای نمونه در سال ۲۰۱۵ میلادی مشخص شد که از بین هر ۱۰۰ هزار نفر، بیش از ۱۶۸ نفر بر اثر عوارض قلبی از دنیا می روند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *